• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
n.yaneff82 - специалист
тоя храст и аз го имам ,лятото е добре ,че като седна на беседката никой не ме гледа на колко бири съм, но зимата листата му окапват и и пълно с косери дето го ядът и вдигат врява и цапат много , а зимата оставя една паяжина от клони по оградата , ако искате ще до снимам да видите какво е
ArturDent - Почти Безобиден
За разсаждането:
Градинар ти съветваш - Юли Август. Да де ама аз пробвах сега.
След засаждането и подрязването на растенията ми останаха около 1200 клончета.
Избрах си 200 и ги набухах в пясък, само пясък. Предварително махнах всички листа, дължина - около 30 см. Гледам, месец по-късно около 1/3 от тях са взели да избиват от пъпките. Някои имат прираст до 3 см.
Дали ще утраят до пролетта ?

П.П. пробвах с клончета на които не им махнах листата и набодени в лека пръст - всички изсъхнаха.
Градинар - специалист
Важното е корен да избие.
merakliq - специалист
bunsyss моите лигуструми ги садих през есента преди 2 години. Мисля, че имаше някакви промени по листата, но това не беше проблем. При саденето ги наторих с някакъв специален тор, който ми препоръчаха от градинският център. Хубаво е преди зимата да се торят, така знам.
Spassow_lbg - специалист
НА МЕН МИ КАЗАХА ДА ГИ ТОРЯ ЧАК СЛЕД ПЪРВОТО ПОДРЯЗВАНЕ ПРЕЗ АПРИЛ МАЙ, А НЕ КАТО ГИ САДЯ СЕГА ОКТОМВРИ ЗА ДА НЕ ИЗГОРЯТ КОРЕНЧЕТАТА.
ArturDent - Почти Безобиден
Spassow_lbg, и на мен - чак през август, ама нали сме ги купували от едно и също място.
И ако обичаш НЕ ВИКАЙ!

Градинар, а как да разбера, дали са пуснали корени ? Освен да ги извадя ;)
Предполагам, че ако изтраят два месеца, значи са пуснали корени?
Градинар - специалист
ArturDent написа:
Градинар, а как да разбера, дали са пуснали корени ? Освен да ги извадя ;)
Предполагам, че ако изтраят два месеца, значи са пуснали корени?
Изкуството иска жертви :-) Дърпаш смело за ушите... Сложи 3-4 в повечко за тест.
vasil1977 - напреднал
И аз да се похваля.
Миналата есен и зима отрязах около 200 леторасли от кварталните живи плетове.
За около 1 седмица ги поставих във вода на хладно. След което в смес от пясък и вода ги сложих в продълговати саксии полегнали и така ги поливах през 2-3 дни обилно с вода.
През декември пръчките дадоха вид на изсъхнали , като листата бяха вече опадали.(бях почти сигурен , че си губя времето).
Началото на януари на мястото на старите листа започнаха да избиват пъпки и края нафевруари вече бяха зелени.
На вилата предварително бях прекопал на една лопата дълбочина почвата и сложих пясък.
Средата на март засадих ВКОРЕНЕНИТЕ пръчки и всички без изключение се хванаха.
Обаче.
До средата на лятото останаха около 150 от 200 броя.Оказа се , че не съм ги поливал достатъчно.
Тази есен/зима съм отрязал още 200 бр. и до момента са опадали листата и са се съсухрили.
Дано се вкоренят.
Имам да засадя около 100м. плет(Жална ми майка ако трябва да ги купувам).
Някой ако има съвет да казва.
ArturDent - Почти Безобиден
vasil1977 написа:
Имам да засадя около 100м. плет(Жална ми майка ако трябва да ги купувам). Някой ако има съвет да казва.
Е моите стотина метра ми струваха 350 лв.
А оная 1/3-та за която говоря по-нагоре се хванаха. Стоят си в пясъка, в хола, поливам обилно.
Вече се разлистват (20-ти Януари).

За поливането, през "нормално" време на годината:
Производителите ме съветваха да поливам обилно и рядко, вместо често и малко. Така корените прониквали надълбоко, а иначе само растели повърхностно.

П.П. Трябва тая тема да се "забучи", защото и заглавието е подходящо и често се пита за това.

П.П.П. Може би има нужда от една "забучена" тема и за райграса.
sim - специалист
Е, че хубава тема.През ноември 2009 сях лигуструм.Подрязаните връхчета набоцках направо в земята,с малко пясък и тор,със садилото .На височина ги оставих около 20-30 см,като махнах долните 3-4 листенца.Явно трябва доста да се понатиснат при засаждането.Докато се петлаех,кое как се прави, мина една женичка от селото.Като и обясних какво се мъча да направя,тя ги хвана едно по едно и започна да ги дърпа.Тези, които извади, наново ги посадихме.Полях,на 2-3 места сложих огъната арматура и покрих с найлон.Така цяла зима.Пролетта подрязах връхчетата.Оставих ги на това място да се вкоренят добре,но те доста пораснаха и тази есен си ги присадих.Според мен това беше много по-успешно от пробата със саксиите.И това опитах ,но там половината изсъхнаха.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Помощ при отглеждане на лигустум" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: