• 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 26
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
lov - майстор
Правил точно в това време на калем под кора и дори съм имал доста по успешно прихващане. Дори ако остане време може и да направя показно защото имам една дивачка череша и само и се каня.
Има си чалъм ама само с обяснения трудно ще стане.
dadko - майстор
Клипчета в интернет- бол- да има само кой да гледа... https://www.youtube.com/watch?v=FnjVXC1pgcA
https://www.youtube.com/watch?v=eoL6drpLOCk
lov - майстор
Да тези клипчета са добър урок но си има чалъми особено когато се присажда по това време на годината защото слънцето и жегите са големи. Не помня в какво списание или книжка намерих това но се ползва един найлонов плик който се привързва към ствола и се налива вода. Така калемите и самото място за присждане остават при висока влажност и прихващането е много голямо.
В неделя като си прибера резачката ще направя показно. Казвам резачката защото дървото на което ще присадя е наистина много дебело. Нещо което никой не препоръчва по принцип но става номера.
dadko - майстор
Аз също не ти го препоръчвам. Присаждането "на калем"- това, което искаш да направиш ти сега- се прави напролет. Сега имаш малки шансове за успех. Но- нищо не се знае- пробвай и после снимай резултата- може и да ти се получи.
Тия дни се каня да присадя една японска дюля- моите цъфтят в оранжево, а има едни, на които цветовете са червени. Ще видим какво ще се получи...
lov - майстор
По този начин съм го правил много пъти и се е получавало винаги дори по добре от колкото пролетното. На всичко отгоре на доста дебели дървета които всеки един би ги отписал като невъзможно. Та за това ще се опитам да покажа и да споделя начина. Имах дядо дето дето беше болен на тема присаждане и той това твърдеше ма като стана и повярва. :)
hidrazin - майстор
Малко да повдигна темата и да моите пет стинки.
Четейки този пост:
http://forum.napravisam.bg/viewtopic.ph ... 60#p584718
реших и аз да присаждам асма горе и да не я режа изотдолу.
Имам три асми дивачки (умрял калем и не съм го забелязал).
Вече две години пробвах да присаждам на зелено. Показа ми някакъв стар майстор как да стане.
Да ама не. Нито една не се хвана. Както и да е. Четох в нета, четох тук и се реших да пробвам.
И така - по време на резитбата си събрах калеми. Калемите в една кутия с влажен пясък и в избата докато стане време.
Изчаках асмите да "тръгнат", да тръгне сока.
Отрязах ги горе - целите разклонения, така че да остане само стеблото.
Изчаках 10-тина дена да се изплаче и отгоре да засъхне.
Приготвих си замазка от колофон, свинска мас и пепел от дърва (от печката).
Малко стана на око и май малко по-мека отколкото си мислех.
Приготвих си клинове от някакви пръчки. Запазих и трески от дялането за запълване.
Разцепих асмите горе като предварително ги вързах със свински опашки на 10-тина сантиметра за да не се цепнат много.
Сложих клиновете и във всеки разцеп сложих по два калема на по една пъпка подострени на 4-5 сантиметра.
Пъпките задължително да гледат навън!!! Махнах калемите и в останалия отвор натиках внимателно трески от дялането.
Отгоре замазах със замазката а отстрани увих здраво с PVC лента за инсталации.
По прочетеното из нета би трябвало да избият за 2-3 седмици. Да ама не.
Мина близо месец и половина и нищо. Чак оставих избили от очите по-долу пръчки за да имам за присаждане.
Но като се загледах преди три седмици - :prayer: :prayer: :prayer:
Набързо окърших ластарите от дивачката. Окърших малко и от калемите че беше станало като гора.
От 6 калема - хванати 6 калема и 100%. Има и гроздове. Оставих по един на калем за да вида какво точно съм сложил.
Така че имайте търпение. Може да се забави "бутането" на калемите.
Прикачен файл:
ашладисване асма 1.jpg
Прикачен файл:
ашладисване асма 2.jpg
Ето и друго едно мое "извращение". Преди две години ашладивах за първи път.
Писал съм тук и съм питал за някои неща.
http://forum.napravisam.bg/viewtopic.ph ... 80#p595760
Тогава ми остана един калем и не ми се хвърляше. Боднах го на един клон от дива праскова (саморасляк).
Миналата година не, ама тази ето резултата. :)
Прикачен файл:
ашладисване слива на праскова.jpg
Дано на някого му е от полза. Доста четох, включително и глупости.
Никак не е сложно. Просто трябва да се опитва.
И внимавайте. Тази година пробвах и на една слива. Нарязах се и текоха кървища все едно ме е клал някой от ДАЕШ.
Да ма пак я присадих. Цялото дърво беше в кръв, все едно са клали някого там. :shock:
:partyman:
teon - специалист
hidrazin написа:
Махнах калемите и в останалия отвор натиках внимателно трески от дялането.
...и аз съм пробвал без калеми, ма не става :razz:
hidrazin - майстор
Вярно да го е...а... Не става. :-D Направо съм си за бисерите. И никой не го видя почти година. :?
Благодаря!
Да се чете "махнах клиновете".
:partyman:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
hidrazin написа:
Вярно да го е...а... Не става. :-D Направо съм си за бисерите. И никой не го видя почти година. :?
Благодаря!
Да се чете "махнах клиновете".
:partyman:
E, видяно е, но си е логично, няма драма
nautilus33 - майстор
И аз да попитам ещо, макар и темата да е стара. Има две черешови дървета, едното на около 35-40 години, другото на 5. Младото обаче миналата година роди за пръв път, но веднага щом завърза го нападна някаква листна въшка. Пръска(не си спомням с какво), но ефекта беше почти нулев. Тази година се получи същото. Старото дърво е точно до младото, но по него няма въшка. Та, възможно ли е напролет да се опитам да присадя калем от старото на младото, или няма да се получи. Т.е. да присъдя само на един клон да видя дали въобще ще стане нещо. Или трябва да е само и единствено на млада едногодишна фиданка.
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 26

Тема "Ашладисване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: