• 1
  • 82
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
floydogi - специалист
Пускаш си помпата с таймер, и на по-сухите кръгове добавяш по един компютър за напояване - така помпата се пуска примерно всеки ден от 5 до 6 часа, а компютъра си управлява дали по същото време ще се полива и неговия кръг.
kr1100 - майстор
ср фев 16, 2022 4:39 pmfloydogi написа:
Пускаш си помпата с таймер, и на по-сухите кръгове добавяш по един компютър за напояване - така помпата се пуска примерно всеки ден от 5 до 6 часа, а компютъра си управлява дали по същото време ще се полива и неговия кръг.
Като сложи 3-4 компютри цeната щe сe изрaвни с тази на 1 X-Core na Hunter :lol: /132 лв./
floydogi - специалист
Няма за какво да слага 3-4 компютъра. При мен е само с един - за доматите. Другото се полива накуп. Айде да сложи още един за пипера примерно. Ама на всеки корен компютър...
kuger - майстор
Сложността е заради терена /чупки/.
Поливам всичко едновременно, като регулирам еднократно с кранчетата на всеки маркуч.
rossenboy - специалист
На ,,истинските" компютри за поливане ме боли цената на крановете (а и отделното им захранване също ми е проблем).
Иначе китайските решения повече ми допадат: нещо такова би решило проблема (ако работи като хората разбира се) https://www.vidaxl.bg/e/elektronen-avto ... 77806.html.
Ако пък сложа това https://www.vidaxl.bg/e/42352-vidaxl-av ... 78596.html ще стане съвсем като истинско, могат да се купят още два клапана от алито (има само проблем, че има разнопосочни мнения от потребители как работят клапаните - едни казват че се отварят един след друг, други че се отварят всички едновременно, така че е малко изстрел в тъмното този вариант).
В краен случай един лидълски комп за доматите и пипера, а краставиците всекии ден и това е. Другото (асми, дървета, ягоди, тикви) като отида с ръчно пускане ще се поливат за по час-два.
kr1100 - майстор
ср фев 16, 2022 5:22 pmfloydogi написа:
Няма за какво да слага 3-4 компютъра. При мен е само с един - за доматите. Другото се полива накуп. Айде да сложи още един за пипера примерно. Ама на всеки корен компютър...
Сам си противоречиш.
Ето какво си писал по-горе :" Пускаш си помпата с таймер, и на по-сухите кръгове добавяш по един компютър за напояване - "
floydogi - специалист
Противореча си с кое? Че имам един по-сух кръг и това са доматите ми ли? За мен само доматите и евентуално пипера заслужават отделни кръгове. Ти ако искаш си ги направи за всяка култура отделен кръг, че може и на всяко коренче клапан да сложиш.
kr1100 - майстор
вт фев 22, 2022 8:20 amfloydogi написа:
Противореча си с кое?

:" и на по-сухите кръгове добавяш по един компютър за напояване - "
За да асимилираш какво си написал и как се тълкува - на 3-4-5 сухи кръгове добавяш по един компютър .
т.е.стават 3-4-5 компютъра :?:
tzetzo160 - специалист
Здравейте! Реших да си направя капково в градината, като до скоро изобщо си нямах на идея за какво иде реч! Прочетох темата и си обясних доста неща. Горе долу си направих схемата, но ако споделите акъл, за капковото, при моите условия, ще съм много благодарен!
Захранването ще е от сондаж, с хидрофор Гардена 4000/5 eco, като изходящия диаметър е ф20(3/4"), дебит 3500л/час, макс налягане 4,5 атм., а работно 2,2 или 3,2 атм, в зависимост от режима. Парцела е равен, с размери 40/18 м. Идеята ми е да поливам храсти, които са общо взето по цялата периферия, овошки и градината.
Самата схема, която измислих е следната: от хидрофора - компютърче от Лидъл за 20 лева - филтър - тръба капково ф20 без капкообразуватели, от която тръгват отклонения според схемата, която прилагам по долу - разклонения на ф16 тръба с вградени капкообразуватели през 20 см. - съответният брой ртойници преходи и тапи.
Двете ми най- дълги разклонения на ф16 са по 55-60м., за овошките 4х10м и градина 8х6м. Това прави около 200 м. тръба с вградени капкообразуватели на ф16, с разход около 2000 л/час или 33 л/мин ( трябва да проверя реално дали го имам този дебит!).
Идеята ми е така да започна, като в процеса на експлоатация ще оптимизирам и подобрявам системата.
Въпросите са ми следните: Мога ли да захраня всичко на един кръг( оставям на страна въпроса, че поливаните култури са различни) или направо да взема такъв компютър https://www.vidaxl.bg/e/vidaxl-gradinsk ... 13692.html и да си разделя кръговете с три клапана ( храсти, овошки и градина), което такси така ще направя в бъдеще, а и със сигурност ще облекчи работата на системата. Другото ми чудене е за тръбите с вградени капкообразуватели ф16. Гледам различни цени и марки, като разликата е в пъти. Например гледам на Rain bird за по 1,30 лв/м, а има и за по 0.40лв/м незнайна марка. Може ли да споделите от опит към какво да се насоча. Благодаря предварително за помощта и ако успея да кача и схемата - ще е супер!

Прикачен файл

IMG_20220327_214942.jpg
Verm1n - помощник
Здравейте трябват ми идеи как да скрия/заровя капковото за дърветата.
Първо че не ми харесва като се вижда, също искам да затревя около дръвчетата(не със райграс, но пак да се коси) и основно имам куче,което обича да рови в кал/вода.
За момента моята идея е да заровя полиетиленова тръбa(hdpe) на 40-60см от стъблата на дръвчетата и на 15-20см дълбочина, от там водовземка и капкова тръба с вградени капкообразуватели (ldpe) увита като спирала около стъблото и отгоре върху капковата тръба камъчета или някакъв мулч.
Така накрая ще се вижда само магистралната тръба, но тя ще е до оградата.
Качил съм снимка на една от терасите, има още 3, при които ще процедирам по същия начин.
Имам и няколко въпроса:
Водовземките чета, че не могат да се слагат на по малка тръба от ф25, така ли е?
Дали 10 см камъчета няма да смачкат капковия маркуч(тепърва ще правя всичко, не съм имал допир с такъв още)?
Прикачен файл:
kap.jpg
kap.jpg (46.67 KиБ) Видяна 593 пъти
Прикачен файл:
IMG_20230314_112917-min(1).jpeg
  • 1
  • 82
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86

Тема "Въпроси за изграждане на капково напояване за градина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: