Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
беба - специалист
Здравейте, преди няколко години си направихме малък алпинеум и в средата засадихме лавандулаИзображение
Това се оказа голяма грешка понеже тя израстна в голям храст и сега е презела целия алпинеум.

Моля, да ме посъветвата как да я разсадя или подрежа или ...и аз незнам какво, но да си остане мъничка в средата, а около нея да си засадя др цветя, каквато си беше и първоначалната идея.

Иска ми се също така, ако има начин да си прихвана от нея расад и да си засадя на друго място в двора.

Както се досещате, не съм много нанясто с градинарството и приемам всякаквъ съвети.

Благодаря!
Mega - специалист
... Аз голям храст не видях, но Лавандулата поняся и дори има нужда от резитби. Сложно ми е така да ти обясня как се реже. Но има няколко вида. След прецъфтяване е задължителна. Има една книжка по магазините и се казва "Резитбите в градината". Ако я намериш там са описани подробно и показани с картинки за всички растения в градината. Тук има колеги професионални градинари, може би имат по-подробни инструкции.
hidrazin - майстор
Лавандулата се размножава чрез вкоренени резници или чрез разделяне на коренище.
От семена на посетите растения не се препоръчва - може да се изгуби чистотата на сорта.
Поставете зелени резници в саксия или някакъв друг съд през лятото или през есента.
Като почнат да увяхват цветовете ги отрежете.
Повече може да прочетете тук:
ЛАВАНДУЛА
:partyman:
беба - специалист
Това е снимка, която е правена, корато засадихме лавандулата и е мъничка :-D в момента дори камъните не се виждат само един огромен храст.
hidrazin - майстор
Няма начин да си остане мъничка Надземната и част оформя туфа с размери от 60 см до метър.
При някои сортове и добри условия може да стигне и близо 2 метра !!! Просто си си избрала
неподходящо растение за алпинеума или алпинеума ти е малък. :roll:
Ако искаш да е малка трябва като стане голяма да я изкореняваш и да слагаш нов разсад.
И така докато порасне и после пак. :lol: Между другото корените и достигат до 4 м дълбочина.
Решението е да я извадиш и засееш в друго място на двора а на нейното място да боднеш нещо друго.
:partyman:
Градинар - специалист
Режете смело и оформяйте както Ви е кеф!
hidrazin - майстор
Да, така е. лавандулата е куча марка и издържа на зверско рязане като троскота.
Само дето след такова рязане остават само едни чукундури, а беба иска да е мъничка и
нежничка. :barb:
Няма да стане така.
:partyman:
Градинар - специалист
hidrazin написа:
Само дето след такова рязане остават само едни чукундури, а беба иска да е мъничка и
нежничка.
С редовни резитби баба може да си го поддържа в каквато форма иска, както и да не допуска "чукундури". Под редовни резитби не визирам всяка сутрин де...както и да го лиши от цъфтеж.
Напълно възможно е да си отглеждаш компактна лавандула в
алпинеума. И това е начинът! Не, че не може и да си сади всяка година ново растение...мъничка и нежничка

Тема "Храст лавандула?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: