• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 20
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Илчо Илиев - майстор
forski написа:
Колеги, утре ще ходя да гледам една фреза Pubert Primo 5.0к.с. и ако всичко и е наред ще я купя.
Искам към нея да си купя и инвентар, най вече браздир и картофовадач, въпроса ми е за да се използват двете приставки, фрезата с монтирани метални колела ли трябва да е?
И захващането на този инвентар към машината стандартно ли е, или всеки производител е с различни накрайници за захващане на инвентара?
Колега, ако беше позачел темата, доста неща щеше да знаеш и да не питаш,но......
Казваш, ''ако всичко и е наред'', нова ли е или разработена :?
Относно инвентара, ако има как вземи само фрезата с мотиките,най-много браздира, мет, колела си направи, ще ти излязат в много пъти по-евтини,а транспортните...зависи на каква цена са..
Не казваш каква ви е почвата, но в повечето случаи картофовадач няма да можеш да използваш,а и да може, направата му е много лесна и евтина, иначе им искат 60-80лв...
Определено за орън е малка машинката, така,че не бързай с плуга...
И аз кат Еди миналата година правих браздите с фрезите,а не с мет. колела,но трудно стават прави,но пък си има друго предимство.......
Успех с фрезата, ще се чудиш до сега за какво си се мъчил с мотиката...
forski - специалист
Фрезата е втора ръка, почвата е рохка и лесна за обработка, нямам електрожен а и честно казано не ми се занимава да ги правя аз!
Мястото което обработвам е около 350-400 квадрата, от това което прочетох разбрах че браздира може да се използва и без да се налага да купувам метални или транспортни колелета, към фрезата няма никакъв инвентар, за това питам кое с кое е съвместимо и дали е задължително да се монтират метални или други колела за да може да се използва въпросния инвентар :)
Фрезата ми е нужна за фрезоване, за правене на редове, за загърляне и за вадене на картофите защото както ти каза ми омръзна да бия с мотиката!
koveslav - майстор
Картофовадача го зарежи.Освен колелата и сериозните тежести към тях, ще ти трябва и доста мощност,а и прецизност на работата откъм дълбочина,ако искаш да извадиш здрави картофи.Фрезоването е най-лесната операция.Бразденето и загърлянето за такива площи също става перфектно и само с мотички и браздир.За целта трябва да се научиш и да свикнеш да работиш с мотофреза.Това не е нито тежък мотокултиватор,нито трактор,за да очакваш,че ще му закачиш инструмент на теглича,ще го регулираш и просто ще караш или само ще вървиш след него.Преоборудването и прикачането на инвентара и обаче пък са в пъти по-лесни и нетрудоемки.Мотофрезата е малко чалъмлийска и малко орташка работа-работите и ти и машината.Възможностите на такава машина са перфектни за площи,с големината посочена от теб.
Илчо Илиев - майстор
За такава площ и с такава почва ще ти е лесно с машинката,но според мен за загърляне ще е по-добре с колела, иначе ще е зор...
Не си по-близо, бих ти дал моите колела и картофовадач, да пробваш и тогава да си купуваш/правиш, при мен не се получи....
Металните колела не са голяма сложност за направа,а и все толкова някой приятел с електрожен ще ти помогне, иначе са доста пари, положението е същото и с гумените, ако си намериш от скутер подходящи, пригаждаш им полуоски като за твоята фреза и си ти, иначе всеки път ще трябва да я мъкнеш на ръце,а ако мястото ти е на близо, ще я ползваш за транспорт до там...
Тая техника я е измислил някой заврян зет, дет са го карали по цял ден да блъска с мотиката....
Аз съм много доволен,миналата година засях 300кв. картофи и 90% от мелиоративните операции направих с фрезата, останалото с....косата,е ваденето се наложи с вилата,но......
forski - специалист
Благодаря за отговорите колеги, точно от тази информация имах нужда че се бях засилил да купувам всичко на куп :)
kr1100 - майстор
за оране с плуг или работа с култиватор / 3 ли 5 лястовича опашка/ - с метални колела ,тежести на тях и предна тежест.ва при тежка почва. При твоята що казваш,че е рохка може и да се спи машината с гумени колела.
Различните модели машини са с различен захват на прикачния инвентар.
koveslav - майстор
За 300-400 квадрата и сигурно поне 4-5 култури в тях....Много се съмнявам,че ще се хване човек за всяка култура и нужната и операция да си преоборудва и регулира машината за по 50-100квадрата работа.Единственото преоборудване,което на практика ползвам при същите площи е разширение и стесняване ротора на фрезата и браздир на който съм приспособил и две ламаринени лопатки за загърляне.Другото са верни обороти и мотичките си теглят що-годе прилично във предварително фрезован ред или въобще почва.От години работя само така и съм доволен.Ако всичко се сее с една култура и се обработва наведнъж,чак тогава си заслужава усилията за преоборудване.
Успех,колега!Работата най-добре показва какво оборудване е нужно.Апетита за повече работа и по-големи площи понякога се увеличава при наличието на техника.
kr1100 - майстор
koveslav - при мен почвата е гадна -глинеста и с много камъчета от 1 наводнение някъде около 1953г./така ми казаха/. Нямат изчистване тези камъни-обли като от река.
Не пусна ли плуга есента -напролет копане за доматите и т.н. с кирката :-D
Мотичките на фрезата са изострени като сърпове от камъните. С металните колела и култиватора е по-лесно от орането с плуга.
Но пък почвата си пази влагата.Март месец водата в кладенеца беше на 1,5м по-ниско от равнището на земята.Преди 2-3 години преливаше. През началото на април 2010 копахме за основи на къща - на 30 см вода - изкоп канал за оттичане на водата .
Имам няколко съседа дето си изляха плочи над "аквариумите" - мазетата :-D
П.П. Оране - на всяко метално колело по 20 кг тежест / навремето ги струговах и пробивах за крепежните болтове по скица от такива в магазина. Предна тежест 22 кг -заводска. Използвам я и при фрезоване за спечена почва за да не подскача фрезата
Последна промяна от kr1100(стар) на съб май 02, 2015 9:59 pm, променено общо 3 пъти.
koveslav - майстор
kr1100 написа:
Но пък почвата си пази влагата.Март месец водата в кладенеца беше на 1,5м по-ниско от равнището на земята.Преди 2-3 години преливаше
Ех,а ние се молим за влага.За повечето градински култури и за царевицата поливам,поне докато започна да потъвам до над глезените в калта,да не кажа до коляно и след няколко дни вече не личи,че е поливано.
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 20

Тема "Прикачен инвентар за мотофреза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: