Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
mimeto_87_b - специалист
Здравейте. Семейството решихме да засадим около декар лозе сорт Молдова. Според информацията, която четохме от Интернет ни се струва добро. Някой има ли такъв сорт лозе и бихте ли споделили впечатление? Също така някой ако знае от къде може да намерим такъв сорт посадъчен материал, моля да ми пише, може и на лични, че преровихме интернет и намерихме само двама производителя, които обаче са изчерпали количествата. Благодаря.
boltik - специалист
Вие изкате да засадите № 1,аз ви препоръчвам,ако изкате десертен сорт да се насочите към нещо подобно,като №3 и №3.Десертното грозде трябва да е рехаво(да преминава повче въздухм/у зърната)Този сорт,който сте избрали ще загнива още на лозата при по-дъждовни години.Още трябва да е раннозреещ сорт,ако е за продан.Ако мислите да правите вино,десертните сортове пускат по-малко и е мног-тежко вино.Трудно ферментира и много-лесно се вкисва.

Прикачен файл

kishmish.jpg
kishmish.jpg (20.63 KиБ) Видяна 32078 пъти

Прикачен файл

pleven.jpg
pleven.jpg (21.84 KиБ) Видяна 32078 пъти

Прикачен файл

velika.jpg
velika.jpg (19.21 KиБ) Видяна 32078 пъти
Johny - майстор
Един декар е голямо лозе за едно домакинство. Най-добре засади различни сортове, които зреят по различно време, за да можеш по-дълго да се наслаждаваш на прясно грозде.
За виното виж това:
Тънкости:

* Никога Не използвайте “Директни” (“Бодни пръчка – Пий вино”) сортове грозде за винопроизводство - “Шасла”, “Отел”, “Липа” или др. – Те са забранени със закон!!!

* Не използвайте Десертни сортове грозде за производство на вино - Болгар, Верея, Мискет хамбургски, Перл дьо Ксаба (Перла), Италия, Царица на лозята, Чауш, Юлски Бисер, Янтар и др. – Нямат достатъчно съдържание на захари и киселини, слаб рандеман, виното трудно се бистри, не притежава благороден характер и т.н.! Ако са Ваши – по-добре да ги продавате за консумация!

* Червено вино се прави лесно, но се опазва по-трудно!
* Бяло вино се прави трудно, но по-лесно се опазва!
* По-добре не оставяйте Бяло вино за отлежаване и стареене! – Неговата сила са плодовостта, свежестта и и вкуса на прясното грозде.
mimeto_87_b - специалист
Земята всъщност е около 5 декара, така че ще ги поомешаме :-D

boltik Значи първата снимка гледам, че пише Киш миш молдовски, а ни обясниха от един разсадник, че сорт Молдова и Киш миш молдовски са два различни сорта. Велика вече сме купили. :-D

Сорт Молдова специално намерихме само в 3 лозови разсадника, но или количеството е изчерпано, или имат само няколко пръчки.


Тук мe подсещате и за следващия ми въпрос, тъй като на тези 5 декара има засадено старо лозе сорт някакъв мискет беше, та може ли да се изкорени това старо лозе и да се насее ново.
GEORGI5959 - специалист
Може, но след изкореняването се изчаква 5 години и тогава се сади новото.
evdoki - специалист
Johny написа:
Тънкости:

* Никога Не използвайте “Директни” (“Бодни пръчка – Пий вино”) сортове грозде за винопроизводство - “Шасла”, “Отел”, “Липа” или др. – Те са забранени със закон!!!
Вино не правя но да питам: наистина ли са забранени? И защо?
ЧефоС - специалист
mimeto_87_b написа:
...има засадено старо лозе сорт някакъв мискет беше, та може ли да се изкорени това старо лозе и да се насее ново.
Не изкоренявай старото лозе. За мен от мискет се получава най-доброто вино - тънко, и силно. Просто напролет остави една дълга пръчка, направи "далдърма", и още до година, или след две, ще имаш ново лозе.
mimeto_87_b - специалист
ЧефоС ние точно така и направихме, поокастрихме малко старите дънери преди около 3 години, от корена покараха нови пръчки, оставихме тях и изрязахме старите дънери. И общо взето сега е подновено. Но тъй като го бяхме оставили в кооперацията и не е гледано добре корените не са така добре наредени- ту има ту от кол до кол няма нито един. Общо взето от тези 5 декара дали има и корени за един.

Първо не мислихме да го изкореняваме, но ни казаха, че сред старо лозе ново не вирее- тоест там където е празно искахме да "запълним" с друг сорт лозички- Велика и Молдова, но не било хубаво.
boltik - специалист
Както обеснявате изкате да си гледате сами лозето.5 декъра е сериозно лозе.Нещо,като 250х200 м.Това изисква трактор или по-як кон.и 3-4 мъже с пръскачки и един анганжиран цяло лято с него.Не на последно място и пазар.Печалбата започва след 3-4 година.
Johny - майстор
evdoki написа:
Вино не правя но да питам: наистина ли са забранени? И защо?
Преди години като млад зет, тъста/лека му пръст/ ми предложи грозде, за да си направя вино, а аз нямах буре....
Търсейки буре из пазара, ме срещна една позната и ме попита какво търся и аз и обясних. А тя възкликна:"Мъж без буре не е мъж!". Така че помисли си по въпроса [-X

Ето и отговор на питането ти:
Видин.Голяма част от виното, което се произвежда в домашни условия в Северозападна България съдържа канцерогенни вещества, заяви за радио “Фокус”- Видин Донка Иванова, технолог във ломската винарна “Поломие”. Тя уточни, че частни производители масово използват сортовете грозде “Отел” и “Липа”. Тези сортове са забранени за производство на вино в Европейския съюз, подчерта Донка Иванова и допълни че отровното вещество малвидин, се съдържа в ципата на гроздето и няма начин да бъде отстранено при преработка.

Тема "Грозде сорт Молдова" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: