• 1
  • 73
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 86
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
kr1100 - майстор
[quote=tysonlkr На пролет ще видя дали е спукал.
[/quote]
Споко - не се пука зимата. От 4-5 г имам под найлон на ягодите и не си играя да махам атапите. Ако се е спукал някъде ще извира вода при поливане. / Лятото едни дребни кучеца ми си играаха с капилярните маркучета на гнездата за тикви и където е пробито / сдъвкано/ пръска яко вода.
animi2006 - специалист
Здравейте! Решила съм тази година да си направя капково. Изчетох доста, но не ми стана ясно всичко (естествено). Ще садя 1 ред краставици, 3 реда домати, пипер, магданоз, ягоди. Общо 8-10 реда по около 5 м дължина е всеки ред. Теренът е с денивелация на 10 м нагоре от чешмата, от която ще поливам. Налягането не е много силно. От чешмата ще пусна 1/2" маркуч. Дали трябва той да стигне до най-гората точка и оттам да го свържа с магистрален (нямам представа какъв), който да разрежа и свържа с тетки, кранчета и капков? Или с водовземки? Не знам каква е разликата, но мисля, че с тетки ще е по-лесно за мен. Водата е много варовита. Иска ми се да сложа многогодишен капков, за да не се занимавам всяка година да купувам нов, но не знам дали е подходящ за варовита вода. Моля за съвети! Четох нещо и за компенсаторен. Не знам кога се слага такъв и защо.
kr1100 - майстор
animi2006 - пусни 1 маркуч 1/2" до горния край и измери налягането ./ 1 манометър е 5-6 лв,/ Напиши колко е налягането.
Колко е денивелацията ?Едно е да имаш налягане 10-12 атм. друго е да са 1-2 атм.
За варовика не се плаши - моите маркучи ще са на 5г догодина и няма запушване. Поливам от кладенец с варовита вода.
Не знам 1/2 маркуча къде ще се падне на редовете в края или посредата. Купуваш твърд маркуч без капкотселители, тетки и ъглов съединител за такъв маркуч. От маркуча 1/2" след преходник парче твърд маркуч без капкоотделител с дължина според разстоянието м/у редовете,тетка, пак парче маркуч, тетка до последния ред там ъглов съединител. На свободния край на тетките - маркуча с капкоотделители. По желание може и кран да сложиш за всеки ред или по култури. На реда с краставиците да са 2 маркуча с капкоотделители.
Но силно ме съмнява да имаш налягане според описаната денивилация и споменатото слабо налягане.
Пък и помисли за мулч фолио - стотинки е метъра , но ням да скубеш трева. Застилай с мулч и пътеките м/у редовете ,че и там никне трева на поразия.
animi2006 - специалист
вт дек 31, 2019 11:36 pmkr1100 написа:
animi2006 - пусни 1 маркуч 1/2" до горния край и измери налягането ./ 1 манометър е 5-6 лв,/ Напиши колко е налягането.
Колко е денивелацията ?Едно е да имаш налягане 10-12 атм. друго е да са 1-2 атм.
За варовика не се плаши - моите маркучи ще са на 5г догодина и няма запушване. Поливам от кладенец с варовита вода.
Не знам 1/2 маркуча къде ще се падне на редовете в края или посредата. Купуваш твърд маркуч без капкотселители, тетки и ъглов съединител за такъв маркуч. От маркуча 1/2" след преходник парче твърд маркуч без капкоотделител с дължина според разстоянието м/у редовете,тетка, пак парче маркуч, тетка до последния ред там ъглов съединител. На свободния край на тетките - маркуча с капкоотделители. По желание може и кран да сложиш за всеки ред или по култури. На реда с краставиците да са 2 маркуча с капкоотделители.
Но силно ме съмнява да имаш налягане според описаната денивилация и споменатото слабо налягане.
Пък и помисли за мулч фолио - стотинки е метъра , но ням да скубеш трева. Застилай с мулч и пътеките м/у редовете ,че и там никне трева на поразия.
Честита Нова година! Да е спорна и плодородна!
Благодаря за отговора! Налягането ще го измеря напролет. Дениверацията е около 1 м между крана на водопровода и най-горната точка за поливане. Разстоянието е около 13-14 метра между крана и горната точка, където ще свършва магистралния. 1/2 маркуча би ми било най-удобно да стига до долната част на поливното място, но не знам дали така може и въобще има ли значение къде свършва маркуча и къде започва магистралата - долу, по средата или горе.
Магистралният ф16 ли да бъде? А с капкоотделителите многогодишен нали? А дали да е компенсаторен или нещо подобно, четох някъде такива съвети, но не разбрах много...?
Ъгловият съединител за първия и последния ред ли е?
Капковият трябва ли да е повдигнат на някакви като крачета, не знам как се казват?
Много въпроси, но като не разбирам...
А как косите тревата с това капково?
kr1100 - майстор
[quote=animi2006
@Магистралният ф16 ли да бъде? да
@А с капкоотделителите многогодишен нали? да .Аз съм с маркуч от Багира през 30см 1.6 л/ч.Юниор се води. няма нужда от другото написано.
@Ъгловият съединител за първия и последния ред ли е? Не знам как ще е разположението - зависи къде ще ти я твоя маркуч по средтата, в ляво , в дясно на редовете.
@Капковият трябва ли да е повдигнат на някакви като крачета, - Не има колчета - те са фиксиране на маркуа. Ако ги няма се гъне като змия от слънцето. Не трябва да е повдигнат.Колчетата го фиксират до нивото на земята. Ако икономисваш средства - стари електроди огънати в горния край на О или тел 3 мм.
@ А как косите тревата с това капково? [/quote]:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Тука ме тушира.
Не кося , не скубя, не копая. :wink: Мулч фолио.Писах горе по около 15 ст /м забравих колко беше широчината.Дай някой лев и пей сърце да не се занимаваш с трева.Слагам и на междуредията , е там пак расте яко колкото доматя, толкова и тревата.
за майтап ти руса ли си ?? :? Пак в същия смисъл ти мъж нямаш ли си? Извинявай , ако навлизам в лоши теми. Той не се ли рови в нет а ? Има много инфо.Ако нещо съм объркал дълбоки извинения
vlax - майстор
пет яну 03, 2020 7:30 pmkr1100 написа:
за майтап ти руса ли си ?? :? Пак в същия смисъл ти мъж нямаш ли си?
нед дек 22, 2019 8:34 pmanimi2006 написа:
...... че мъжът ми е с херния, разбрицан кръст и т.н. и главно аз вдигам тежките неща и аз кося.
animi2006 - специалист
пет яну 03, 2020 7:56 pmvlax написа:
пет яну 03, 2020 7:30 pmkr1100 написа:
за майтап ти руса ли си ?? :? Пак в същия смисъл ти мъж нямаш ли си?
нед дек 22, 2019 8:34 pmanimi2006 написа:
...... че мъжът ми е с херния, разбрицан кръст и т.н. и главно аз вдигам тежките неща и аз кося.
Благодаря! И други причини има.
animi2006 - специалист
пет яну 03, 2020 7:30 pmkr1100 написа:
[quote=animi2006
@Магистралният ф16 ли да бъде? да
@А с капкоотделителите многогодишен нали? да .Аз съм с маркуч от Багира през 30см 1.6 л/ч.Юниор се води. няма нужда от другото написано.
@Ъгловият съединител за първия и последния ред ли е? Не знам как ще е разположението - зависи къде ще ти я твоя маркуч по средтата, в ляво , в дясно на редовете.
@Капковият трябва ли да е повдигнат на някакви като крачета, - Не има колчета - те са фиксиране на маркуа. Ако ги няма се гъне като змия от слънцето. Не трябва да е повдигнат.Колчетата го фиксират до нивото на земята. Ако икономисваш средства - стари електроди огънати в горния край на О или тел 3 мм.
@ А как косите тревата с това капково?
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Тука ме тушира.
Не кося , не скубя, не копая. :wink: Мулч фолио.Писах горе по около 15 ст /м забравих колко беше широчината.Дай някой лев и пей сърце да не се занимаваш с трева.Слагам и на междуредията , е там пак расте яко колкото доматя, толкова и тревата.
за майтап ти руса ли си ?? :? Пак в същия смисъл ти мъж нямаш ли си? Извинявай , ако навлизам в лоши теми. Той не се ли рови в нет а ? Има много инфо.Ако нещо съм объркал дълбоки извинения
[/quote]

Не съм руса🤣. Сама ще си правя капковото. Причини - има. Освен това обожавам да се занимавам с ремонти и т.н., нищо, че съм жена.
Питах за косенето за мястото, където върви маркучът - от крана до магистралата.
А има ли проблем маркучът да се включи към магистралния в долната част с магистралния предвид наклона или няма значение? И какво е копменсаторен маркуч - за какво служи?
kr1100 - майстор
[quote=animi2006
Питах за косенето за мястото, където върви маркучът - от крана до магистралата.
А има ли проблем маркучът да се включи към магистралния в долната част с магистралния предвид наклона или няма значение? И какво е копменсаторен маркуч - за какво служи?
[/quote]
Закопай го маркуча от крана до магистралата / търнокоп, тесла 5-10 см дълбочина стигат. Иначе с пръскачката и Наса или подобни.
Няма проблем.
Компенсаторен - за наивниците да плащат повече пари. За 5м дължина на реда за какъв ти е компенсаторен .
Извинявам се но мъжа ти поне може да се рови в нета за идеи.
Влах нямам навик да чета теми отначалото , понякога са по 5-10 страници, че и повече.
vlax - майстор
съб яну 04, 2020 7:54 pmkr1100 написа:
Влах нямам навик да чета теми отначалото , понякога са по 5-10 страници, че и повече.
Не е необходимо да четеш отначало,само заглавията на темите с animi2006. :-D
Тя о@сра няколко теми,то не беше ел косачка,капково напояване,моторна косачка и др.
Пускай я по пързалката,опс при нас утре чакаме снега.
:partyman:
  • 1
  • 73
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 86

Тема "Въпроси за изграждане на капково напояване за градина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: