Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
rossenboy - специалист
Здравейте колеги градинари и затревители. Един принципен въпрос ме вълнува по отношение на помпите -за осъществяване на система за капково напояване (градина 500 кв.м.) ще се нуждая от помпа, която да захранва успешно системата от кладенец с дълбочина 10 м (до водното огледало). Понеже ще е капково напояването, ще се налага ограничаване на дебита на помпата (я от регулатор на налягането, я от кранчето). Доколкото знам някои типове помпи хич не ги харесват тези ограничавания и затова питам по-знаещите какъв тип/модел помпа бих могъл да използва - при тази дълбочина май само потопяема е вариант. Конкретни предложения за помпа ще е най-добре, но засега нямам допълнителни данни за системата.
Да не е обемна- винтова, вибрационна, перисталтична, диафрагмена......
fbr - майстор
За потопяема помпа, не си отбелязал най-важния параметър на кладенеца, а именно неговия диаметър. след като го имаш този параметър търсиш помпа, която можеш да пуснеш в кладенеца. Има потопяеми сондажни помпи, хиляди варианти, които не са винтови, диафрагмени и т.н. Ще избираш центробежна такава, която ще влезе в кладенеца. Ето примерно една https://www.onlinemashini.bg/monofazna- ... 037f/68953 с достатъчен напор за капково напояване. Но, ако бих го правил за себе си, щях да си сложа винтова, плюс разширителен съд и пресостат. Става професонална работа.
Хилядите варианти се свеждат до центробежен, евентуално многостъпален.
Има леки нюанси с периферно изпълнение, но ако не е заварено положението не препоръчвам според казуса.
Обемна помпа с пресостат не влиза в представите ми за професионална работа. Секи сам си преценя. Може да греша.
Обемна помпа, каквато е винтовата, с контрол по ниво, а оттам хидрофор с центробежна.
Такова изпълнение мога да приема. Не мога да кажа професионално или не, понеже съм любител.
Става по скъпо така.
А защо не просто да се заложи на класиката?! Центробежна, с характеристики според изискванията.

пп. Забравих да спомена лошият си опит с винтова в кладенец. Безпаричие=неудачи.
Десетина секунди преди сработване на пресостата, доближавайки настроеното налягане, създава вибрации. Освен това се товари мотора, износване на винт и цилиндър...
Седи затрупана от нанос вече 7-8 години. Няма кой да слезе вече на 24-25м да чисти и да я вади.
Поне аз не.
ivanovbg - майстор
Помпа се избира по дебит и налягане. Първо се смята дебита: 500квадрата са 20м*25м ако направиш редове през метър се получават 20 реда с дължина 25м или общо 1000м тръби. Аз ползвам с капка през 0,2м с дебит 2литра на час. Значи 1000м*5 дупки на метър*2литра на час = 10кубика на час или 150литра в минута при налягане 0,8 бара. Добавяме и още бар за десетте метра дълбочина и получаваме, че ти трябва помпа която при дебит 150литра/мин да дава 2бара налягане. Това е при условие, че искаш да поливаш цялата градина наведнъж. Винаги можеш да я разделиш на части и да я поливаш поотделно. Така ще се справиш с по малка помпа. Ако я разделиш на 5 части ще поливаш с помпа която дава 30литра/мин пак при 2бара.

Има и много въпроси. Колко е дълбок и широк кладенеца, та да се сметне с колко вода еднократно разполагаш. После за колко време се пълни за да може да се разпределят правилно поливките. Абе все такива неща.
:partyman:
rossenboy - специалист
Диаметъра на кладенеца е 2 м ( не е сондаж), така че всякаква помпа ще влезе. Много благодаря на fbr за конкретното предложение - нещо такова ми трябваше, но да питам как се разбира каква е помпата - дори и тази конкретно - търсих в описанието на сайта и не можах да видя каква е - центробежна ли е, винтова ли е, кой да знае. За дебита и налягането ivanovbg е много прав, но това лесно (или не толкова) се установява, въпроса е принципно каква помпа ми терябва като начин на работа и май по-важното е как се установява вида на помпата само по описанието в нета.
miroki - майстор
Вземи, както писа колегата. С малко да надвишава налягането което е нужно. Така няма драма с регулаторите. При повече налягане има едни излишни пари за ток. При по-малко, не тече водата.
И да има нужните литри на минута. Кладенеца също трябва да не се изчерпи за това време. Ако има помпата много повече литри в минута, пак са едни излишни пари за ток.
Принципа центробежна е класика.
ivanovbg - майстор
Да не забравиш и филтър, че ще ти се запушват капките.
И магнити!
Добре, че се спомена филтър- десет години ще станат, все забравям да сложа.
Иванов, напомняй за гинкобилоба поне!
hidrazin - майстор
вт апр 02, 2024 11:32 amrossenboy написа:
... по-важното е как се установява вида на помпата само по описанието в нета.
Иска се малко познания относно видовете помпи.
Някои си личат още на външен вид, други не.
В твоя случай най-доброто е питане в магазина.
Центробежните нямат проблем с ограничаването на дебита и даже в този случай им пада консумацията.
Но центробежна помпа се взима със запас от налягане защото след време ... налагането и пада.
Просто голяма част от новите помпи са с пластмасови турбини които с времето се износват - пада им налагането.
Във всички случаи за капково си трябва регулатор на налагането.
fbr ти е дал пример. За капково ще стане. Ще стане и за поливане с маркуч.
За пръскачки от тези изскачащите НЕ !!!!
За толкова пари - толкова.
:partyman:

Тема "Избор на помпа за капково напояване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: