Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
kopaiko - специалист
Здравейте.Тази година имам доста ябълки и реших да сложа за ракия.Натроших ябълките сварих ги, сложих ги в бидони и както си му е реда сложих и по10 кг захар на бидон с около 40л вода.И след третия ден джибрите въобще не са почнали да врат,пробвах ги сладнят.Та въпроса ми е дали е рано още за ферментация или им трябва лимонтозу и мая, и ако е второто в какви пропорции се слага.Проблем ли е да изчакам до неделя да видя дали ще започнат да врат.
stiv1961 - майстор
Бъркаш ли ги всеки ден/ сутрин и вечер/ ? В това топло време трябвало е да тръгне пустата му ферментация. Лимонтузуто се слага заедно със захарта- 1 грам на килограм захар.
teon - специалист
...питай в - ''Ракията.соm''
stiv1961 - майстор
teon написа:
...питай в - ''Ракията.соm''
То и тук има доста компетентни хора, които са регистрирани в ,,ракията", вкл. и аз. Ама гледам напоследък доста рядко се посещава форума та си викам ,,сигурно има доста за пийене и йедене па като привърши тогава ке пишем"
докера - специалист
Не е проблем да изчакаш . Аз лично не варя ябълките , когато ги слагам като материал за ракия , просто не виждам смисъл . Начуквам ги с трамбовката или ги смилам на един съсед с ярмомелката , слагам вода , захар и лимонтузу /аз на плодовете слагам по 3-4гр лимонтузу на килограм захар/.
Ако не са проврели до неделя - сложи им още малко киселина.


Аз какъв оцет направих преди две години от ябълки и круши..... :-D Наредих един бидон материал през лятото , но по различни причини до следващата пролет не му дойде реда. Стоеше си запечатан , като го отварях за проверка - добре си мирише .... Като дойде ред да го варя - отварям , гледам че има ципа и я разбутах ......Направо щях да падна от силната оцетна миризма . То да било гъба - към сантиметър и половина дебела ... и тя спирала миризмата .
А оцетаааа - Екстра качество - за изложба направо :-D Какви салати само ставаха с него , ама раздавах , ползвах и ... свърши - към 50л оцет :shock: :-D
Stefan_62 - майстор
kopaiko написа:
Здравейте.Тази година имам доста ябълки и реших да сложа за ракия.Натроших ябълките сварих ги, сложих ги в бидони и както си му е реда сложих и по10 кг захар на бидон с около 40л вода.И след третия ден джибрите въобще не са почнали да врат,пробвах ги сладнят.Та въпроса ми е дали е рано още за ферментация или им трябва лимонтозу и мая, и ако е второто в какви пропорции се слага.Проблем ли е да изчакам до неделя да видя дали ще започнат да врат.
Ами като си ги сварил, как да тръгне ферментацията, плода не трябва да е минал термична обработка. Варианта е да заложиш нови ябълки /само смлени/ и след това добавяш кашата която си забъркал или ги смесваш с друг пресен плод /може и грозде/ за да тръгне ферментацията. И следващит път на вари плодовете. Може и с мая, но не знам в каква пропорция и гаранция няма да получиш аромата от плода. Правил съм ябълкова ракия и ако се спазят всички процедури става страхотна, но пак зависи и от самия сорт на ябълката. Успех.
Последна промяна от Stefan_62 на ср окт 03, 2012 10:06 pm, променено общо 1 път.
svetoslavoff - специалист
Сложи им дрожди за вино/ракия или мая за хляб. На опаковката на дрождите пише как да ги използваш. Аз мая не съм ползвал, но съм чувал/чел че може и с нея. Нали нещо трябва да започне да преработва захарта в алкохол, а както ти каза Стефан с варенето си убил дивите дрожди в плода.
Успех!
hygro - майстор
Може и с мая, но по-добре си е със специализирани дрожди. Засей ги като пише на опаковката и почерпи после един калвадос :)
докера - специалист
Много хора попарват първо ябълките , за да поомекнат и да се обработват по-лесно , така че надали това е проблема . Макар че под попарване се разбира по-скоро бланширане , а колегата може и да ги е сварил - не е уточнил .... При сваряване на ябълките не знам какво би се получило .... Най-вероятно ензимите ще измрат.
За по- сигурно си купи и винени дрожди от някоя агроаптека - 40гр пакетче/ струва 2-3лв/ ще е достатъчно според мен . А ако е почнала ферментацията - сложи и по 2гр на килограм захар - лимонтузу. А дрождите си запази - те са с дълъг срок на годност.
bigdragon - майстор
Колегата нищо не пише и никой не коментира захарността на ябълките и материала. Захарта е консервант и при по-голяма концендрация от 26%, ферментацията не започва.

При много сладък материал се добавя вода, до достигане на подходяща за ферментацията захарност.

Тема "Джибри от ябълки не завират ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: