• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Градинар - специалист
topurov написа:
Градинар, наистина ли само това ще кажеш? Имам конкретни въпроси, все пак. Благодаря ти предварително!

Иначе ръгането и бучането го можем, няма проблеми.
О простете, но не разбрах, че въпросите са към мен.
topurov написа:
1. Какво се има впредвид под 'само тазгодишен прираст'? Въпросния плет не беше подрязван от доста време и целият беше обрасъл с прави вертикални клончета. Като се поразрових в дълбочина видях само паяжина от привидно сухи клони. Кое точно се реже за да стане резница?
Както при всички живи организми, множи се младото. Ако вземете някоя вдървена стара пръчка надали ще пусне корен. От друга страна младо бебе не може още да се размножава. Затова гледайте да е младо, но не току що израсло, а леко вдървенено. Личи си кое е израсло тази година и кое от миналата.
topurov написа:
2. В няколко други поста се споменават някакви пъпки (резницата да е дълга 7-8 пъпки, реже се под 45 градуса точно под пъпка и се заравя в пясъка до четвъртата пъпка).Може аз да съм 'прост', но никъде не видях 'пъпки'. Какво се има впредвид под 'пъпки'? Разклонения за нови клонки или дръжки на листа....?
Не сте прост, просто търсите конкретна яснота /знам ли де :-)/. В случая не е нужно да навлизате тооолкова в детайлите. Режете смело където ви дойде. Гледайте да е педа и нещо. Пъпка има в основата на всяко листенце, ако пък ви е толкова важно. А за 45 градуса разрез на 1см пръчка ... бая прецизна техника трябва да ползвате.
topurov написа:
3. Колко ТОЧНО листа се оставят на резницата? 'Махнете колкото се може повече листа' не ми върши работа.
Оставете половинките на двете листенца на върха на резника. Само не ме питайте коя половина.
topurov написа:
4. Къде трябва да се държи сандъка - навън на светло или може и в мазето на тъмно?
На топло и влажно. След като пуснат корени ще се нуждаят и от светлина.
А ако можете да осигурете редовно поливане /да не изсъхва почвата/ може да ги "ръгате и бучете" направо по местата им.

topurov написа:
Благодаря предварително за отговорите!
Само да добавя: Лигуструма е навлязъл толкова много в градините и парковете именно заради лесното размножаване. Няма кой знае каква философия. "ръгайте и бучете" смело!
muhala - майстор
Направих така, както каза Градинар, и съм много доволен от резултата. Сложих ги на тавана. Към момента там е 11 градуса.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Насадих и още някакъв храст. Напролет ще садя в земята.
ИзображениеИзображениеИзображение
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Помощ при отглеждане на лигустум" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: