• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 26
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
teon - специалист
...абе закъсняхме пак тая година...тука времето е топло...тертип вземаме за предцъвтежно пръскане вече :) ...като хвана студа в края на Януари казаха по радиото Русе (-8*) тука беше +7...поне за сливите е късно вече...
dadko - майстор
Щом е така- отиваш в някое планинско село и си събираш калеми.
Аз чакам някакво развитие относно тая круша
В Дряново би трябвало да е студено...
angel_ov - специалист
dadko написа:
Щом е така- отиваш в някое планинско село и си събираш калеми.
Аз чакам някакво развитие относно тая круша
В Дряново би трябвало да е студено...
В четвъртак ще режа. :)
boltik - специалист
mavryt4o написа:
Круша на черница верно?!?!?
Здравейте,да се намеся и аз.Ние имахме круша на глог.За черницата четох и снимка бяха показали,но отдалеко.Авторъ твърдеше,че била череша на черница.Моя дядо често споменаваше,че е виждал лоза на черница.Още съм срещал следното изказване:Ако подложките ти са се свършили и наоколо има черница,не се колебай.Автора посочва черницата,като универсално дърво.В топлите страни,черницата я наричали дива смукиня.Ако сте срещали други кръстоски,може да споделите.За мен ще бъде интересно,ако срещна снима на два сорта ябълка на едно дърво.Ябълка и круша или нещо друго.Много пъти съм си задавал въпрос,може ли лоза да се пресъди на онази лозина,с която са обрасли някой къщи.Става дума за едно растение,което се закрепя по стените.Има големи зелени листа и малки червени топчести плодчета,които силно оцветяват в червено.Благодаря за вниманието.
dadko - майстор
За круша на глог- не знам, но на глог за подложка успешно се присажда мушмула
hidrazin - майстор
Един ми беше разправял че във Варна на пристана където акостираше ферибота, в двора до ЖП линиите имало присадена лоза на черница. Така и не съм имал възможност да проверя. Пък и беше преди 6-7 години. Не знам дали още стои. Ако е вярно де.
:partyman:
Lisko - майстор
dadko написа:
Ако не е тръгнало сокодвижението още- не е късно. Можеш и да присаждаш веднага, след като отрежеш калема. Най- добре е, обаче калемите да се съберат по- рано от момента на присаждането - през януари, но може и сега.
Откъде да знам дали е тръгнало ? Тука вали зверски всеки ден, а пък четох, че валежен ден не било добре за ашладисването. Еми мама му стара, то додето спре да вали и соковете ще са тръгнали.
dadko - майстор
Купиф си и специално нохче. С неръждаемо острие...Не, че и с по- обикновено не става.
И- ще се развихрям. Лошото е, че в двора вече не остана много място за дръвчета...

Прикачен файл

noh4e.jpg
Stefan_62 - майстор
На времето в поделението където служих един колега беше ашладисал на една джанка - череша, кайсия и праскова. Дървото даваше четири вида плод и беше много красиво когато цъфтеше и после когато зрееха плодовете. В последствие обаче клона с прасковите изсъхна. Колегата ходеше в близката гора и там търсеше издънки от джанки и диви круши и директно ашладисваше на тях /семковите на крушата, а костилковите на джанка/ и постигаше завидни успехи. Когато се прихванеха калемите, вадеше издънките и ги насаждаше на ново място /съответно и раздаваше на колеги коита искаха/. Колкото до присаждане лоза на черница става идеално, виждал съм, но процедурата беше различна по ашладисването /поне това видях и ми обясниха как се прави/. Пробива се отвор в някой клон на черницата със свредло с диаметъра на лозовата пръчка /да минава свободно но не хлабаво/, гледа се да останат 1-2 пъпки от лозата в отвора и от двата края се замазва отвора със смазка. Хубаво е ако има възможност лозата да е до черницата и когато се ашладиса да се остави пръчката към лозовата глава /без да се отрязва/ поне 1-2 г. и след това да се прекъсне, но ако няма възможност се присажда само калема.
dadko - майстор
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1917511

Имам черница, която е в близост до асмите. Ще пробвам, ама това е висш пилотаж. Не съм чак толкова добър.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 26

Тема "Ашладисване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: