Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Elinka - специалист
Попаднах на тази тема http://dacha.wcb.ru/index.php?showtopic=23108 за пътечки. Шаренията на пътеките не ми допада, но ме заинтересуваха формите с които ги правят. Някой виждал ли е такива да се продават в БГ? Не са ми ясни и някои технически подробности - какво слагат под формите?
Може ли някой да "разконспирира" техниката за такива пътечки?
На 3 и 4 стр. от тази тема има пак пътеки с такива форми.
hidrazin - майстор
Ами относно технологията - то се вижда. Слагат подложен бетон с арматурна мрежа. Споменават също, че първо
положили воалит за да може да минават по тревната площ без да се цапат и после като утъпкали добре пътеката
решили върху воалита да отлеят тези плочки. Върху воалита слагат 2-3 сантиметра пясък за подравняване.
Има някаква логика. Воалита не дава на тревата да расте и същевременно не пропуска влагата от почвата нагоре към пътеката.
Преди три години едни "майстори" ми правиха покрив с воалит и бяха разгънали едно руло на райграса. За половин час беше станал жълт като слама. :evil:
Идеята с воалита много ми допадна, защото и на мен ми предстои да правя подобна пътека през едната тревна площ.
Песа ми си хареса да минава от там и си направи добре утъпкана пътека по която даже не расте трева. Сега мисля да я застеля
с камък. Имам останали десетина квадрата дебели плочи камък от Еленино и 10-15 квадрата парчета воалит от покрива
дето ми правиха. Пък и баластра ми се намира 2-3 кубика. Ще трябва само цимент и мрежа. На места обаче не съм сигурен дали
почвата е добре улегнала и мисля дали да не сложа по дължина три пръта арматурно желязо Ф-16 ? :?
Иначе камъка ми е с такива шарки:
Изображение
:partyman:
crez - майстор
Да, продават се. Аз си купих такава форма от изложението на стройко в НДК. Прозвеждат ги фирми за производсто на тротуарни плочки.
VLADO66 - майстор
На мен тази техника ми харесва http://www.youtube.com/watch?v=jUn_v0NF ... ated.Както казва Ути-бързо,лесно,вкусно :)
Elinka - специалист
Това с арматурната мрежа и пясъка от 1 страница ми стана ясно веднага щом го видях. Проблемът ми беше с обясненията на стр.4 , но вместо воалит на мен ми излиза с преводача " черна хартия за покрив" . Това не можех да си обясня - как се слага тази хартия. Разбрах , че ако е сложена няма да расте трева между фугите. Отгоре се насипва пясък и тук вече не е желателно да има арматура? На страница 4 ми се струва, че не слагат арматура под формите. Може ли или не може без арматура?
Прегледах в интернет за такива форми на нашия пазар, но попадам само на предложения на форми с дъно. Ще потърся по разните Стройко и подобни строителни изяви.
VLADO66 - майстор
http://www.youtube.com/watch?v=HZFo51EA ... re=related изливането може да се направи на два слоя като горния е на 1-1.5 см.дебел оцветен с оксидни бои в масата-т.е. бърка се разтвора с оксидна боя. Съотношението не го помня но разхода на боя е умопомрачителен.Другия вариант е да се оцветят допълнително с епоксидни бои.
Krass - майстор
Не
тротуарни плочки
,а туртуарни :lol:
VLADO66 - майстор
А защо не тараторни :-D :-D
Krass - майстор
VLADO66 написа:
А защо не тараторни :-D :-D
И така става :lol:
hidrazin - майстор
Elinka написа:
Проблемът ми беше с обясненията на стр.4 , но вместо воалит на мен ми излиза с преводача " черна хартия за покрив" . Това не можех да си обясня - как се слага тази хартия.
Да, по-скоро е черна хартия в два слоя. Ами те са написали - сложили са я три години преди да направят пътеките за да не се калят и да
не расте трева, докато се наканят да ги направят. После явно са я махнали за да изкопаят основите на пътеката, където е пясъка и бетона.
На четвърта страница наистина не се вижда бетон, но тази вила се намира в СНТ "Веселёво" на стотина километра преди Москва и там
почвата е почти само глина. Трудно ще слегне повече от това. :-D Не всичко, което се пише в нета е правилно и вярно.
Може да я направиш и само с подложен пясък, но твърде вероятно след известно време резултатът да е такъв:
Изображение
:partyman:
Имам чувството, че вече го бях писал този пост. :? Къде ли изчезна? :?

Тема "Помощ за градински пътечки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: