Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
manobg - специалист
Здравейте,

на есен мисля да засадя около 40 дръвчета. До мястото на засаждане има кладенец дълбок 18 метра. Водата в него е около 4.5 метра т.е. е на около 13-14 метра дълбочина. Естествено ще се ползва дълбочинна потопяема помпа. Интересува ме как да разпределя по равно водата на всички дръвчета. Не мисля да обикалям с маркуча от дърво на дърво за да ги поливам. Мислех за вариант с капково, но с тази помпа не знам дали ще стане понеже за капковото си иска регулатор на налягането и ако помпата не може да изкара водата, която по принцип си излиза, ме притеснява да не изгори. Та се чудя по какъв друг начин да поливам въпросните дръвчета.

Аз така съм го написал, че и аз не мога да си го разбера :) Имам предвид ако за поливането на дръвчетата ми трябват 1500 литра на час, а помпата вади 3000 литра, какво става с останалите 1500 ? Дали помпата ще се опитва да нагнети в тръбата това количество или просто ще си работи нормално и ще вади 1500 литра.
маречков - специалист
Помпата ще си работи работи нолмално и при 1500 литра, дори така й е по- лесно и не се товари.
Johny - майстор
Горното важи за центробежни помпи, а потопяемите обикновенно са вибрационни. Има и центробежни, но са скъпи.
Тани - модератор
Без да съм спец и без да ровя по каталози тези 3000 l/h ми се струват непосилни за масовите вибрационни помпи!
Чаро - Акълия
И аз, без да съм спец в капковото...
Вземи си регулируеми капкообразуватели -има от 0 до 60 л за час. Сложи по няколко на дърво според нуждите от вода.
Свържи ги с микро тръба, а нея към захранваща тръба за капково. Регулатор за налягане е необходим, ако вземеш помпа с по-големи показатели. Трябва ти от 0,6 до около 1,5 бара. От опити съм установил, че няма ядове и при 4бара, но тва си е извън гаранциите, увеличава се и дебита на капковото за час.
Сложи и таймер на помпата и бери плодове, а не грижи по овошките :-D .
НЕ СЛАГАЙ вибрационна помпа! - тя няма и да ти свърши работа така или иначе...
п.п. По въпроса- ако помпата 'вади' 3000л/ч, а на теб ти трябват 1500 и ги регулираш с кран или редуцир или... помпата ще повиши налягането след изхода и ще се разтовари(както е писал колегата Мечкаров)
Това е, ако не препоръчително, поне желателно за центробежна помпа.
Последна промяна от Чаро на вт авг 23, 2011 4:59 pm, променено общо 1 път.
manobg - специалист
Помпата ще да е потопяема, но от какъв тип още не знам защото не съм наясно. Със сигурност ще е с таймер пускането и спирането на водата.
Чаро - Акълия
Вибрационна няма да ти свърши работа. Освен това ще увреди необратимо филтъра на кладенеца.
Прегледах набързо каталозите, с които разполагам.
За да не подвеждам - има и капкообразуватели, работещи и при 5-6 бара и далеч над 60л/час.
Първо направи системата и после ще подбереш помпата.
manobg - специалист
Помпата ще се ползва и за поливане на тревна площ с около 10-12 роторни разпръсквача. Тази система вече е изградена и очаква включване към кладенчовата вода :)
Тани - модератор
В този случай може да вземеш и помпа с по-голям дебит за да поливаш по-бързо. А намаляването на налягането за капковото може да стане и с разширителен съд и пресостат на принципа на хидрофора .
Делян - специалист
Във всяка една читанка по градинарство пише изрично, че растенията не трябва да се поливат с прясна кладенчова вода, тъй като се предполага, че ще е студена и ще "пресече" дърветата. Водата трябва да е престояла в резервоари и темперирана. Така че, помисли и над това.

Тема "Поливане на дръвчета от кладенец." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: