• 1
  • 81
  • 82
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
hidrazin - майстор
съб сеп 05, 2020 7:55 pmMadzhar написа:
... само заради функцията помпата ако остане на сухо-да изключи...
Това добре. Значи тоя ниворегулатор ще управлява захранването на цялата помпа заедно с електронния пресостат.
Демек то трябва да управлява захранването на помпата още преди щепсела на помпата.
Само дето не разбрах за какво ти е тоя 5 кубика резервоар, нямаш дебит ли?
:partyman:
Madzhar - помощник
съб сеп 05, 2020 9:24 pmhidrazin написа:
съб сеп 05, 2020 7:55 pmMadzhar написа:
... само заради функцията помпата ако остане на сухо-да изключи...
Това добре. Значи тоя ниворегулатор ще управлява захранването на цялата помпа заедно с електронния пресостат.
Демек то трябва да управлява захранването на помпата още преди щепсела на помпата.
Само дето не разбрах за какво ти е тоя 5 кубика резервоар, нямаш дебит ли?
:partyman:
Ирониятат ти е неуместна в случая , защото съм подчертал модела на помпата, както и че искам да следя нивото на резервоара и кладенеца.Чел съм ти нещата, които си ги писал тук от 2013г.Точно ти си човека, който беше писал за "Gardena" пълен ташак,и бях решил да прочета всичко за темата.Нивото на кладенеца лятно време пада,т.е дебита ми е нисък.Решил съм да го направя както трябва.Системата ще черпи вода от 5 кубиковият резервоар.Искам да се пълни от кладенеца.Помпата е Wilo 203 хидрофорна без раширителен съд е както казах ,клапана ако изтърве да може помпата да изключи, както и искам да ползвам нивомер който да следи и двата водоизточника. Това е.
hidrazin - майстор
.
Последна промяна от hidrazin на нед сеп 06, 2020 9:37 am, променено общо 2 пъти.
hidrazin - майстор
Къде видя ирония? Просто попитах за дебита и резервоара.
Между другото ако пресостата е Wilo-HiControl 1 той си има вграден възвратен клапан.
При изтърване/свършване на водата ще се рестартира на всеки 30 минути за 30 секунди.
Демек ще се опита да подкачи вода което не би трябвало да е проблем при самозасмукваща помпа.
При мен точно по това време на годината - края на август/началото на септември също дебита е проблем.
Решил съм си проблема без допълнителен резервоар.
Успех!
:partyman:
Madzhar - помощник
нед сеп 06, 2020 9:36 amhidrazin написа:
Къде видя ирония? Просто попитах за дебита и резервоара.
Между другото ако пресостата е Wilo-HiControl 1 той си има вграден възвратен клапан.
При изтърване/свършване на водата ще се рестартира на всеки 30 минути за 30 секунди.
Демек ще се опита да подкачи вода което не би трябвало да е проблем при самозасмукваща помпа.
При мен точно по това време на годината - края на август/началото на септември също дебита е проблем.
Решил съм си проблема без допълнителен резервоар.
Успех!

Това не го знаех за подкачването на вода на всеки половин час.
Пресостата е Wilo-HiControl 1 .
При това положение, ниворегулатора трябва да управлява клапана нали?
Като отвори клапана-при ниско ниво в резервоара,да включи помпата.И обратното.
А пресостата Wilo-HiControl 1 - а , ще спира помпата в случай, че изтърве вода?
Правилно ли разсъждавам?
Благодаря ти.
Здравейте.....малко да съживя темата!
Прочетох няколко теми тук във форума, относно изграждане на капково напояване, но въпреки това ще споделя какво искам да направя.Имам малка градинка на село, която разбира се не мога да поливам редовно и разчитам на помощ от баба ми.Тя горката е на 85г., а има и собствена градина и става малко сложно за поливане вече.Точно заради това искам да направя какпково напояване за да станат нещата "по-лесни".Като начало искам да кажа, че ще се полива гравитачно с бидон 1000лтр.Въпросният бидон ще се пълни от чешмата, веднага след поливката и водата ще стои до другия ден в него, за да се стопли за следваща поливка, а и да имам вода.......защото често спира.Имам възможност да го постава на височина 2.5-3 метра над почвата, което би трябвало да подсигури 0.3 бара налягане.Площа която ще се полива е около 40 квадрата (площ на лехите), а културите......домат,пипер и краставици.От бидона мисля да излезна с 1цол тръба и филтър, а след това с колена и още тръба да стигна до самите лехи и малко парниче.Мисля да ползвам лентов маркуч ф16 с дупки през 20см., за да напоявам по-добре, като всеки маркуч мисля да бъде с кран.Правя си разчет за 5лтр на квадрат......не знам дали ще е ОК, но така прочетох някъде тук.Почвата си мисля че ми е добра и мека.....не е глинеста.В лехата за пипер ще имам 3 реда и съответно 3 маркуча.В лехите за домат ще са по 2 реда и по 2 маркуча.Лехите за краставиците......пак тук видях че на ред краставици се слагат по 3 маркуча за да се полива на един кръг с останалите култури, защото краставиците пият повече вода.Ще съм много благодарен ако някой ми даде малко акъл....къде греша и какво трябва да променя.Нямам никакъв опит на практика, но прочетох доста.......което незнам дали е достатъчно.Не съм сигурен какъв филтър да сложа, какви точно марки маркучи да взема и с какъв дебит.Ще ми стигне ли налягането и т.н.Искам също да кажа че имам бюджет и не искам да правя компромис с качеството, но не искам и да се изхвърлям.За сега съм гледал маркучи и фитинги на Irritec, които си мисля че са добри......но вие ще кажете.Ето и снимка на самата градина:

Изображение
kr1100 - майстор
Бидона покрит от слънцето- иначе водата зеленясва у оттам филтъра се затлачва.
Имам за резерва бетонен резервоар 3куб ,. покрит с ламаринени платна. Няма зеленясване на водата.
Иначе поливам директно от кладенеца с помпа.
Заради песъчинките имам метален ф-р мрежест и фин дисков.
За маркучите за поливане от бидон не мога да кажа.
Тия полуеднодневните са за 1 сезон.
За да не скубиш трева помисли за мулчиране - дали полиетиленово фолио / едносезонно, ако изкара/ или тип сезал.
Има едно тип сезал 1м широко на ролка 50м - 50 лв, ако няма 100м - 110 лв. Отворите с поляник 250 Вт тип брадва на Y за да няма разнищване на сезала. Трае с години - при мен е вече на 3 ти сезон. Тъпчи се спокойно по него. За да не скубя трева или копая и на пътеките м/у редовете - мулч. Миалата година бях качвал снимки във форума , ама в коя тема :?
ср фев 09, 2022 9:10 pmkr1100 написа:
Бидона покрит от слънцето- иначе водата зеленясва у оттам филтъра се затлачва.
Заради песъчинките имам метален ф-р мрежест и фин дисков.
За маркучите за поливане от бидон не мога да кажа.
Тия полуеднодневните са за 1 сезон.
За да не скубиш трева помисли за мулчиране
Бидонът е от тия черните....и ще бъде на тъмно в една плевня.
Какъв филтър да взема тогава, като ще пълня за сега от ВиК мрежата а след време ще бия сонда?
Мисля да ползвам от тези маркучи, защото работят с по-ниско налягане, но не пречи да взема за проба и от твърдите.Така ще се уверя кой каква капка прави при 0.3 бара налягане.
Мулчирането не ми допада за сега, защото градината е малка и не е проблем да се работи.Ако мулчирам ще бъде със слама.....имам цяла плевня :)
kr1100 - майстор
@ "Какъв филтър да взема тогава, като ще пълня за сега от ВиК мрежата а след време ще бия сонда?"
Месногов фпр с мрежичка за груби песъчинки от сондажа. То и от водопровода има боклуци и ръжда.
И след него дисков.
Питай Хидрата за маркучите и бидона.
Навремето ми помогна много в избора на твърди маркучи.
Хидра :partyman:
hidrazin - майстор
чет фев 10, 2022 6:45 pmkr1100 написа:
Хидра
Кво? Спя бре. :-D
Е кви да вземе? ом е за бидон - лентови, едносезонни защото работят на ниско налягане.
Разстояние между "дупките" - колкото може по-малко, например 10 или 15 сантиметра.
ПРИМЕРНО
:partyman:
  • 1
  • 81
  • 82
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86

Тема "Въпроси за изграждане на капково напояване за градина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: