• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Градинар - специалист
Naskata, това с пясъка е интересна технология, но за мен безсмислена, ако подложката от 10-20 см. е ~50% пясък и подготовката, както и самото сеене, което аз използвам. Дори и на глинеста почва да разхвърляш малко пясък отгоре, пак нищо няма да стане. Поради факта, че "няма" корен. Той така или иначе е повърхностен в глината.

Аз започвам да вкарвам пясък, след втория третия сезон, именно паради скапването на почвата, причинено от прекомерното използване на изкуствени торове. Да, използването на изкуствени торове скапва почвата. И това е най-малката гадост, която прави. Но не ми се спори на тая тема.


stoicho_k, тръби, муфи, колена, и др. може да не ги пазаруваш от специализиран магазин за поливни системи. Просто ВиК. А специализираните пробвай някой вносител да ти ги прати по куриер.

Изхождайки от думите "времето е пари" въпроса си остава пак финансов! \:D/ Винаги съм прав.

успех! ще ти гледаме резила:-), а лятото ще дойдем да ти намираме мана на барбекюто.
Naskata - специалист
Градинар написа:


stoicho_k А специализираните пробвай някой вносител да ти ги прати по куриер.

Абсолютно !
Магазин, та магазин... :lol:

Ако искаш, ще ти пратя каталог с цени и телефон на лична-на хънтър обаче, не на рейнбърд. Разлика-йок. Звъниш, диктуваш, к`во ти трябва и на следващия ден е пред вратата ти с наложено плащане.
stoicho_k - напреднал
Щом казваш че няма разлика между хънтър и рейнбърд, с удоволствие ще очаквам координатите.
willow75bg - напреднал
Следя темата с интерес тъй като и аз съм замислил нещо подобно.При мен мястото е правоъгълник с размери 12 м на 7 м.Ще се полива от кладенеца или от водопровода.Няма да има програматори и сензори,защото тази функция ще я изпълнява Тъщата.
Какви разпръсквачи ще са ми нужни за това място?Четох тук нейде и по таблиците и до колкото разбирам би трябвало да ми свършат работа 3бр от тези дето изкачат от налягането на водата/забравих им заглавието/ с радиус на поливане 3,5метра.Или бъркам?
Може някои колега да предложи на лично цена и някакви параметри.
Моля за съдействие.
Последна промяна от willow75bg на чет ное 11, 2010 3:58 pm, променено общо 1 път.
Градинар - специалист
Е след, като няма да е автоматизирана.....

мисля, че и нещо такова ще ти свърши работа. И то по-добра.

ИзображениеИзображение

В нета има мин. 5 е-магазина за поливни системи и аксесоари.
willow75bg - напреднал
Мерси за предложението,но трябваше да уточня,че трябва да е под земята.Не искам да ми се пречкат мъркучи.Е-магазините ги видях,но ми трябва компететно мнение,за да не поръчам нещо което няма да ми влезе в употреба.
Градинар - специалист
Тогава, това е вашето решение:-)
Dessi2026 написа:
На gardena.com има една програма, с която можеш да си планираш цялото напояване. Единственият недостатък е, че не ти позволява да го запаметиш, а трябва да си правиш screenshot, за да имаш идея какво си планирал. Накрая даже ти дава списък с необходимите неща за пазаруване. Миналата седмица си направих напоителната система сама - от фирма ми направиха оферта за над 7000 лева. На мен ми струва досега 700, не влиза само труда на експерта да ми я свърже с водоизточника. Изкопахме го с мъжа ми за 1 ден, свръзките са супер лесни - трябва ти само ножица за маркуч... Най добре не си купувай маркучи от Гардена - много по-скъпи са - продават се абсолютно същите на цена под 1 лев на метър - въпросът е да са 25 мм. И си вземи всичко от Гардена, защото в Бриколаж и Практикер са в пъти по-скъпи... Това, което не бяхме планирали, е дренирането на системата за зимата - в Гардена има автоматични вентили - заедно с елемента за свързване излизат към 20 лв. и се слагат на най-ниските точки, като се насипва малко чакъл около тях. Те пропускат вода само когато няма налягане в тръбите. Засега работи съвсем добре системата, но все пак имайте предвид, че е на 1 седмица :)))))

Въпреки, че много жалите тъщата! Дай те и да копа не да полива.
А компетентното мнение ще намерите някъде нагоре из темата.
успех
NeoBoss - специалист
Градинар написа:
NeoBoss написа:
пък и не съм видял посредата на стадиона да излизат пръскачки
http://www.vbox7.com/play:f71bf0fb&al=1&vid=259518
http://www.vbox7.com/play:4aa70cb3&al=1&vid=4369631
от тея клипчета видях друго , че пръскачките не са поставени да пръскат от пръскачка до пръскачка , а са сложени още по близо (само на мен ли ми е странно)

та ето и простичката схема , и някой ще ми кажели защо вариант едно е по добър от вариант две. При поначупени терени резултата е още по голям.

както и ако може коментар на тази снимка
Изображение

Прикачен файл

pruska4ki.jpg
pruska4ki.jpg (34.62 KиБ) Видяна 7375 пъти
Градинар - специалист
NeoBoss написа:
от тея клипчета видях друго , че пръскачките не са поставени да пръскат от пръскачка до пръскачка , а са сложени още по близо (само на мен ли ми е странно)

Представете си две кранчета за вода на една тръба с определено налягане. Пускате двете заедно. После спирате едното.
По силно ли ще тече другото или по-слабо?

Представете си 4-5 разпръсквача... Един от тях бива застопорен с крак... другите 3-4...

..а кой какво видял :-) и кой какво разбрал
NeoBoss - специалист
ми не мисля че това се вижда само на това което е застъпил със крак...
моля да престанеш да се измъкваш със небивали отговори (да не кажа смешни) и да оставиш ако има някой който разбира и е запознат със техниката да каже. Защото снимката която съм сложил на която се вижда как пръскачите са поставени да пръскат от зона до зона а не да се препокриват е от твоя сайт .
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Автоматично поливане на райграс" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: