• 1
  • 72
  • 73
  • 74
  • 75
  • 76
  • 86
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
kr1100 - майстор
пон ное 11, 2019 7:39 pmmiroki написа:
.. Щом ще зимува такъв.
Пропускаш "Но не ми се сменя всяка година, понеже ще е под найлон за ягоди."
И от мекия става под дебелия найлон за ягоди. Как ще го сложи или подменя под найлона лесно - но зависи колко е дължината на насажденията с ягоди. До 8-10 м набутва леко под найлона PVC тръба и в него маркуча. Застопорява или помощник държи далечния край на маркуча и се издърпва тръбата.
miroki - майстор
То смяната не е драма. Лентовия не се сменя всяка година, а както писахме на 2-3, понякога дори 4. За толкова и твърдия ще трябва да се смени защото ще запуши отворите, ако е на самотек (бидон без налягане).
Не знам, колко ще издържи на студа.
Като цяло, като се спре водата в лентовия почти нищо не остава вътре, за разлика от твърдия, където ще е пълен с вода и ще замръзва и той. Та ще е добра идея на края на поливния сезон да се вадят тапичкте и да се източва.
Под найлон по-трудно ще се разбира дали има спукано или не.
vlax - майстор
Мое мнение,не ангажирам никого.Не слагайте лентовите маркучи под найлона за ягодите.Дупчат се от какво ли не,не само от котки,слаби са.Този найлон и маркучи не се пипат 3-4 години зиме и лете,колкото ягодите.При мен твърдите почват 5 година.Найлона вече отслабна като здравина.Ще сменям найлона и твърдите маркучите едновременно,когато му дойде времето.Един приятел имаше големи ядове с лентовите маркучи под найлона с ягоди,надупчени най-вероятно от мишки.Преди години в пристройката на вилата,където държа инструментите,бях оставил лентови маркучи,напролет като реших да ги извадя и ползвам,всичките бяха надупчени от мишките.
:partyman:
gandonov - специалист
вт ное 12, 2019 11:23 ammiroki написа:
... като се спре водата в лентовия почти нищо не остава вътре, за разлика от твърдия, където ще е пълен с вода и ще замръзва ...
Преди зимата на твърдия маркуч се отваря крайната тапа (прилича на 8-ца) и в него не остава вода, която да замръзне.
VLADO66 - майстор
Аз като за първа година с капково се набутах с едни маркучи 0.8 мм дебели.Гънат се, водата не минава през сгъвките, тапите изскачат, щото съм на помпа.После взех да връзвам краищата със свински опашки.Та някой да не се набута като мен.Напролет ще взема 1 мми и една малка ролка лентов за проба.Да питам- лентовия помпата издува ли го? Почти съм балансирал налягането с маркучите и не е голямо.
miroki - майстор
вт ное 12, 2019 11:41 amgandonov написа:
вт ное 12, 2019 11:23 ammiroki написа:
... като се спре водата в лентовия почти нищо не остава вътре, за разлика от твърдия, където ще е пълен с вода и ще замръзва ...
Преди зимата на твърдия маркуч се отваря крайната тапа (прилича на 8-ца) и в него не остава вода, която да замръзне.
Да.м, точно тях нарекох тапички.
...Та ще е добра идея на края на поливния сезон да се вадят тапичкте и да се източва.
вт ное 12, 2019 12:12 pmVLADO66 написа:
Аз като за първа година с капково се набутах с едни маркучи 0.8 мм дебели.Гънат се, водата не минава през сгъвките, тапите изскачат, щото съм на помпа.После взех да връзвам краищата със свински опашки.Та някой да не се набута като мен.Напролет ще взема 1 мми и една малка ролка лентов за проба.Да питам- лентовия помпата издува ли го? Почти съм балансирал налягането с маркучите и не е голямо.
Виж какво е налягането на помпата. Ако е повече от 1,5-2 атмосфери (сметни си спрямо нивото на водата, колко налягане остава горе), сложи регулатор за налягане иначе ще ги нацъфкаш.
На моята помпа държат. Ако си подсигуриш разход на вода по-голям от влизащата, няма да вдигне налягане и ще се разтоварва системата.
VLADO66 - майстор
Ще взема маркучи с капкообразуватели на 10 см и ще я разтоваря, че сега на места са през 30 см и остава сухо в някои лехи
MuTeB_ - специалист
вт ное 12, 2019 4:09 pmVLADO66 написа:
Ще взема маркучи с капкообразуватели на 10 см и ще я разтоваря, че сега на места са през 30 см и остава сухо в някои лехи
На 10 см са обикновенно с 1л/ч капки. Така че това няма да разтовари помпата. Максимум бар на тия лентовите, иначе се пръскат като сапунени мехури.
gogosto - специалист
С обикновена помпа не можеш да гръмнеш лесно лентов маркуч. На книга би трябвало да гръмнат (разчетени са на 1.5бара, а помпите са около 4 бара) Моята помпа е 1 цол. с роторна турбина много голям дебит има. Маркучите са разпределени на 300м2 поливна площ за гръмнаване и дума не може да става. Виж ако помпата е тип бибо там налягането е доста и може да се спукат. За 3 години нямам спукан маркуч от налягане, макар че сложих кран за да регулирам дебита (налягането), но винаги е отвъртян до край след като видях, че не се пукат.
tysonlkr - специалист
вт ное 12, 2019 11:34 amvlax написа:
Мое мнение,не ангажирам никого.Не слагайте лентовите маркучи под найлона за ягодите.Дупчат се от какво ли не,не само от котки,слаби са.Този найлон и маркучи не се пипат 3-4 години зиме и лете,колкото ягодите.При мен твърдите почват 5 година.Найлона вече отслабна като здравина.Ще сменям найлона и твърдите маркучите едновременно,когато му дойде времето.Един приятел имаше големи ядове с лентовите маркучи под найлона с ягоди,надупчени най-вероятно от мишки.
+1
И аз имах проблем с лентов маркуч под найлона за ягоди. Аз си мисля че проблем правят кьосовете като го кълвът и го продупчиха на много места. Наложи се смяна само след една година, а самата смяна е много кофти. Тъкмо ягодите са се вкоренили добе и ти им дърпаш маркуча.
Сега съм сложил твърд но не съм предвидил да се източва. На пролет ще видя дали е спукал.
  • 1
  • 72
  • 73
  • 74
  • 75
  • 76
  • 86

Тема "Въпроси за изграждане на капково напояване за градина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: