• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 86
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
dadko - майстор
Тази година съм намислил и аз да сложа капково напояване за градинката, че ми писна миналата година да поливам през ден с маркуча, а по време на лятната отпуска да ангажирам хора да ми поливат градината.
Мястото е малко, около 60 кв.м, разполагам с кладенец и помпа, но мисля да го захраня от водопровода или гравитачно- с няколко варела повдигнати на височина ~1m.
Засега въпроса е какъв маркуч да си взема за доматите- дебит и през колко см. да са капкообразувателите.
По спомени- доматите ги засаждах през около 50см корена а такива маркучи май няма.
Stefan_62 - майстор
dadko написа:
Засега въпроса е какъв маркуч да си взема за доматите- дебит и през колко см. да са капкообразувателите.По спомени- доматите ги засаждах през около 50см корена а такива маркучи май няма.
Аз използвам две цистерни по 1000л./от пластмасовите/ и поливам с тях около 0.5 дк. място. За основен маркуч използвам 3/4 цола, а за капковото през 10см. отворите. Преди няколко години купувах маркуч на който дупките да съвпадат с растенията, но един специалист ми препоръча да ползвам с дупки през 10см., хем се напояват по-добре растенията, а и да се запуши някоя дупка с пръст другите компенсират.Много на рядко сееш доматите 35-40см. от корен до корен, но всеки си има предпочитания, а и зависи от сорта.
Последна промяна от Stefan_62 на вт мар 11, 2014 12:09 pm, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
Има на 60, има и на 120 ама няма смисъл. За доматите е подходящ на 30см или по-малко. Не ги бърка и даже е по-добре. То не се слага маркуча и по него да сееш доматите. Първо доматите и после маркуча - където се случи. Идеята е не да напоява само покрай корена а целия ред в плътна лента. Те и корените му не са само покрай стеблото.
Дебит - какъвто намериш или решиш. Мястото е малко. Ако вземеш с 4л/час ще ги напояваш по-бързо, с 2л/час - по-бавно. :)
:partyman:
P.S. Поливане с маркуч! Вече никога!
dadko - майстор
hidrazin написа:
И
P.S. Поливане с маркуч! Вече никога!
И аз така- вече не искам с маркуча. Отскоро се занимавам и с градината, че старците вече не могат и го играх тоя филм. Мислех си да сложа маркуча и по него да садя доматите, но май ще ви послушам и няма да се съобразявам толкова.
Що пък наистина капкообразувател да има само на коренчето...
Ако взема маркуч през 20 см капката- така доматите ще мога да ги садя през 40.
shishkov78 - специалист
Понеже ползвам такива маркучи отняколко години да споделя и моя опит. Колкото е по-малко разстоянието между капкообразователите толкова по-добре.
Stefan_62 - майстор
shishkov78 написа:
Понеже ползвам такива маркучи отняколко години да споделя и моя опит. Колкото е по-малко разстоянието между капкообразователите толкова по-добре.
И аз това казах /използвам през 10см./, по този начин се напоява цялата вада равномерно както писа и "hidrazin", а и цената му е малко по-евтина.
angel_ov - специалист
Ще следя темата и аз. Това упражнение ще го правя на вилата за 3-4 реда домати и още толкова краставици. Нагласил съм програматор Изображение

и един бидон

Изображение

сега остава да си проесня и останалите неща и я почвам. :supz:
iivanov - майстор
hidrazin написа:
Ако вземеш с 4л/час ще ги напояваш по-бързо...
Не, че съм търсил, ама такъв, лентов не съм срещал. А на dadko такъв му трябва, щом ще е гравитачно.
angel_ov - специалист
iivanov написа:
hidrazin написа:
Ако вземеш с 4л/час ще ги напояваш по-бързо...
Не, че съм търсил, ама такъв, лентов не съм срещал. А на dadko такъв му трябва, щом ще е гравитачно.
Другия не става ли за гравитачно?
Мислех си за такъв http://11377.bg.all.biz/kapkov-markuch- ... li-g155838
dadko - майстор
Още не съм решил дали да е гравитачно или да го вържа към водопровода. Към кладенеца няма да го връзвам директно от помпата, тъй като често се налага (една стара "Вида-5 или някакъв друг номер") да се обезвъздушава, операция, която не могат да я извършат тези, на които оставяме да поливат градината, когато ни няма.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 86

Тема "Въпроси за изграждане на капково напояване за градина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: