• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
докера - специалист
Здравейте !
Някой ползвал ли е 3% бордолезов разтвор за пръскане на овошки ? Гледам , че руснаци и украинци масово ползват такава концентрация за есенно , че и за пролетно обработване , особено на прасковени градини , и твърдят , че така се елиминира окончателно къдрилката и кафявото гниене ...
Аз напръсках моите есента с такъв разтвор и засега са добре ...
hidrazin - майстор
чет фев 29, 2024 10:32 pmдокера написа:
Някой ползвал ли е 3% бордолезов разтвор за пръскане на овошки ? Гледам , че руснаци и украинци масово ползват такава концентрация за есенно , че и за пролетно обработване , ...
Слаба ракия. Вече. Преди десетилетия "болестите" бяха по-малко и по-лесни за противодействие и бордолезовия беше панацея.
Вярно че медта има някакво фунгицидно действие но за мен бордолезовия разтвор има по-скоро механично действие.
Той предизвиква свиване на устицата на листото и по тоя начин не дава на гадовете да влязат в растението и да го заразят.
Само предпазно (до някъде) действие. При заболяване не върши никаква работа.
Днешно време без правилната и истинска химия, няма и продукция. Освен при късмет...
За съжаление.
Та добре е бордолезовия ама бе разчитай само на него.
:partyman:
P.S. Пък че го били използвали "руснаци и украинци" - :-D Поне за украинците в ясно че масово и безогледно "маат" пестициди.
Същото с плодове и зеленчуци. Яко, безогледно и кой ги контролира? А тези от Турция? Или от други презокеански държави?
Ма знам ли? Все пак 1/3 от зърното в ЕС идва от Русия и Украйна. :? Е, поне в бялата част на ЕС предполагам му контролират качеството. А у нас?
Спирам до тук че ще ме обвинят че ... политизирам зърното и пестицидите. :weedman:
ivanovbg - майстор
Много хубав препарат. Действа за къдренето на 100%. Като ги пръскам есен и пролет не се появява. Една година пропуснах и после сума ти ппрепарати изпръсках за да ги оправя. Освен това няма карантинен срок. Миеш и ядеш. :?

То същото е с лекарствата. Едно време имаше амидофен, хининаналгин, ... и доста други такива безобидни които ги забраниха и спряха да произвеждат щот са евтини и ефикасни. Пийваш едно хапче с чай като настинеш и на другия ден си здрав. Сега ги смениха със доста по скъпи, комбинираха ги с лидокаин и други упойки. Пиеш или пръскаш, спира да те боли, но не действа на причинителя и след два, три дни си на антибиотик.
vlax - майстор
чет фев 29, 2024 11:44 pmhidrazin написа:
Днешно време без правилната и истинска химия, няма и продукция. Освен при късмет...
За съжаление.
Имаааа, ама цената е друга,спукват ги от проверки.
чет фев 29, 2024 11:44 pmhidrazin написа:
Същото с плодове и зеленчуци.
Като видя някой как си е боядисал доматите от долу до горе в синьо и ми се повръща. :shock:
пет мар 01, 2024 7:09 amivanovbg написа:
Освен това няма карантинен срок. Миеш и ядеш. :?
Това го забрави.

:partyman:
докера - специалист
чет фев 29, 2024 11:44 pmhidrazin написа:
........
То хубУУ , аба това е може би почти единствения начин за справяне с гъбите на къдрицата .... Имаше преди Тирам , ама го забраниха , естествено ... :axe:
През последните години забелязвам ,че пръскането с 2% и 1% разтвор вече не върши същата работа , както преди ...
Колкото до пръскането на доматите с бордолезов разтвор , има ефект , и то голям ... И като предпазна мярка , и като торене .. Заздравява листната маса , като я прави и по-неподатлива на заболявания , а и внася мед и сяра в растението ... Като минус мога да посоча лекото забавяне на растежа , но и това си има преимущества . Първите 2-3 пръскания на доматите ги правя с бордолезов р-р , а след това с фитоспорин ( сенна пръчица) и доматите ми издържат много по-дълго от тези на съседите ... Естествено , ако времето предразполага развитие на болести , не минавам и без "тежка" химия... :-D
Засега никой не ми е отговорил на въпроса дали е пръскал с 3% разтвор и има ли по-голям ефект ...
hidrazin - майстор
Абе бордолезовият разтвор помага за къдравост ама не е много сигурен.
Заболяването е гъбично.
За по-сигурно след появата на първите две мънички листа се пръска със Скор 250 ЕК
Поне при мен Скора винаги е работил безотказно. Дори да не съм пръскал въобще с бордолезов разтвор - ни есен, ни пролет.
Ама както казах няма лошо че си пръскал с бордолезов. Добре е.
пет мар 01, 2024 7:09 amivanovbg написа:
Едно време имаше амидофен, хининаналгин, ... и доста други такива безобидни които ги забраниха и спряха да произвеждат щот са евтини и ефикасни.
:-D И аналгин-хининът беше 25 стотинки и със срок на годност 5 години... Снимката е моя, от преди само няколко години.

Прикачен файл:
Аналгин-хинин 1.jpg
Прикачен файл:
Аналгин-хинин 2.jpg

:partyman:
vlax - майстор
Тогава 25 стотинки бяха пари.Сега какво може да си купиш с 25 стотинки?
:partyman:
докера - специалист
Скор-а и аз го ползвам - и при овошките , и при зеленчуците.... :wink: Забелязах , че има добър ефект при ранното кафяво гниене по кайсиите ..
hidrazin - майстор
пет мар 01, 2024 11:01 amдокера написа:
Скор-а и аз го ползвам - и при овошките , и при зеленчуците.... :wink: Забелязах , че има добър ефект при ранното кафяво гниене по кайсиите ..
Да, добър е. И за струпясване, и за брашнеста мана. Кога ли ще го спрат и него? :?
пет мар 01, 2024 10:31 amvlax написа:
Тогава 25 стотинки бяха пари.Сега какво може да си купиш с 25 стотинки?
Да, за 25 стнки се купуваше един швепс и две обикновени вафли Тракия - от кутия, без опаковка.
Или един типов хляб (килограм) ако добавиш още една стотинка защото беше 26 стинки... :-D
Сега има един лъжлив и измамен продукт който УЖ замества аналгин-хинина - АНАЛГИН ХИН таблетки 250 мг
10 таблетки за 3,70 или 15 пъти по-скъпо ама дали сега заплатите са 15 пъти по-високи?
Освен че АНАЛГИН ХИН няма нищо общо с АНАЛГИН ХИНИН като съдържание.
И двете съдържат аналгин - оригинала 0,2 грама аналгин а ментето 0,25 грама.
Но при ментето пише че съдържа хинин (хининов хидрохлорид) но не се нормира. Няма никъде заложено колко хинин съдържа.
Може и да има СЛЕДИ от хинин а може и да няма. Хининът в ментето е даден като ... помощно вещество. :weedman:
ЦЪЪЪК
И цветът на ментето е зелен за да заблуждава и подвежда потребителя.
Като си купиш АНАЛГИН ХИН все едно си купил Аналгин но на тройна цена. :)
Аналгин хинин истински се произвежда в България (поне се произвеждаше до 2020-та) но само за износ. На нас не ни се полага.
Трябва да купуваме само скъпи боклуци дето не вършат никаква работа.
:partyman:
ESPACE - майстор
пет мар 01, 2024 7:09 amivanovbg написа:
То същото е с лекарствата. Едно време имаше амидофен, хининаналгин, ... и доста други такива безобидни които ги забраниха и спряха да произвеждат щот са евтини и ефикасни.
Аман от конспиративни теории. Спряха амидофена, защото макар и рядко доказано предизвикваше рак при деца.
Не е трудно да се потърси и прочете преди да се пишат глупости.
  • 1
  • 2

Тема "3% бордолезов разтвор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: