• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
stoicho_k - напреднал
Здравейте, Спорна седмица на всички!
Този уикенд си организирах незабравимо мероприятие, но може би трябва да започна с малко предистория :)
Градинката ми е изградена на няколко етапа. Първоначално беше само 1/3 от това, което е сега, тъй като беше на две нива. За да направя едно цяло се наложи да запълня по-ниското ниво с 3 камиона пръст, която се оказа доста неплодородна (глинеста). В последствие на едно място тревата растеше много добре, а на друго беше зле, а и остана видима неравност между двете зони. А и ръчното поливане, да си призная не ми допада.
След доста умуване се реших да направя автоматизирано поливане, и така и така ще копая, реши да започна изцяло от начало. За целта преди 3 седмици напръсках всичко с тотален хербицид, и вчера... изорах цялата градинка :) (знам че ме очаква къртовски труд, но...). След седмица ще иа изора още веднъж, като в зоната с глинестата почва ще добавя пясък. След това мисля да подравня, валирам и с това да приключа за тази година. А на пролет започвам с копането за системата за поливане и след това засявам.
Ето и малко снимки в стил преди, по време на и след.
Изображение

Тук съм сложил и разпределението, което предвиждам за напояване (оказа се че захранването ми е с 1/2").
(всичко вече е сухо и чака фрезата да се развършее)
Изображение
Изображение
Изображение
Градинар - специалист
Ако имаш възможности прави го сега, не чакай пролетта. Изчакай няколко хубави дни и заравнявай, слагай смело пясък и сей!
Семената дори и да не покълнят преди зимата, ще имат добър старт, наравно с плевелите. На пролет ще се наложи да правиш цялата операция на ново.
Може да не слагаш сега разпръсквачите, а само тръбите.

Успех!
Naskata - специалист
А според мен е късно за сеене, особено в Пловдивско, където сняг почти няма.
Още повече, че е третирано с тотален хелбицид, като е задължително изчакване поне от 14 дни. (макар че не ми стана ясно защо си третирал, след като си имал намерение да ореш)
Напролет отново ще е добре да изореш ( има разлика от фрезоването, защото при орането се обработва почвата на дълбочина от 40 см, а при фрезоването е само повърхностно), след това фрезоваш, заравняваш, идеята с пясъка е добра, макар, че и след като моравата е вече пораснала ще трябва да хвърляш речен пясък.
Ако ти се занимава можеш да си направиш дренаж, но пък сега е добре да направиш едно основно торене при норма 40 кг/дка с комбиниран тор15-15-15. Не внасяй естествен тор-защото в него има семена на плевели.
Да смятаме ли за поливането ?
И що не направиш един сондаж ?

Градинар, с какви смески работите ?
stoicho_k - напреднал
В предишния пост съм се изразил малко погрешно, по-скоро фрезовах цялата градина, но доста дълбоко (около 30 см.). След това минах още два пъти повърхностно (10-15 см.). ИДеята ми е да разпръсна около 0.5 м3 пясък в района с глинетата почва, той е около 25 м2 и след това да фрезовам отново повърхностно.
За сеитбата, мисля да я оставя за пролетта. Преди няколко дни баща ми е говорил с негов познат и той също му е казал че е малко късно вече за нашия регион.(Макар че незнам как точно се определя това).
Относно проблема с водата, бях се насочил към разпръсквачи тип спрей, но днес ме посъветваха да използвам роторни. Така проблема с дебита и налягането ще е сведен до минимум. Става въпрос за разпръсквач Rain Bird 3504 PC, а за програматор съм се спрял на Rain Bird STP4, самото захранване с тръба Ф25.
Относно сонда в момента няма къде, незнам дали и за напред ще се намери място.
Използвах тотален хербицид защото имаше доста и то разнообразни плевели. Преди 2 години направих грешка да сложа в един участък естествена тор и... шок и ужас :) няма изчистване, но... човек се учи от грешките си.
Има и още една дилема, която все още не съм решил. Над 50% от градината има изграден асмалък, който прави хубава шарена сянка през лятото, а следобед и къщата хвърля сянка, а другата половина от градинката е без никаква сянка. Въпроса е каква смеска да използвам. За сенчести или слънчеви места, за паркове или за натоварени терени. Това никога не ми е било ясно.

Малко офтопик
Обичам да си майсторя всичко което е по силите ми, естествено има моменти като този, в който ми липсват познания.
Искам да благодаря на всички за отзивчивостта! Оценявам го.
И извинявайте, ако се увлека с въпросите :)
Лека вечер!
Градинар - специалист
Колкото и да орете, глинестата почва си остава глинеста!
Това, че сте пръскали с тотален хербицид, не означава, че сте унищожили семената на плевелите които са в почвата, както и тези, които дебнат през оградата. Те ще се почустват отлично на разрохканата почва, особено пък, ако наторите с изкуствен тор, който от своя страна ще развали още повече структурата на почвата.
По въпроса изпуснат срок за сеене на трева, сериозно трябва да се замислите. Някаква реколта ли гоните? Плодове ли искате да берете?

Все пак не искам да ви убеждавам, но нека ви покажа как съм го правил и правя. Живи и здрави да го правя и занапред.

С пясъка не сте се насочили добре, а отлично. Но нека не са 0.5, а поне 5 кубика. Ако може повече, нека повече. Тревата обича песъчлива почва. В пясъка расте по-лесно и образува здрав и дълъг корен. Късия корен е слаб корен и тревата лесно боледува.

Относно засяването по това време. Вижте как съм процедирал в един малък двор по това време на годината. http://www.savour-garden.com/krasnaPolq ... Polqna.htm
Има снимки, на които се вижда точната дата.
Как съм постъпил:
След прекопаването на глинестата почва, насипах 10-20 см. речен нанос. Това е една от най-песъчливите почви. След което засях смело.
Разбира се тя не тръгна след 2 седмици, никой не е и очаквал. Но вижте пролетта, когато Вие мислите тепърва пак да пръскате с хербицид, да орете, да фрезовате. Аз вече имам покълнала тревичка. Да, леко плешива... леко се подсява и докато Вие пак се борите с болнавата трева, питате по форумите какъв е проблема, аз вече имам хубава зелена тревичка.

...дълго се получи, извинете ме
stoicho_k - напреднал
Здравейте,
Градинар - успя да ме убедиш с доводите си. Още тази седмица ще се опитам да се снабдя с пясък и започвам да действам. Лошото е, че времето започна да се разваля.
За изграждането на поливната система... не знам дали да поставя само тръбите или и разпръсквачите. Може би трябва да я изградя цялата сега?
Относно елементите на които съм се спрял (разпръсквачи Rain Bird 3504 PC, програматор - Rain Bird STP4, самото захранване с тръба Ф25.), май е време и тях да си ги набавя. Можете ли да ми препоръчате магазин от който да си ги закупя?
Лек и спорен ден!
Naskata - специалист
Градинар написа:
особено пък, ако наторите с изкуствен тор, който от своя страна ще развали още повече структурата на почвата.
Как точно ще стане това ?

Структурата на почвата се определя от физическите компоненти в същата, а торенето променя химичния състав на същата, освен ако някой не разбира под торене разхвърляне на начукани стъкла, перлитни топчета, филц или други механични щуротии.
Подхранването на почвата е основен елемент при изграждането на тревна площ.

stoicho_k написа:
Здравейте,
За изграждането на поливната система... не знам дали да поставя само тръбите или и разпръсквачите. Може би трябва да я изградя цялата сега?
Е, щом ще сееш, естествено, че цялата трябва да я направиш.

Ако, ще сееш сега завиши нормата на семената, защо част от тях просто ще изгният и ще измръзнат. В тревните смески има няколко вида семена или по-скоро семена от няколко вида треви-част от тях са устойчиви на студ (сее се на дълбочина до 1 см), но друга част не са, част от тях са устойчиви на прекомерна влажност, други не. Обикновено по-финните треви са по-капризни. Ето защо напролет може да не успеят до поникнат всички треви от смеската, а само част от тях. Което пък от своя страна ще влоши качеството на килима.

Разбира се, не те разколебавам да сееш. Нито пък искам да влизам в полемика с някого. Просто така си мисля.
Градинар - специалист
stoicho_k написа:
Лошото е, че времето започна да се разваля.
Айде, айде. 80 кв.м ги оправям до обяд. Все ще има един хубав ден.
stoicho_k написа:
За изграждането на поливната система... не знам дали да поставя само тръбите или и разпръсквачите.
Отговора е финансов. Защо трябва сега да даваш едни пари като може да ги дадеш догодина. Програматор, датчици, разпръсквачи могат да изчакат. Виждам, че си чертаеш всичко, така че имаш план за действие и може да правиш нещата едно по едно във времето. Сега си сложи тръбите и основните връзки. Разбира се по-добре е ако си сложиш всичко. Но криза е .. зима иде :-) Като ги купуваш питай дали ще ти ги сменят за други, ако нещо налягането не се справи.
Магазин не мога да ти препоръчам, защото и идея си нямам какво и къде се продава в Куклен и окръга.
Naskata написа:
Градинар написа:
особено пък, ако наторите с изкуствен тор, който от своя страна ще развали още повече структурата на почвата.
Как точно ще стане това ?

Структурата на почвата се определя от физическите компоненти в същата, а торенето променя химичния състав на същата, освен ако някой не разбира под торене разхвърляне на начукани стъкла, перлитни топчета, филц или други механични щуротии.
Подхранването на почвата е основен елемент при изграждането на тревна площ.
Хубав въпрос! Но за друга тема и друг форум. Физика, Химия аз наблегнах на Биологията и Географията, та затова не мога да отговоря научно.
Ако сам си отговориш защо?
Naskata написа:
след като моравата е вече пораснала ще трябва да хвърляш речен пясък.
Уж хубава почва, а с времето се разваля "Структурата на почвата - физически" та се налага да се сложи пясък. Защо?

Не казвам да не се тори. Напротив. Но в умерени количества и да се тори тревата, а не плевелите или просто ей така. А самото торенето е една друга тема.
Naskata - специалист
Градинар написа:
Naskata написа:
след като моравата е вече пораснала ще трябва да хвърляш речен пясък.
Уж хубава почва, а с времето се разваля "Структурата на почвата - физически" та се налага да се сложи пясък. Защо?

След като е поникнала тревата се хвърля пясък, за да подобри проникването на влагата, хранителни вещества и въздух до почвата, защото твърдите зрънца на пясъка, след като се валират буквално разцепват получилата се запечатка на най-горния слой на почвата, поради увеличаване плътността вследствие на измиване на частиците с по-голям обем и по-малка тежест и образуват естествени капиляри по които достигат полезните вещества до корената система на тревата.
Това няма нищо общо с торенето.
Запасното торене, наричано още основно се извършва два пъти годишно и тъй като торовете не се разтварят за ден-два в почвата (с изключение на азотните), то химикалите ще бъдат готови за усвояване от растенията след няколко месеца-особено фосфора и калия, т.е. през пролетта-във вегетационния период на тревата.
Това съм имал предвид.
stoicho_k - напреднал
Свободно време за работа имам единствено през уикенда (през седмицата съм на работа до 5,30, а след това вече е късно).
Относно частично или пълно изграждане на системата, проблема не е финансов, а отново времето, което ще ми е необходимо. През седмицата мога да си поръчам пясък, да си накупя материалите за поливната система и... само това.
Надявам се времето през почивните дни да не е лошо.
В Куклен определено няма магазин за напоителни системи, но в Пловдив трябва да има. Открих един магазин, след работа отивам да го проверя. :)
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Автоматично поливане на райграс" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: