• 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 29
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
hidrazin - майстор
nikel написа:
Не забравяйте че различните култури се поливат различно.
Естествено. Поради тази причина се правят на различни кръгове.
Нататък нещата ги поема програматора.
:partyman:
vsterev - специалист
Четейки тази тема реших и аз да си направя поливна система харесах си програматор на Rainbird за 6 зони, и клапани на Rainbird, вчера сглобих колектора и клапаните - пробвах го на сухо за да видя как работи. Притесняват ме две неща - при вкл'чване клапаните започват да жужат много силно - това нормално ли е, ако се полива така вечерта може да ми пречи на съня. Нормално ли е при продухване на клапана да няма разлика дали е затворен или отворен ?
hidrazin - майстор
Тези тъпи клапани на колко още места ще ги нацвъкаш из форума???
:partyman:
vlax - майстор
hidrazin написа:
nikel написа:
Не забравяйте че различните култури се поливат различно.
Естествено. Поради тази причина се правят на различни кръгове.
Нататък нещата ги поема програматора.
:partyman:
Моите култури ги поливам еднакво и едновременно ,но.... съм с мулчиращо фолио -вече 4 години.
Няма да им правя график на поливане я. :-D Мога да приложа снимки при интерес.
hidrazin - майстор
Не съм много съгласен. Някои култури си искат и малко "по-сушаво" - например доматите.
Прекаленото овлажняване при тях води до повече болести.
И за кво ти е график? Програмирането е елементарно, пък и се прави веднъж...
После може сезонно да регулираш напояването само като избираш % в плюс и минус.
Па ако сложиш и един датчик за дъжд, работата става съвсем мързелива... :-D
:partyman:
miroki - майстор
Отначало е Зора. Както колегата писа доматите. А особенно зле е пипера. Поливаш ли докато цъфти, лошо.
Но когато станат летните жеги, вече може да се полива всичко заедно. Ако на краставиците има по 2 маркуча.
Krass - майстор
А особенно зле е пипера. Поливаш ли докато цъфти, лошо.

Айде бе, сериозно? :shock:
Madzhar - помощник
ср фев 06, 2013 12:19 pmhidrazin написа:
Взимаш водовземна скоба Ф 25 Х 1/2" , слагаш я на тръбата, стягаш и да не забравиш да пробиеш тръбата със свредло 12мм. :)
На водовземнта навиваш с кълчища един РЕ адаптор Ф20 х 1/2" мъжко (външна резба). Ето такъв:
Изображение

Слагаш РЕ тръба 20мм към разпръсквача. НЕ МАРКУЧ !!! Същата тръба като тази дето си взел само че 20мм. На другия край на тръбата слагаш
РЕ коляно Ф20 х 1/2 мъжко (външна резба). Ето такова:
Изображение

На коляното завиваш разпръсквача като пак уплътняваш с кълчища. Преди да зариеш всичко укрепваш разпъсквача с няколко камъка, така че да е наравно с почвата или съвсем малко да стърчи -не повече от сантиметър. Нивото може да прецениш като сложиш една дъска да легне от двете страни на изкопа.
И още нещо - преди окончателното зариване пробваш системата. Ето тук е дадено колко да се зарие в земята:
http://napoqvane.com/sprinklers/spray_s ... _ultra_15A
Така ще избегнеш последващо разкопаване ако имаш някъде теч или си забравил да разпробиеш някоя водовземна скоба. :wink: Честа грешка при използване на тези бързи връзки (колената и адапторите при теб) е да не се вкара черната тръба до дъното. Има един гумен пръстен, който уплътнява и тръбата много трудно минава през него. Често хората остават с впечатление че не може да влезе повече пък тя не е влязла доникъде и започва да тече връзката. За улеснение може предварително да вкараш в адаптора един молив и да си отбележиш на тръбата докъде трябва да влезе. Аз като отрежа парчето тръба преди да го монтирам правя фаска на тръбата с ракетката за да мине по-лесно през гумения пръстен.
Ако всичко е О.К. зариваш. При зариването уплътняваш почвата добре за да не се слегне после и да си личат каналите. Аз слагам примерно един слой почва
и с помпата навирявам канала. Слагам още един слой, утъпквах хубаво с ботушите и пак навирявам и така до края.
На някои места вместо адаптор и коляно съм ползвал две колена. Обикновено там, където канала ми е бил по-дълбок. След монтажа изглежда така:
http://s57.radikal.ru/i157/1302/33/7527a9a8f0c7.jpg
Там където е заринато и подпряно с камъни е коляното.
Ами мисля това е. Успех!
:partyman:
Ако водовземната скоба е Ф 32 Х 3/4" или 32х1, пак ли се пробива със свредло 12?
Madzhar - помощник
ср фев 06, 2013 12:19 pmhidrazin написа:
Взимаш водовземна скоба Ф 25 Х 1/2" , слагаш я на тръбата, стягаш и да не забравиш да пробиеш тръбата със свредло 12мм. :)
На водовземнта навиваш с кълчища един РЕ адаптор Ф20 х 1/2" мъжко (външна резба). Ето такъв:
Изображение

Слагаш РЕ тръба 20мм към разпръсквача. НЕ МАРКУЧ !!! Същата тръба като тази дето си взел само че 20мм. На другия край на тръбата слагаш
РЕ коляно Ф20 х 1/2 мъжко (външна резба). Ето такова:
Изображение

На коляното завиваш разпръсквача като пак уплътняваш с кълчища. Преди да зариеш всичко укрепваш разпъсквача с няколко камъка, така че да е наравно с почвата или съвсем малко да стърчи -не повече от сантиметър. Нивото може да прецениш като сложиш една дъска да легне от двете страни на изкопа.
И още нещо - преди окончателното зариване пробваш системата. Ето тук е дадено колко да се зарие в земята:
http://napoqvane.com/sprinklers/spray_s ... _ultra_15A
Така ще избегнеш последващо разкопаване ако имаш някъде теч или си забравил да разпробиеш някоя водовземна скоба. :wink: Честа грешка при използване на тези бързи връзки (колената и адапторите при теб) е да не се вкара черната тръба до дъното. Има един гумен пръстен, който уплътнява и тръбата много трудно минава през него. Често хората остават с впечатление че не може да влезе повече пък тя не е влязла доникъде и започва да тече връзката. За улеснение може предварително да вкараш в адаптора един молив и да си отбележиш на тръбата докъде трябва да влезе. Аз като отрежа парчето тръба преди да го монтирам правя фаска на тръбата с ракетката за да мине по-лесно през гумения пръстен.
Ако всичко е О.К. зариваш. При зариването уплътняваш почвата добре за да не се слегне после и да си личат каналите. Аз слагам примерно един слой почва
и с помпата навирявам канала. Слагам още един слой, утъпквах хубаво с ботушите и пак навирявам и така до края.
На някои места вместо адаптор и коляно съм ползвал две колена. Обикновено там, където канала ми е бил по-дълбок. След монтажа изглежда така:
http://s57.radikal.ru/i157/1302/33/7527a9a8f0c7.jpg
Там където е заринато и подпряно с камъни е коляното.
Ами мисля това е. Успех!
:partyman:
Ако водовземната скоба е Ф 32 Х 3/4" или 32х1, пак ли се пробива със свредло 12?
hidrazin - майстор
Още по-добре е да се пробива с фрезер - МОНТАЖ
Размера на отвора според водовземната скоба - ще го разбереш като погледнеш в страничния отвор на скобата.
Там в дъното има отвор за преминаване на водата. Размера на пробиване е желателно да е по него.
За един разпръсквач е достатъчно и 12 мм.
От водовземна скоба Ф 32 Х 1" няма много смисъл. Там сложи тройник Ф32 х Ф32
:partyman:
  • 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 29

Тема "Автоматична поливна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: