Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
titingo - напреднал
Има нужда от валиране,само ако почвата е много лека,примерно е съставена от 90% пъсък и 10% торф или да кажем от 80% пъсък и 20% торф или подобна комбинация.Такива са почвите на голф игрищата на путинг-грийновете им. Обикновенна градинска или глинеста почва, от валиране на ливадата няма позитиви.
По горе потребителя който е писал че с валиране корените на тревата ще отидат по -надълбоко не е вярно.Дълбоки корени на тревата се получават,само ако се държи около корените и влажно на около 20см. в земята ,а горния 5 см. слой на почвата в същото време се държи сух.Това се постига с много обилно и рядко поливане.
trolazol - специалист
Валирнето се прави след аериранети на почвата! И то важи за по продължително време затревени почви(парцели) не и 2 месеца - излишно е !
аерирането се постига с твърда вила - като се набучква земята и се вкарва въздух в нея, на стадионите машината за косене има и един ротацинен гребен с нея със шишове ф6 които прониквар на около 8 см. и вкарват необходимия кислород на корените - веднада след него е монтиран валячен цилиндър който затваря "язвите в чимовете.
машината за стадион "Герена" е купена от германски отбор и работи там от 7 години - за основния терен и тренировъчните игрища - ако имаш съмнения разходи се и ще ти я покажат.
Нямаш какво да тъпкаш в момента -само ториш, косиш и поливаш.

Не трябва да е суха почвата от горе зада се задълбочат корените - на проф игрищата се полива през тръби близки до дренажните (или се взимат нови чимове от производител) Пръскай си с дифузерите но само рано сутрин и в големи количества земята и корените се запасяват с необходимото количество влага и се стремят към по влажните повърхности като се вкореняват все по силно след тази процедура.
Не е толко сложно отглеждането на морава само да не си направиш "оризище" внимавай.:)
Градинар - специалист
4. Валиране
За поддържане на тревната площ равна (без грапавини), е необходимо редовно валиране с 100кг. валяк. Чрез него корените се разпределят равномерно в повърхностният почвен пласт и тревата не се надига на туфи. Валирайте след косене.
tedi1 - специалист
Значи последно - валираме след косене поне 1 път в месеца, така ли ?
boltik - специалист
Здравейте и от мен.Изкам и аз да споделя какво съм видял от чехите.В Чехия най-добре се развива тревата след това картофите и всичко останало е внос.Грешка ябълката е като национален плод.Че тревните площи и подръжката им е на много-високо ниво.Ако кажа че привеждането на един двор от нула до приятен вид за окото струва колкото една селка къща в БГ може и повече няма да излъжа.(без басейн)За валека тука ползват нещо като 60 см.бойлер пълен с вода.По-горе беше написано че валека служел за зрзвняне на терена.Значи докато не засипеш ямките и валираш няма да се изравни терена.Засипването става със смес от тор и пясък.За пропорцията не знам.Пръста я докарват с камион.Предварително е пресята през едро сито.И накрая питали англичанин как се прави англйска градина.Отговорът бил:Косите и валирате,косите и валирате така 400 години.
titingo - напреднал
trolazol написа:
аерирането се постига с твърда вила - .
От аерирането с вила няма никакъв резултат.Целта на аерацията е не само да се пробият дупки,но и да се изкара част от сплъстената почва на повърхноста ,затова и шиповете на аериращите машини са кухи и след като се забият в почвата правейки дупките вадят и пръста от дупката.Ако дупчиш с вила или подобен инструмент,ти само допалнително сбиваш и без това сбитата вече почва.
extim69 - специалист
първата година от аериране няма да има нужда , но втората ,ако почвата е по тежка ,задължително
http://www.youtube.com/watch?v=Yf2BqK2S ... re=related

Прикачен файл

New_IMG_0107.jpg
New_IMG_0107.jpg (197.51 KиБ) Видяна 14926 пъти
Последна промяна от extim69 на пет окт 01, 2010 8:53 pm, променено общо 2 пъти.
Градинар - специалист
5. Грапене
Това е изваждане на мъртвата и суха трева от основата на тревния чим. Разресване. Поне два пъти годишно. Има специални гребла, служещи за тази цел. На пролет то е задължително

6. Аериране
Извършва се с цел да подобри естествения въздухообмен. Обикновено се извършва преди пролетното и есенно наторяване. Аерирането се извършва със специални машини, но може да се използва и обикновена вила, с която се набожда равномерно целият терен.
shishkov78 - специалист
Да кажа и моето мнение!И аз имам тревичка в двора.Една част от него е на 4 години а друга на 2.До момента не съм извършвал такива манипулации като аериране и валиране и мисля че съм се справил добре с килима-поне аз съм доволен/не казвам,че тези дейности не трябва да се правят но аз не съм ги извършвал/Важното според мен да се полива редовно.Да отбележа че и торове не съм слагал и можеби сега е момента да попитам за тях/какви торове и кога се тори/
Поздрави на всички! :2thumbs:

http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... c&start=30
fireman160 - напреднал
Искам и аз да вметна няколко думи относно валяка. След четене във форума си направих сам от 60 литрова газова бутилка, която напълних с пясък. Едва ли валяка е станал 100 кг. Имайте в предвид, че валяка трябвя да се тика или влачи. Ако е прав двор без други засаждения е по-лесно. Според мен трябва по-лек валяк с по-голям диаметър на бутилката и по-ниска височина. В противен случай се остава без сили и желание за валиране. Поне при мен е така.

Тема "Валиране на трева" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: