• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Sk4 - специалист
клонче от това растение дали може да се вкорени в чашка с вода ?
Градинар - специалист
ДА, но в пясък е по-добре.
itev - специалист
Аз пробвах да го вкореня в чаша вода - не стана :?
Въпросът е, какво стъбло трябва да се отреже за вкореняване?
Градинар - специалист
itev написа:
Въпросът е, какво стъбло трябва да се отреже за вкореняване?
Изображение
Забележете, че има и зелен и вдървенен участък. Тазгодишен и миналогодишен прираст.
Оставете едно или две листа, като половината от тях изрежете. Останалите листа ги премахнете. Боцнете резниците в перлит, пясък, или направо с саксия с почва.


Изображение

...не забравяйте да казвате: Благодаря и Моля
itev - специалист
Никога не забравям да благодаря за оказана помощ :)
Току що отрязах три стръкчета, оформих ги по подобен начин и ще чакам резултата след месец.
Благодаря за :bulb:
bigdragon - майстор
Два въпроса:
1. Вярно ли е, че около лавровишната не се навърта сляпото куче?
2. сета ли е момента за вкореняване по горепосоченият начин?

ПП Щях да забравя. Благодаря предварително!
Градинар - специалист
bigdragon написа:
Два въпроса:
1. Вярно ли е, че около лавровишната не се навърта сляпото куче?
Аз лично не мисля да има такова нещо. То няма какво и да търси около това растение де. А може и аз да не съм запознат
bigdragon написа:
2. сета ли е момента за вкореняване по горепосоченият начин?
Не! Сега е момент за пиене на вино :-) 14.02.2012
Препоръчвам Юни-Август. Отрежете си резници, гледайте да не е само тазгодишен прираст.
Вземете една щайга, може да е пластмасова, може дървена или сандък със сходни размери. Сложете отдолу добре угнил оборски тор и допълнете нагоре с пясък.
Махнете колкото се може повече листа от резниците и ги набоцкайте гъсто едно до друго в пясъка. Полейте обилно и покрийте с найлон. Поддържайте винаги влажно. В края на есента трябва да са пуснали коренчета.
След като са се вкоренили, може да ги садите по местата им, както есента така и пролетта.
Успех!

bigdragon написа:
ПП Щях да забравя. Благодаря предварително!
И аз благодаря за въпроса.
Мартин Цветков - напреднал
Здр.
Към отговора на Градинар по въпросите към темата само мога да добавя една малка подробност, която предполагам той просто е забрави лда спомене :)

АКо вземете резници по близки до основата на растението (т.е. кореновта шийка) то вероятността да се прихваната резниците е в пъти по-голяма. Относно дължината на резника при зрели резници за които ние говорим, то тя варира но да речем резник с дължина 14-15 см. е една усреднена стойност, която може да ползвате. Специално за лавровишната (моите наблюдения са), че по-успешно се вкоренява в перлит, но все пак това е по-скъпия начин за отглеждане, така че алтернативата- пясък, си оства като основен източник на вкоренителен субстрат :)
itev - специалист
Ндааа... направих всичко според указаното по-горе и след седмици се зарадвах на наболите нови зелени листенца.
Но нещо не е наред... :?
По периферията - но не цялата , а само в посока противоположна на дръжката, листата започват да кафенеят и съхнат. Някои, наред със старите, отпадат....
Извадих едно стръкче на което отпадоха всички листя и не видях дори зародиш на коренова система.
Къде бъркам?
Държа саксията на балкона, на непряка слънчева светлина. Поливам редовно...
Благодаря предварително.
Градинар - специалист
itev написа:
Къде бъркам?
Градинар написа:
Препоръчвам Юни-Август
Нямате търпение ли?
А и около пълнолуние шансовете за вкореняване намаляват драстично....

Успех!
  • 1
  • 2

Тема "Laurocerasus officinalis-Лавровишна" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: