Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
klambrev - специалист
Някой опитвал ли е да направи подходящ климът в отопляема остъклена тераса подходящ за отглеждане на краставици и домати за лично ползване (1-2кв.м.) през зимата. Т.е. да озреят през зимата.
За сега съм предвидил място 50см на 2м с височина 1м, покрито с полиетилен като мини оранжерия. Малък 50ватов нагревател за да подържа необходимата температура вътре. Ще подържам 18-20°С през деня и 12-15°С през нощта докато семената покълнат и излязат над повърхноста. След това мисля да направя 25°С през деня и 16°С през ноща. А когато се появят плодове ще направя дневната температура да достига 30°С.
Все още не съм измислил как да подържам влажноста между 60 и 70%
Също се чудя дали има нужда от допълнително изкуствено осветление освен слънчевото.
Надявам се да намеря съмишленик на тази тема и се надявам да си направя първата прясна салата през февруари.
Master_Kenobi - V.I.P.
klambrev написа:

Също се чудя дали има нужда от допълнително изкуствено осветление освен слънчевото.
Ей, тва според мен ще ти е основният проблем!
Не си писал от къде си, но едва ли през зимата ще имаш достатъчно слънце. А да наваксаш с изкуствено осветление... не мисля, че е реално.

Освен това ми се струва, че проекта е оправдан само от гледна точка на идеята Направи сам, икономически ще е по-изгодно да си ги купиш от пазара.
За вкусно не говорим, нали? Зимата е за туршийки, според мен! :-D
Успех! :)

Ааа! Сега видях. Сори! Ако си в кв. Банишора, забрави!
klapan - напреднал
klambrev написа:
Някой опитвал ли е да направи подходящ климът в отопляема остъклена тераса подходящ за отглеждане на краставици и домати за лично ползване (1-2кв.м.) през зимата. Т.е. да озреят през зимата.
За сега съм предвидил място 50см на 2м с височина 1м, покрито с полиетилен като мини оранжерия. Малък 50ватов нагревател за да подържа необходимата температура вътре. Ще подържам 18-20°С през деня и 12-15°С през нощта докато семената покълнат и излязат над повърхноста. След това мисля да направя 25°С през деня и 16°С през ноща. А когато се появят плодове ще направя дневната температура да достига 30°С.
Все още не съм измислил как да подържам влажноста между 60 и 70%
Също се чудя дали има нужда от допълнително изкуствено осветление освен слънчевото.
Надявам се да намеря съмишленик на тази тема и се надявам да си направя първата прясна салата през февруари.
Не знам дали съм ти опонент или съмишленик...ама нека праснем една сметка за това колко пари ще ти отидат за ток само от този 50 Ватов нагревател...а той ще ти е малък,според мен,и трябва да го комбинираш и с поне една 100 ватова лампа,която хем ще топли,хем ще свети.Но трябва да подгряваш и почвата,иначе няма да расте зеленчука ти ! И така,ако играем с 50 ватов нагревател,при дневна и нощна енергия съответно по 0.17 и по 0.11 ст. /цени от 1 юли / - за 1 денонощие имаме 16 часа дневна и 8 часа нощна енергия...
-- 16 ч дн енергия по 50 вт = 800 втчаса = 0.8 кВтчаса по 0.17 = 0.126 лв
-- 8 ч нощна енергия по 50 вт = 400 втчаса = 0.4 кВтчаса по 0.11 = 0.044 лв.
или общо за 1 денонощие харчиш 0.126 + 0.044 = 0.17 лв.Ако приемем,че до узряване на първия плод минат 50 дни - за лятото е нормално това време - а за зимата ще иде повече - това прави
50 дни по 0.17 лв = 8.50 лв разход само за този 50-вт нагревател...Ама това са към 4 кила домати,без да си мръдна пръста,като се разходя до пазара и си избера най-хубавите...А ти дали ще изкараш 4 кила доматки,а? Не ме разбирай погрешно - ама сметката ме отказва,бе човек....
Делян - специалист
За домати и краставици през зимата работата ще е настина зор. Те изискват много светлина и топлина. Но салатите и марулите са по студоустойчиви. Особено ако освен полиетилена успееш да дръпнеш и още едно тунелче (полиетилен) над тях. Тогава отопление почти няма да ти трябва.
atanasov2004 - специалист
Зравей! Преди няколко години си правих експеримент - краставици
4 корена в 4 метални тенекиени кутии от сирене. Поставих ги върху
чамова дъска върху парното точно до прозореца. Да ти кажа от любо-
питство го направих и дори брах краставици-може би около 3-4 кг се
получи добив,ама растяха доста "тегаво-бавно". Бях вързал връзки и
увивах растенията да се катерят.Иначе стана красово от зеленината и
всички познати се чудиха :lol: като им показвах и "завръз" като пръст
показалец. Получи се добре. Сорта краставици-Сандра,хибридни и
оранжерийни. Домати съм гледал на терасата -5-6 корена пак кутии и
станаха но през лятото. Имам добри резултати най-вече със кутии от
старите черни акумулаторни кутии в които и се майка ми отглежда
люти чушки през лятото- в две кутии големи 6-8 корена.Стигат за всич-
ки :-D :-D :-D .Имал съм и лимон дръвче в хола,в страро буре през
зимата и съм брал лимони,а лятото го вадя на терасата. Забравих-терасата е голяма южна към-8м дълга и 1,20м широка на втори етаж.
При южно изложение на ниските етажи слънцето зимата "влиза" почти
в цялата стая. Ако можеш използвай максимално слънцето.Успех :)

Тема "Домати и краставици през зимата на закрито" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: