• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
  burkov - специалист
Здравейте, на вилата решихме да терасираме малко двора, защот е с голяма денивелация и беше доста неизползваем. Оформиха се приятни тераски, но първите две са голяма височина и трябва д абъдат укрепени подобаващо.
Размерите им са 8,30х1,6 метра и сега дойде колебанието как да ги изпълня.

Мислих вариант с бетон, но ще е доста тегаво, защото камьон може да стигне най-близо на 20 метра от стената, а по-груби сметки количеството ще е над 5 кубика на стена. Също така, на място не мисля че може да се бърка, защото е доста количеството и до колко разбирам трябва да се излее наведнъж.

Втори вариант за който мислих е с габиони, но нямам никаква идея как и за колко мога да го изпълня. Най- големия плюс е че може да се изпълни на етапи и освен това не се прави отделен дренаж.

Третия вариант на който попаднах е с едни бетонни елементи за по подпорни стени. Има и схема и ми се струва подходящ вариант.
Ето за това говоря:
Прикачен файл:
887992907a4bced31290dc4391ad8545.jpg
887992907a4bced31290dc4391ad8545.jpg (10.25 KиБ) Видяна 3632 пъти
Прикачен файл:
pic.jpeg

Прикачен файл:
IMG_20190317_171526.jpg


Разбира се търся по-евтиния вариант, но и евентуално нещо което мога да изпълня сам/с приятели.
Благодаря ви за мненията предварително.
шоп - майстор
И трите варианта са възможни и лесно изпълними.

Не знам как изкарвате 5м3 бетона за една подпорна стена 8,3х1.6. Аз бих се вместил в 2,66м3
20 метра разстояние изобщо не са проблем ако се докара земновлажен бетон. 2-3 човека за 2 часа могат да отлеят подпората.

С габиони е в пъти по-скъпо.

В последния вариант сам можете да си сметнете цената.
Успехи!
Virtex - майстор
ср мар 20, 2019 5:55 pmburkov написа:
количеството ще е над 5 кубика на стена...до колко разбирам трябва да се излее наведнъж.
Сметни в твоят район как са услугите с бетон-помпа. Говоря за изцяло друг случай, но сметките 'казаха', че е по-добре наведнъж с бетон-помпа и после все още да има човек приятели, от колкото да ги утрепе да носят 5+ кубика бетон :-D
ср мар 20, 2019 6:34 pmVirtex написа:
ср мар 20, 2019 5:55 pmburkov написа:
количеството ще е над 5 кубика на стена...до колко разбирам трябва да се излее наведнъж.
Сметни в твоят район как са услугите с бетон-помпа. Говоря за изцяло друг случай, но сметките 'казаха', че е по-добре наведнъж с бетон-помпа и после все още да има човек приятели, от колкото да ги утрепе да носят 5+ кубика бетон :-D
Странна логика за приятелите, Вирти.
Тоя път го минах, та знам какво са приятели. Пари нямаше, строих на парче, приятелите още си ги имам. Едно е да ги щадиш, друго е да ги тестваш.
Щом ще бягат от 12№ лопата, е.ах ги у преятелете.
Като си помисля, че някои си плащат, за да прехвърлят 2-3 тона във фитнеса....

Тва терасни градинки ли ше стават?
Ако парите не са гуем пробуем, спестените да се поарчат на корем!
То повечето са свидливи, ама.......
nikolov333 - майстор
С габионите е скъпо, но на един язовир, гледах че бяха пригодили от старите телени щайги за целта, ама не знам от къде са намерили толкова, понеже бяха бая.. За случая стават, но не е приятна гледката. :-D
Virtex - майстор
ср мар 20, 2019 6:49 pmТрифон П.Трифонов написа:
Странна логика за приятелите, Вирти.
Тоя път го минах, та знам какво са приятели. Пари нямаше, строих на парче, приятелите още си ги имам. Едно е да ги щадиш, друго е да ги тестваш.
Това е друга тема, но сега времената са различни. Не е въпроса в пренесените килограми, а в един много по-ценен ресурс - времето.
Времето не стига за нищо. Не е редно да ангажираш човек, когато има само 20 дни отпуска да носи бетон, когато има много повече неща за правене и по-лесни начини за осъществяване на работата. Ако човек има приятели, които нищо не правят или се чудят как да си уплътнят времето - разбира се, че една такава помощ е добре дошла.
При държавната работа е друга история, но хората имащи достатъчно време трудно разбират другата гледна точка когато става време за извършване на допълнителна работа извън 20те дни отпуск :)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет мар 21, 2019 8:31 amVirtex написа:
ср мар 20, 2019 6:49 pmТрифон П.Трифонов написа:
Странна логика за приятелите, Вирти.
Тоя път го минах, та знам какво са приятели. Пари нямаше, строих на парче, приятелите още си ги имам. Едно е да ги щадиш, друго е да ги тестваш.
Това е друга тема, но сега времената са различни. Не е въпроса в пренесените килограми, а в един много по-ценен ресурс - времето.
Времето не стига за нищо. Не е редно да ангажираш човек, когато има само 20 дни отпуска да носи бетон, когато има много повече неща за правене и по-лесни начини за осъществяване на работата. Ако човек има приятели, които нищо не правят или се чудят как да си уплътнят времето - разбира се, че една такава помощ е добре дошла.
При държавната работа е друга история, но хората имащи достатъчно време трудно разбират другата гледна точка когато става време за извършване на допълнителна работа извън 20те дни отпуск :)
=D>
чет мар 21, 2019 10:58 amn_a написа:
...
=D>
Брао бе, Руска, Б Р А В О!!! На началството са мазниш, а?!!!
Верно, времената се промениха, Виртекс.
А защо има въпросителен срещу заглавието на темата? За пръв път виждам такос нещо.
Виртекс, тая тема не трябва ли да е в друг раздел? Мене ми отива повече на строителство нещо.
burkov - специалист
Въпроса го има, защото нямам опит в изграждането на подобни неща и исках съвет с кой начин според вас да го изпълня. Също и как, разбира се.
Благодаря на шоп за мнението. Но ме вкара в размисли, как той е сметнал това количество бетон. Моето е доста от въздуха, но грубо 40см стена си мисля че ще е нужна за да върши работа. Пак казвам обаче не разбирам от тази работа.

Има и една друга особеност на терена. Вече няма как да вкарам багер на терасата, а отдолу е скала, така че повече от 20-30 см ще е мъка да изкопая на ръка. В тоя ред на мисли, ако се ползва бетон, може ли да се направи стъпка напред, Г образна, и има ли смисъл изобщо?
nikolov333 - майстор
Аз като се загледах в разкопаното имаш бая хубави камъни, а и стеничката няма да подпира кой знае какво, та може да си помислиш за зидане с тях, ако се намират лесно наоколо или буто-бетон, за да иде по-малко матрял..
  • 1
  • 2

Тема "Подпорна стена - с какво?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: