• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Градинар - специалист
За да е зелено, трябва да е осветено :-)

Изрязвайки живия плет трапецовидно, съответно в горния край да е по тесен, осигуряваме слънчева светлина в основата /долната част/ и стимулираме озеленяването й.

Изображение

п.п. Не забравяйте да казвате: благодаря и моля!
Spassow_lbg - специалист
Благодаря Градинар за инфото.
Ако набуча отрязаните клончета между вече посятите корени, добре ли ще е за живия плет или ще почват да си пречат поради гъстотата?
Градинар - специалист
Spassow_lbg написа:
Благодаря Градинар за инфото.
Ако набуча отрязаните клончета между вече посятите корени, добре ли ще е за живия плет или ще почват да си пречат поради гъстотата?
Да, ще си пречат! Всеки жив организъм иска пространство за живот /и други екстри де:-)/, за да даде максимума от себе си. Ако са засадени прекалено близо те ще избуяват, за да търсят светлината и вместо да получите гъст масив ще получите изцволяли клечки с нещо зелена на върха им.
Мисля, че навсякъде достатъчно ясно казват как се съди жив плет от лигуструм и то не е напразно. Шахматно, през 20 см!
Разбира се може и всякакви други опити да се правят, но няма да е същия ефект, като от снимката по горе.

Успех!
ArturDent - Почти Безобиден
Градинар, там от където купих моите растения, собственика беше си направил експеримент:
Набучил през 10 см. на два реда шахматно с разстояние между редовете 10 см. Общо около 7-8 м.
При две годишни растения беше получил изключително гъст и висок около 1,5 м плет.
Да не забравяме все пак, че там се поливат и торят редовно.

Това добре ама на мене сметката не ми излизаше, защото при мен трябваше да сложа 4 пъти повече коренчета. А и разстоянието не ми е малко. Трябваше да имам предвид и времето. Отне ми ден и половина, иначе трябваше една седмица да се занимавам. К'во става през това време с коренчетата?
Това за засаждането на отрязаните го казах защото в момента съм през 20 см, на един ред. Трябва ми още да слагам.

За трапецовидното подрязване, производителя и мен ме предупреди, даже и картинка с напътствия даде.

Изображение
merakliq - специалист
Градинар написа:
За да е зелено, трябва да е осветено :-)

Изрязвайки живия плет трапецовидно, съответно в горния край да е по тесен, осигуряваме слънчева светлина в основата /долната част/ и стимулираме озеленяването й.

п.п. Не забравяйте да казвате: благодаря и моля!
Благодаря Градинар, не бях го помислил това. Още тази пролет при първото подрязване за тази година ще го отчета!
Градинар - специалист
merakliq написа:
Благодаря Градинар
Радвам се, че помогнах.
Успех!
ArturDent - Почти Безобиден
ArturDent написа:
А оная 1/3-та за която говоря по-нагоре се хванаха. Стоят си в пясъка, в хола, поливам обилно.
Вече се разлистват (20-ти Януари).
Днес, забелязах, че вече са 2/3 тези които са се хванали.
Просто, тия които ги мислех за умрели, сега след затоплянето на времето и техните пъпки взеха да се разлистват.
Май се оказа че по-силните се разлистиха веднага, а другите "проспаха" 4 месеца.
itev - специалист
Решил съм да изградя жив плет на вилата. Става дума за около 20 линейни метра.
Това по принципа "през 20см корен" прави 100 корена. Цената която ми обявиха е лев на корен. Не знам дали е добра цената, но знам че 100лв в този момент ми е трудно да дам.
А мерак - голям...8-[

Та оттук и питането ми - има ли място от където да ги взема тези 100 корена на по-добра цена?
Благодаря предварително.
Градинар - специалист
Ако желаете хубав жив плет 20 м, ще трябват не 100 корена, а 140-160... Два реда през 20 см.
itev - специалист
С което мисията изглежда още по-невъзможна.... :|
Май ще чакам по-добри времена.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Помощ при отглеждане на лигустум" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: