• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
cecovili - напреднал
Макар и малко късно и аз ще се намеся в спора.
Разпръсквачите не пръскат равномерно количество вода по поливния им радиус / даже и тези от най реномираните марки /. Така ако имате една площ, която се полива само от един разпръсквач тревата ви ще стане на петна, затова разпръсквачите се слагат на разстояние един от друг равно на радиуса им на поливане. Така се прави от професионалистите по цял свят. Така може и да не е абсолютно равномерно покритието на площта, но се полива плътно и достатъчно целия тревен чим.
Вижте повече съвети за използването на разпръсквачите в поливни системи на - http://ecodesign.bg/2011/04/razpraskvat ... i-sistemi/
Здравейте, имам въпрос спрямо таймера.
Искам да постигна следния ефект:
На два отделни извода - имам 2 разпъсквача, които искам да се включват да речем - полунощ единия... да разпръсква да речем 1 час и след като спре да започне да разпръсква втория за още един час
Единия вариант е този : може ли мнение за него до колко би вършил работа - надежден ли е, защото и цената му е доста приемлива, но батерията му колко време би издържала
Изображение
https://www.vidaxl.bg/e/8718475877806/e ... voen-izhod

Другия вариант е малко по - сложен и съп:
Изображение
http://www.megahome.bg/komputyr-za-voda ... asycontrol
и към него да се закачи автоматичен разпределител :
Изображение
http://www.onlinemashini.bg/sravni/mashina/11747/11748

или този вид
Изображение
http://www.gardena.com/bg/water-managem ... ls/481116/

Попаднах и на този ...но мисля,че няма да ми върши само той работа
Изображение
http://www.megahome.bg/chasovnik-za-pol ... -2-karcher

Съвети? Благодаря :)
Здравейте !
Начинаещ съм в градинарството , но съм твърдо решен да си направя полянка от райграс.
Имам място което е с размери 10 м на 6 м . , вупроса мие как да му направя поливна система , максимално ефикасна и евтина , ще ползвам за източник ВиК мрежата , колко разпъсквачи , колко тръби , как трябва да ги разположа , на колко дълбочина и т.н. , всякакви съвети ще са ми от полза.
Благодаря предварителнио!
Поздрави !
Здравейте,
Вече изучих достатъчно информация за разпръсквачи, клапани,връзки, начини на проектиране за поливане на тревата.
Мисля, че с това съм се справил-знам какви са разпръсквачите,дюзите, колко ми трябват и къде са местата им. Нарисувах си ги, като пише по книгите. Остава обаче един въпрос, който не се изяснява и ми спира ентусиазма!!! След ел. клапана, каква дебелина да бъде захранващата тръба към разпръсквачите и как да я сметна, като имам всички дебити и на разпръсквачи и на водоизточника. Т.е. как да си определя броя кръгове и по колко разпръсквача да има на кръг, така че последния в линията да работи като първия. Клапаните са с входове и изходи по 1 цол, това значи ли че трябва да водя тръби по 1 цол и към нея да връзвам разпръсквачите с половин цол водовземна скоба? Примерно 7-8 разпръсквача от най-ниско дебитните на Рейнбърт, които се водят спрей ротатор към един клапан ще работят ли добре с 3/4 цол тръба, или трябва цолова? Тук нищо подходящо практическо не намирам. Знам, че на това му викат хидравлични изчисления и е специализирана материя. На мен ми трябва нещо просто от практиката! Изпробвано и показало надеждност.
Който може да даде жокер! Ще бъде чудесно!
hidrazin - майстор
Броя на разпръсквачите в кръг си ги определяй от дебита на помпата.
За 7-8 разпръсквача навързани един след друг си пусни тръба 1 цол.
Между 6-ти и 7-ми може да намалиш на 3/4 цола и от там до последния направо с 1/2 цола.
Но не виждам смисъл. Няма да спестиш кой знае колко от разлика в цената на тръбите.
Като искаш по-точно сметки:
КАЛУЛАТОР
Пък и не ти знам какви са разпръсквачите, дебита на помпата ... и разпръсквачи на Rain Bird не използвам.
:partyman:
Благодаря hidrazin,
Много благодаря,
Мисля, че с тази информация ще се оправя, но все пак,ако прочетеш нещо необичайно, от това което ще напиша, ще бъда благодарен да сигнализираш. В един кръг има 7 разпръсквача тип спрей тип RVAN-18, като 5 от тях работят в полукръгове с параметри; радиус 5.2 метра, 3.1 бара в тръбата, което дава 3.82 литра в минута на разпръсквач, или 19.1 литра в минута. Останалите 2 (същите) работят в четвърт кръг с параметри радиус 5.2м. налягане в тръбата 3.1 бара и дебит 1.89 литра в минута-за двата 3.78 литра в минута. Общо за целия кръг-22.88 литра в минута. Ще редуцирам налягането в началото на тръбата , така че да измеря 3 бара в края и. Общата дължина на тръбата е 30 метра.
С тези параметри през тази1 цол тръба трябва да минат 1.37 кубика вода. Помпата "дава" 3.6 кубика на час при 3.5 бара налягане и е с изход 1 цол. Излиза че няма да има проблем. Четирите кръга ще ги пускам един след друг-само по един! Ако смяташ че съм "ОК" още утре започвам да копая, няма да се чудя повече, че само ме обземат съмнения!
hidrazin - майстор
Ами почвай да копаш че закъсняваш със сеенето на тревата... :-D
:partyman:
Здравейте,
Продължавам да питам, защото има полза!
Направих разпръсквачите но ги изпробвах преди да закопая тръбата. Ами получи се идеално-работят ... мокрят!!!!
Сега остана да сложа клапаните и шахтите и разбира се възникват въпроси.
Първо, какъв клапан да сложа, има ли значение за надеждността на системата? За какво е регулатора на дебит, как да го използвам. Нали дебита се определя от разпръсквачите, а аз подавам по-голям на входа за да работят! Всъщност за какво е регулатора на дебит. Тук не знам! Клапаните с холендрови връзки ли да ги правя, т.е. колко често ще ми се налага да вадя клапан от шахтата за ремонт, или няма да се налага? И тук нямам опит! Когато клапана е отворен, има ли постоянно напрежение на бобината, или сигнала се подава моментно за включване, или изключване. Това ми трябва за да ги управлявам през телефон!
Посъветваха ме да сложа и клапан за капково напояване. След него ще трябва регулатор на налягане-примерно за 1.4 бара. Той ще пречи ли на работата на клапана!
Филтри ( 100 микрона пише че трябва), къде е по-добре да сложа, пред всеки клапан или направо след помпата! Това може да звучи глупаво, но съм виждал кутии, където има филтър пред всеки клапан, което ми се вижда трудоемко и не знам защо е направено!.
Благодаря, ако ми помогнете по тези въпроси!
yanko78 - специалист
Клапаните с регулиране на дебита са именно за капковото напояване. Имат на тях врътка, с която регулираш дебита за да капят а не да ги пръснеш със силно налягане. Филтър съм сложил единствено на кръга с карковото напояване. На разпръсквачите по принцип си ма цедка, която се чисти ако се запуши. Естествено, не е излишно, да си има филтър на главния изход преди колектора с клапаните. Случвало ми се е да заседне песъчинка в клапана и да не може да затвори и от там да пропуска и помпата да включва и изключва за да въстанови налягането. Връзките се правят с пластмасови тетки, нипелии и колектор за клапани. Не мисля, че е нужно да е на холевдър. Колкото по малко връзки има, толкова и предпоставките за пропуски са по малко. Аз лично за мен, преработих пластмасовия колектор и направих всичко с метални свръзки. При мен от помпата сега излиза директно метална тръба и след нея са пресостата и групата с клапани. В началото беше с полиетиленова тръба, но се гънеше и не ми харесваше. Соленоида мисля, че не е с импулс а с постоянно напрежение, понеже ми се е случвало да засяда и да го чувам как “жужи” в опит да се отвори. Хубаво е когато правиш колектора, да сложиш и “смазка” която уплътнява резбите за да няма пропуск на вода.
manobg - специалист
Да ти дам малко тема за размисъл относно шахтите ;)
https://photos.app.goo.gl/Kkh4MLx3NODhtYP63
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Автоматично поливане на райграс" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: