• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
yasoo - специалист
Здравейте,
имам проблем от скоро с тревичката ми в двора и се надявам да получа малко помощ със съвети от вас.

Значи сегам.... имам тревна площ в двора от около стотина квадрата. Тревата на нея си е истинска :-D т.е. саморасла трева на мнооого-много години. Кося си я поне 2 пъти месечно, поливам я редовно, 1-2 пъти годишно слагам зелен камък заради мъхът който излиза на места, няколко пъти годишно торя с Амониева селитра и т.н. и т.н. с две думи грижа си се поне горе-долу за нея. Но за първи път имам проблем с нея, от месец насам забелязвам на места, че тревата потъмнява (не мога да кажа със сигурност дали гние или изсъхва, много е странно). Тези тъмни (на места почти черни) участъци по скоро приличат на места заляти с машинно масло. Прилагам и снимки които не са много хубави, но горе-долу човек като се вгледа може да види потъмнели стръкчета. Другото което е тези тъмни петна могат да се забележат на места и по други видове буренчета, растения и зеленинки (детелина, горски теменужки, иглики, различни видове треви и какво ли още не) намиращи се тук таме сред тревата. Та това е в общи линии. Ще съм много благодарен на всеки който помогне със съвет или сподели на какво може да се дължи това.
Благодаря предварително!

Изображение

Изображение

Изображение
sreky - специалист
Това или подобни петна съм виждал когато е много влажно,дали от поливане или от валежи,но нека някой който е по запознат да сподели
l_bonev - специалист
Аз също мисля , че е от много влага.Не я поливай и я окоси.
ferrari4456 - специалист
Пръскал съм против това със син камък, ама за трева знам ли? :?
По почвата ти има останала трева набита и май пречи да диша, знам ли...
Мини с косачката ниска и си купи тревна смеска и наръси цялото, принципно тревата трябва да я по гъста.
Може и да се пръсне малко със син камък.
:partyman:
Градинар - специалист
Каква е почвата? предполагам е много глинеста.
Вкарай пясък, оправи отводняването...
yasoo - специалист
Благодаря на всички за съветите.

Почвата не е май глинеста... незнам как да я нарека, но не се "слепва". Че е много отъпкана и не е прекопавано никога спор няма, но все пак си мисля, че самораслата трева и в природата никой не я прекопава :))) Въпроса ми е в какъв смисъл да оправя отводняването.... какво имате в предвид?

За синия камък ще се поинтересувам, ако не би навредило то не пречи да мина и с него.

М/у другото и аз си мисля, че може да е от влагата... големи валежи бяха до преди десетина дни и няма да се учудя ако наистина от там идва проблема.
Градинар - специалист
yasoo написа:
в природата никой
...не тори с амониева селитра, няколко пъти в годината
...не коси, както и всякакви други манипулации, които не ви мързи да направите.

Изобщо сте доста далеч от природата :-)))
докера - специалист
И аз съм на мнение , че почвата е преторена и преполята , затова тревата гние . От прекаляване с амониева селитра точно така изглеждат растенията ....
Krass - майстор
http://krimsait.ru/product/776/greblo.html

Това е задължително. Ще махне мъртвата трева и ще аерира почвата.
swot - специалист
Krass написа:
http://krimsait.ru/product/776/greblo.html

Това е задължително. Ще махне мъртвата трева и ще аерира почвата.
Точно с това гребло и то с по-рехавата част мини по въпросните участъци. То ще премахне мъртвата или заразената трева. На нейно място ще изникне нова. Не се притеснявай, че ще отскубнеш участъци от моравата, ще избият нови и свежи ;)
  • 1
  • 2

Тема "Проблем с тревна площ, на места потъмнява (гние или изсъхва)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: