• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
VLADO66 - майстор
Харесал съм си този вид като аналог на втръсналите туи и ви питам дали и по какъв начин може да се разсади.
profy - специалист
Лаврово (дафиново) дърво. Расте много бавно, моето на 15 години стигна около 150 см.
Не издържа на ниски температури, на моето при -2 до -3 оС му пожълтяваха краищата на листата
(те отиваха за кулинарни цели), при -7 до -8 оС целите листа покафеняваха, но не падаха,
при -10 оС листата падаха, при -15 оС измръзна, но изкара издънки,
при -20 оС 2005 г. замръзна и повече не покара.
Съвсем не изглежда като вечнозелено със смесени зелени и кафяви листа,
сравнително малко листна маса остава неизмръзнала,
и не е никак красиво.
По-скоро беше полезно за кулинарни цели.
Пуска издънки, но не съм правил опити да ги разсаждам, след като замръзва.

В близост има друг сорт, може би дървото е на 50 години, към 4 метра е,
със значително по-тъмни и дебели листа,
предполагам съдържат повече масло и издържат на по-ниска температура,
обаче през 2005 г. листата му станаха наполовина кафяви.
VLADO66 - майстор
Значи има някакъв подвид.Пред офиса ми има такъв храстовиден който си издържа тази зима зелен и питаше за още.Може и да се бъркам във вида на храста,но листата са месести,старите тъмнозелени и по форма приличат на лаврово дърво.
profy - специалист
Листото на дафиновото дърво при изсъхване не става по-тънко, виж в кухнята в пакетчето колко са дебели.
На дървото са слабо извити в надлъжно направление.
Това е някакъв друг вечнозелен храст, такива сме садили по градините около хотелите,
но не помня как се казва, имената на храстите все по латински идват в проектите.
Листата приличат по форма, но са твърде дебели.
За озеленяване се използват само бързорастящи храсти, а дафиновия храст е твърде бавнорастящ.

Дай снимка ако желаеш, мога да запитам парков инженер.
Krass - майстор
Да не бъркаш с лавровишна?
VLADO66 - майстор
Не е лавровишна,явно ще пообиколя озеленителните центрове и същевременно ще пробвам с резници.
hidrazin - майстор
По нашия карай му викат дафиново дърво. Разгледай тук. Може да откриеш твоето:
ДАФИНОВО ДЪРВО
:partyman:
леля от село - специалист
Аз имам три- две малки, около 50см и един към 170см, който е подстриган на конус и бая му треперих миналата зима, че за сефте презимува у нас, а и по-скъпичък бе. Без поражения и без защита си изкараха и тримата. Листата са си тъмнозелени, без никакви промени през сезоните. Специални грижи не сме полагали.
stiv1961 - майстор
Да съживя малко темата- това храстче е на пет години.
Прикачен файл:
220920132215.jpg
Сега търся информация кога и как да го окастря, че да придобие вид на дръвче? Иначе към края на есенния период заравям около корена с пръст, покривам с малко слама и му правя един конус от три кола и го завивам с полиетилен. В агро.нет пишат общи приказки.
stiv1961 - майстор
К,во ста,ааа, никой ли не чете в ,, градинарство" :? Всички май правят вино и ракия/ и аз де :-D /. Елинка, Мелинка, Градинар- къде сте, бе? Май наближава времето да кастря :?
  • 1
  • 2

Тема "Лаврово дърво" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: