Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Choch - специалист
Здравейте съфорумци.
Предстои ми изграждане на поливната система,като желанието ми е да си я направя сам по обясними причини.Нахвърлял съм един чертеж на двора ми заедно с примерна схема на разпръсквачите.Самия двор има сериозна денивелация по дължина -някъде 80см.Четейки и други подобни теми се спрях на тези разпръсквачи
http://napoqvane.com/sprinklers/spray_s ... _ultra_15A ...и до там...Оттук насетне започват неяснотите-какви тръби и фитинги са нужни,колко кръга трябва да се направят и съответно какви електромагнитни клапани са нужни за кръговете,има ли нужда от дренажен клапан..
Никога не съм правил нещо подобно,така че всички съвети по тази тема ще са ми от огромна помощ

Намерете препоръчани изпълнители за изграждане на поливни системи!

Прикачен файл

ДВОР.JPG
ДВОР.JPG (33.19 KиБ) Видяна 11884 пъти
hidrazin - майстор
Първо - почнал си от грешното начало. Не е ясно какъв ти е водоизточника - дебит, налягане.
Второ - разположението на разпръсквачите не е правилно. Разпръсквачите трябва да се припокриват.
Трето - е тези 7 разпръсквача нищо няма да полееш. Като гледам мястото е доста разчупено и отива към 200 квадрата. По груби сметки ще трябват към 20-тина разпръсквача.
Четвърто - колко кръга ще имаш зависи от дебита и използваните разпръсквачи.
Пето - първо прочети тук примерно:
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... 29&t=41602
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... 22&t=45513
:partyman:
Choch - специалист
Дебита е 30 литра в минута,налягане..нямам представа-стандартното за водопроводната мрежа,но е над 2атмосфери...
Прегледах темите и достигам до извода че ми трябва тръба поне 3/4",даже 1" би била още по добре... Ако не противоречи с подвръзването към водопроводната мрежа,осъществено с тръба 1/2" (заварено положение).
Оттам насетне вече имам и съмнения дори и за разпръсквачите-ако с 6-8 роторни нещата се случват по добре от колкото с 15-20 от другия тип...
Поздрави
Предполагам че това припокриване се доближава до нужното:

Прикачен файл

ДВОР.JPG
ДВОР.JPG (99.53 KиБ) Видяна 11845 пъти
hidrazin - майстор
Ама ти да не си мислиш тези близо 200 квадрата да ги поливаш от водопроводната мрежа? Това ти са близо 4-5 кубика вода на поливка. Дори и да поливаш през ден това са към 50-60 кубика вода месечно. Една не лоша сума месечно.
И тези черните кръгове защо си ги начертал? Пак не е добре.
:partyman:
Choch - специалист
hidrazin написа:
Ама ти да не си мислиш тези близо 200 квадрата да ги поливаш от водопроводната мрежа? Това ти са близо 4-5 кубика вода на поливка. Дори и да поливаш през ден това са към 50-60 кубика вода месечно. Една не лоша сума месечно.
И тези черните кръгове защо си ги начертал? Пак не е добре.
:partyman:
Така...колко,как и дали ще плащам водата е съвсем отделна работа и не е по темата.Ако имаш желание да споделиш знание,което определено имаш във връзка с темата-ще е чудесно..ако ли пък нямаш желание здраве да е...
hidrazin - майстор
Choch написа:
Така...колко,как и дали ще плащам водата е съвсем отделна работа и не е по темата....
Ееее... Ами така кажи бе човек! То тогава няма да е проблем да си платиш за едно проектче на напоителната. Фирми - колкото щеш.
:partyman:
P.S. И някои от фирмите ако си купиш всичко от тях ти го проектират безплатно. Колко добре е отделен въпрос. Та така....
v_tan - специалист
Ама как пък ги измислихте тия 4-5 кубика вода за една поливка на тия 200кв.м.? Ако е с маркуч и чичка зад маркуча може, с поливна система няма как да се случи.
hidrazin - майстор
Всичко зависи от много фактори - почва, климатични особености, сезон, нова или стара трева, каква е тревната смеска...
http://gradinar.net/news_view.php?id=577
Той тепърва ще сее трева и за да поникне и стане нещо от нея си иска сериозна поливка през първата година поне. Можеш навярно да смяташ?
200квадрата х 20 литра = 4 кубика
200крадрата х 25 литра = 5 кубика
Сега вземи и сметни едни големи според теб поливки от 25 литра на квадрат на колко дебел слой вода се приравняват на точни един квадратен метър. :-D
:partyman:
P.S. Ако насееш троскот може да минеш и поти без поливане.
Choch - специалист
hidrazin написа:
Choch написа:
Така...колко,как и дали ще плащам водата е съвсем отделна работа и не е по темата....
Ееее... Ами така кажи бе човек! То тогава няма да е проблем да си платиш за едно проектче на напоителната. Фирми - колкото щеш.
:partyman:
P.S. И някои от фирмите ако си купиш всичко от тях ти го проектират безплатно. Колко добре е отделен въпрос. Та така....
Светни кои са фирмите от които да си купя всичко и всичко да е ОК и няма проблем...Да не ти описвам как съм се наигравал със псевдо мега ултра профешънъл да си е*е векот фирми че един форум няма да стигне.....ВЕРВАЙ МИ....Няма да ме съборят 50 кинта за вода...ще ме съборят 500кинта за некадърни псевдопрофи фирми.....Пак ще напиша-ако можеш и искаш да ми отвориш очите за тънкостите -Голямо БЛАГОДАРЯ!!!Ако ли пък не-ОК,няма сръдня....ама все пак пиша във форум "Направи сам" :wink:
hidrazin - майстор
Ами няма как да те светна, защото не познавам такива. Сигурно има ...... може би. И честно казано по нета и с форуми нищо няма да стане или ще е много трудно и с неясен краен резултат. Ако някой ти направи проект без да види мястото и да си чертае и пише поне ден, да знаеш че работата не е читава.
Едни дърво, група храсти, китки, алпинеум, басейнче, дворна чешма ... всичко може да промени коренно поливната система. А тези неща не ги виждам на чертежа. Гола трева ли ще е и няма да има и дървета? Къде е сянка? Къде са оградите? Колко са високи и плътни ли са? Къде е изток и запад? Искаш ли вместо трева да се развъди гаден мъх дето няма махане? ..............
Ей такива "дребни" въпроси. Пък и не си казал от кой край си. Може и да препоръчам някой свестен. Аз не се занимавам. Направил съм няколко на приятели и на мен. Първо на мен, и си видях грешките и то при условие че цяла зима четох, учих и смятах. :shock:
:partyman:

Тема "Изграждане на поливна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: