• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 26
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
mavryt4o - майстор
mavryt4o написа:
Аз със скромния си опит 2-ра година получих 90процента положителен резултат ползвам макетен нож обикновен изулирбанд и восък другото е пълна измишльотина.Вчера разсадих каисийките от пролетта до сега минаха метър и половина .Да ви обясня накратко как процедирам (на 27 години съм :) ).Най важно е времето тази година ашладисвах на 5-ти март поради проточилата се зима но вероятно може и по-рано трябва да улучите момента преди да се разпукат пъпките .Аз отидох по полето извадих си диви джанки отрязах ги на 10см над земята .Нарязах си от кайсията клонки с по 2-3 пъпки и почнах да ашладисвам цепа с ножа ствола на дравчето 3-4 см не по дебело от човшки пръст като в сарцевината забивам дървено клинче за да стои стволчето отворено от страните да поставя калемите в цепнатините които са подострени от едната страна от другата им стои ЗАДЪЛЖИТЕЛНО кората като се стремим да не я нараняваме и да пасне сас кората на подложката.След като сме сложили от двете страни калемите издърпваме клина и разцепената подлошка притиска калемите след това овиваме с тиксо което само пада когато калема се хване и надебелее , палим свещ и накапваме отгоре мястото като внимаваме да не накапем с горещия восък пчпките и накрая избираме си място копаме дупка и бум дръвчето вътре поливаме и чакаме мойте снимки са на 45-тия ден.Ако има интерес ще приложа подробни снимки успех !

Прикачен файл

stqgane s tikso.jpg

Прикачен файл

taka trqbva da izglejga.jpg

Прикачен файл

kalem-podlijka.jpg

Прикачен файл

da pasva korata.jpg

Прикачен файл

cepim.jpg
mavryt4o - майстор
mavryt4o написа:
mavryt4o написа:
Аз със скромния си опит 2-ра година получих 90процента положителен резултат ползвам макетен нож обикновен изулирбанд и восък другото е пълна измишльотина.Вчера разсадих каисийките от пролетта до сега минаха метър и половина .Да ви обясня накратко как процедирам (на 27 години съм :) ).Най важно е времето тази година ашладисвах на 5-ти март поради проточилата се зима но вероятно може и по-рано трябва да улучите момента преди да се разпукат пъпките .Аз отидох по полето извадих си диви джанки отрязах ги на 10см над земята .Нарязах си от кайсията клонки с по 2-3 пъпки и почнах да ашладисвам цепа с ножа ствола на дравчето 3-4 см не по дебело от човшки пръст като в сарцевината забивам дървено клинче за да стои стволчето отворено от страните да поставя калемите в цепнатините които са подострени от едната страна от другата им стои ЗАДЪЛЖИТЕЛНО кората като се стремим да не я нараняваме и да пасне сас кората на подложката.След като сме сложили от двете страни калемите издърпваме клина и разцепената подлошка притиска калемите след това овиваме с тиксо което само пада когато калема се хване и надебелее , палим свещ и накапваме отгоре мястото като внимаваме да не накапем с горещия восък пчпките и накрая избираме си място копаме дупка и бум дръвчето вътре поливаме и чакаме мойте снимки са на 45-тия ден.Ако има интерес ще приложа подробни снимки успех !

Прикачен файл

kaisiq na sliva 7.jpg

Прикачен файл

4ere6a na sliva.jpg

Прикачен файл

nakapvame s vosak.jpg
докера - специалист
=D> =D> И аз тази пролет ашладисах доста дръвчета , но незнайно защо , само ябълките се прихванаха .... На пъпка през септември облагородих няколко бадемчета , изникнали из градината , с няколко сорта праскови - даже едната се оказа будна и веднага разлисти .
Догодина пак :-D

Прикачен файл

2012-10-06_10-13-10_978.jpg

Прикачен файл

2012-10-06_10-12-57_799.jpg

Прикачен файл

2012-10-06_10-10-12_853.jpg

Прикачен файл

2012-10-06_10-09-20_835.jpg

Прикачен файл

2012-10-06_10-09-04_989.jpg
Mega - специалист
A някой може ли да каже на каква подложка какво може да се слага?
докера - специалист
По принцип трябва да са сродни видове- костилково на костилково , семково на семково и т.н. Например праскова , кайсия или слива може да се присади на бадем , джанка , "местна" праскова . Добре е подложката /основата / да е здрав и устойчив вид , като бадема или джанката .
Семковите , като ябълки и круши , се присаждат на дива дюля , ябълка "петровка" или така наречените киселици - нещо като диви ябълки или круши.
swot - специалист
Тази година и аз с още 1-2 приятели ще ашладисваме за 1и път :roll: Когато съм готов, ще кача снимки. Смятам да облагородя една нектарина дивачка, няколко сливи и евентуално една круша. Стискайте палци! [-o<
Krass - майстор
Мушмула се присажда на глог.
Илчо Илиев - майстор
Много актуална тема за сезона...тъкмо сега е подходящ момент за облагородяване/ашладисване/ и на овошки и на лози...
Като цяло няма нищо сложно, просто трябва да се спазят някои основни правила ...
Основното е да се съединят здраво и с възможно повече допирни точки на едно родна дървесина и да се изолира надката от външно въздействие...
Има много начини на ашладисване, в зависимост от големината на подложката и сезона....
За облагородяване на стари дървета, не по-тънки от 1см в диаметър се използват два основни начина...на разцеп и на кози крак, в по-горните постове ги има дадени, обаче когато се използва тънка подложка или се ашладисва тънък леторасъл се използва английска копулация..
Това представлява напречен срез под ъгъл 30-45градуса, като за да не падне лесно калема се врязва езиче, започващо на 1/3 от горния ръб на среза и слизащо до 2/3 и леко на вътре, това се прави и на двете части, като по възможност да са еднакви...
Снаждат се двете части и се стягат здраво с ПВЦ тиксо...
Основните видове плодни дръвчета се ашладисват на джанка,че тя е с най-добри показатели ,но не е универсална...
Сливи и кайсии е добре да се ашладисват на джанка, праскова на дива праскова, череша/вишнак на дива череша(махалебка) или на обикновена вишня...
Ябълка може да се ашладиса добре на дивачки или на лош сорт с буен растеж...
Круша, на дивачка или.....черница..
Съжалявам,че не мога да онагледя нещата,а и не съм ровил из нета, вярвам,че има подробни схеми, но както каза един колега преди мен...в практиката е истината,а този метод е напълно безплатен, само едно добре наточено ножче е нужно...


п.п. на същия принцип се ашладисват и лози...
mavryt4o - майстор
Илчо Илиев написа:
Много актуална тема за сезона...тъкмо сега е подходящ момент за облагородяване/ашладисване/ и на овошки и на лози...
Като цяло няма нищо сложно, просто трябва да се спазят някои основни правила ...
Основното е да се съединят здраво и с възможно повече допирни точки на едно родна дървесина и да се изолира надката от външно въздействие...
Има много начини на ашладисване, в зависимост от големината на подложката и сезона....
За облагородяване на стари дървета, не по-тънки от 1см в диаметър се използват два основни начина...на разцеп и на кози крак, в по-горните постове ги има дадени, обаче когато се използва тънка подложка или се ашладисва тънък леторасъл се използва английска копулация..
Това представлява напречен срез под ъгъл 30-45градуса, като за да не падне лесно калема се врязва езиче, започващо на 1/3 от горния ръб на среза и слизащо до 2/3 и леко на вътре, това се прави и на двете части, като по възможност да са еднакви...
Снаждат се двете части и се стягат здраво с ПВЦ тиксо...
Основните видове плодни дръвчета се ашладисват на джанка,че тя е с най-добри показатели ,но не е универсална...
Сливи и кайсии е добре да се ашладисват на джанка, праскова на дива праскова, череша/вишнак на дива череша(махалебка) или на обикновена вишня...
Ябълка може да се ашладиса добре на дивачки или на лош сорт с буен растеж...
Круша, на дивачка или.....черница..
Съжалявам,че не мога да онагледя нещата,а и не съм ровил из нета, вярвам,че има подробни схеми, но както каза един колега преди мен...в практиката е истината,а този метод е напълно безплатен, само едно добре наточено ножче е нужно...


п.п. на същия принцип се ашладисват и лози...
Круша на черница верно?!?!?
mavryt4o - майстор
Изчерпах лимита си за костилкови в двора тази година съм на семкови .Набелязъл съм едни хубави круши като масло и няколко вида ябълки утре отивам в гората да си извадя някой дива круша да се позанимаваме за спорта :wink:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 26

Тема "Ашладисване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: