• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 26
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
бат Вальо - специалист
Имам една слива, която за 2 години израстна към 2,5 метра. Преди това я косих с косачката за трева докато разбера че е дръвче. Явно е много силно дърво щом толкова упорито израства. Стеблото е около 6-7 см дебело виско е около 1 м. останалото е 4-5 клона които са израстнали на едно и също място. Дървото е много красиво и симетрично. Та решил съм да го ашладисам, но не искам да му режа клоните или да му развалям фацата.
Какво да му забия и по кой метод? Праскова имам много хубава без мъх. Дали мога за си резна от нея калем?
Какви други плодове могат да се хванат? И кой метод е удачен за тази част на годината.
dadko - майстор
В тази част на годината се присажда "на калем". Метода "на пъпка"- се прилага през лятото- "по ечемян сърп"
А начина на присаждане зависи от дебелината на калемите и подложката. (на разцеп, кози крак, копулация....)
Колкото до това какво да присадиш- основния принцип е -костилково на костиково, семково на семково.
Не можеш на сливата да присадиш ябълка или круша :-) В интернет има доста информация- само да ти се чете...
dadko - майстор
В тази част на годината се присажда "на калем". Метода "на пъпка"- се прилага през лятото- "по ечемян сърп"
А начина на присаждане зависи от дебелината на калемите и подложката. (на разцеп, кози крак, копулация....)
Колкото до това какво да присадиш- основния принцип е -костилково на костиково, семково на семково.
Не можеш на сливата да присадиш ябълка или круша :-) В интернет има доста информация- само да ти се чете...
докера - специалист
На пролет също може да се облагородява на пъпка , така нареченото на " будна пъпка" . Принципа на работа е същия , както при лятно-есенното - на " спяща пъпка" , разликата е , че ако се прихване , пъпката започва да развива веднага .
По принцип " на пъпка" може да се облагородява през целия пролетно-лятно-есенен период , стига да има достатъчно влага , за да се стимулира прихващането на пъпката .
Пиша това като допълнение към поста на колегата dadko , който е описал в общи линии останалите принципи ... :wink:
dadko - майстор
Съгласен съм с докера. Не съм споменал присаждането на пъпка пролетно време тъй като не съм го практикувал.
Моите опити - къде успешни, къде- не- се изчерпват само с присаждането на калем. Даже пробвах "присаждане на зелено" на лози-на зелени леторасли, вече с развити листа... което пък се прави лятото и също е с калеми ;-)
Ето един клип на руски .
Здравейте,
гледам вашия форум, а искам да се пробвам да присаждам..
Та попадах на сайт с хубави ножици Италиански, а сега са на промоция 2 бр комплект
http://www.servina.net/index.php?c=view_prod&stID=19997

Според вас заслужава ли си ? или ножка да си купя?

http://www.servina.net/index.php?sstrin ... =view_type

Тези на Ausonia ми изглеждат що годе читави ПАК Италия?!?

Благодаря
dadko - майстор
Много скъпи тези ножици- 109 лв... :shock:
Аз си взех преди време Rico за ~ 25 лв. Ама нещо не се получиха присадките с нея. друго си е с овощарско ножче- трябва да е доста добре заточено- да бръсне. Някъде в темите беше писано, че и с макетен нож можеш да направиш успешно присаждане... и- защо пък не...? Всичко опира до уменията на този, който борави с инструмента.
kuger - майстор
vlechygo написа:
Здравейте,
гледам вашия форум, а искам да се пробвам да присаждам..
Та попадах на сайт с хубави ножици Италиански, а сега са на промоция 2 бр комплект
http://www.servina.net/index.php?c=view_prod&stID=19997

Според вас заслужава ли си ? или ножка да си купя?

http://www.servina.net/index.php?sstrin ... =view_type

Тези на Ausonia ми изглеждат що годе читави ПАК Италия?!?

Благодаря
Моето мнение е: Не си давай парите за глупости, вземи си добра ножка.
dpp - специалист
Колеги, да правя ли експериметни с една слива сега или август или да чакам на пролет да ашладисам две джанки? :?
dadko - майстор
Прави, бе. На пъпка. Напролет- на калем.
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 26

Тема "Ашладисване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: