• 1
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
floydogi - специалист
Според мен изчакай да стигне 80-100 см, и тогава режи водача.
емовлаха - специалист
пон мар 20, 2023 4:21 pmvlax написа:
Да изтупам темата.
Миналата пролет присадих калем от една много хубава стара ранна череша на подложка
Като цяло ще ти покажа грешките дето си допуснал. Можеше да ползваш височината на подложката ако има такава и да присадиш на височина 60-70-90см 2 калема и да го имаш вече разклонението, на високото диаметъра е малък и затварянето е бързо. Другото което виждам има доста плитки корени подложката можеше да я икопаеш със пръстта ако няма камъни. Имаш и нараняване засъхнал чеп на подложката дано не си го вкопал в земята. Иначе похвално за това дето си направил голям кеф е :)
vlax - майстор
ср мар 22, 2023 10:12 amемовлаха написа:
Като цяло ще ти покажа грешките дето си допуснал.
емовлаха аз съм "аджамия" в това.Приемам,че имам грешки,но не са тези които си посочил. :?
ср мар 22, 2023 10:12 amемовлаха написа:
Можеше да ползваш височината на подложката ако има такава и да присадиш на височина 60-70-90см 2 калема и да го имаш вече разклонението, на високото диаметъра е малък и затварянето е бързо.
Не можеше, нямаше тази височина и дебелина.
ср мар 22, 2023 10:12 amемовлаха написа:
Другото което виждам има доста плитки корени подложката можеше да я икопаеш със пръстта ако няма камъни.
Не можеше,има друга подложка с хванат калем много наблизо,която за сега ми остава за резерва.Ако наесен всичко е точно ще подаря останалата подложка.
ср мар 22, 2023 10:12 amемовлаха написа:
Имаш и нараняване засъхнал чеп на подложката дано не си го вкопал в земята.
Не съм. Всеки засъхнал чеп и присадка трябва да са над повърхността иначе загниват.

И за да не хвърля това едногодишнното отрязаното, го нарязах на три парчета и направих три калема
Тъй като имам много подложки ги присадих без да се старая
Ще видим каква ще е успеваемостта

Изображение
Нищо не каза,да го режа ли сега там където съм посочил или да го оставям и да орона пъпките .

Изображение
:partyman:
chapara - майстор
Нищо не режи. Ще режеш на разумната височина за разклоняване-чатал. Това обаче няма да е тази, може би другата година. Сега го вдигай и не форсирай издължаването с премахване на много пъпки. По скоро премахвай клончета на 15см.от долу на горе, когато станат. Зимата го пази от измръзване, тъй като ти е къса дивата подложка.
емовлаха - специалист
пон мар 20, 2023 4:21 pmvlax написа:
Изчаках мнения за рязането но няма. ако отрежеш на маркираното стеблото ще се наведе. Ако си спазил закона на засаждането и калема е със гръб към ветровитата страна режеш самото връхче и остава горната пъпка към ветровитата страна това е ако искаш високо стебло оронват се пъпките и остава само тази дето ще ти е водач. рязането може да го направиш. Излишните пъпки може да ги премахнеш ако се е захванало и надува пъпките. Аз бих го оставил на ниско да се разклонява но явно ще пречи дето е засадено. при мен черешите и отаналите овошки са на ниска резитба. нека има още мнения това е хубаво
vlax - майстор
чет мар 23, 2023 2:10 pmемовлаха написа:
Ако си спазил закона на засаждането и калема е със гръб към ветровитата страна режеш самото връхче и остава горната пъпка към ветровитата страна
Може ли малко повече разяснение на закона на засаждането.По точно за калема да е със гръб към ветровитата страна. :?
Не бях чувал за ориентацията към вятъра.Научих нещо ново. :) А това е важно,защото при мен се еб@т ветровете. :-D
При мен съм спазил ориентацията на присадката да е към Юг за по-добро нагряване.
:partyman:
емовлаха - специалист
Живея в Дунавската равнина, при мен силните преобладаващи ветрове да не кажа ураганни са от СевероЗапад. Пролет,Лято и Есен тогава са натоварени дърветата. Посока С-З ми е калема същата посока режа и горната пъпка, проблема е да не счупи вятъра дръвчето от подложката в първите години на плододаване все пак присаждането е под кора на спяща пъпка. Въпреки , че не съм на висока резитба това си го спазвам. Останалите ветрове дето се футат през Зимата да си се оправят :) :partyman:
chapara - майстор
До заякване на присадката може да се монтира патерица с привърэване.
На мен пиле ми я е чупило :shock: :-D
B0bi - специалист
Против "отчесване" (счупване от кацване на пиле) се прави това:
Прикачен файл:
IMG_20230326_083133.jpg


А ето и за "закона ..."
Прикачен файл:
IMG_20230326_083757.jpg
https://bezmotika.com/topic/251-%D0%BA% ... ment=12381
  • 1
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26

Тема "Ашладисване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: