• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
vlax - майстор
Здравейте колеги
Ще правя малка овощна градина.
Решил съм да засадя по няколко овощни дървета-от кайсия,праскова и ябълка.
Досега не съм се занимавал с това и нищо не знам по въпроса.Бихте ли ми помогнали със съвети как да я направя,откъде да купя хубав материал и др.
Почнах да чета в мрежата,но предпочитам да ми дадат съвет хора,които разбират от това.
Поздрави.
swot - специалист
Първо и основно правило е да изследваш дали почвата е подходяща за тези дръвчета. Започни с това! Успех в начинанието!!! =D>
докера - специалист
Ами като за начало трябва добре да прецениш какви сортове от изброените видове овошки ще садиш , за да можеш добре да ги разпределиш като растояния на засаждане - както между редовете , така и във всеки ред м-у отделните дръвчета . Например прасковите се садят по-наблизо , отколкото кайсиите и ябълките , защото резитбата им е по-силна и по принцип не се оставят на големи корони .... От ябълките също има нискостеблени сортове , които не развиват голяма корона ....
Примерни разстояния за различните видове /усреднявам ги/ .
Праскови- около 4-4м /междуредово и в реда/.
Ябълки - около 5-5м - варират според сорта.
Кайсии - горе-долу като при ябълките.
Саденето е най-добре да се извърши късно на есен , след пълното окапване на листата . Изкопават се дупки с размери приблизително 50-70см диаметър и толкова дълбоки .Това е при условие , че градината се обработва . Ако е целина - дупките се правят по-големи и дълбоки - 1метър на 70-80 см , за да има място за развитие на корените в последствие. Добре е при изкопаването пръстта от горната част на дупката да се отдели на една страна , за да се вкара след това първо тя /по-богата е на хранителни в-ва /.
Добре е да се внесе и една - две лопати оборски тор , но при липса на такъв и комбиниран изкуствен - около една пълна шепа , размесена с почвата , ще свърши работа...
По принцип мястото на присада на овошката трябва да остане на 5-6см над почвата.
При полагането на фиданката в дупката аз ползвам един пиниз , който знам от дядо ми - първоначално я поставям на 10-тина см по-дълбоко , отколкото ще е постоянното й положение , заравям корена с пръст, леко издърпвам нагоре , слагам още няколко лопати пръст и утъпквам - така най-лесно се запълват празнините м-у корените с пръст . При 2/3 заровена дупка поливам с 1-2 кофи вода и дозаравям ...
Общо взето това е :)
atanasov2004 - специалист
Привет и от мен, на всяка "манджа миродия" съм :-D Но правилно са ти дали колегите съвети. В кой район ще правиш овощна градина ? Важно е ! Да не си
в район с "късни слани"-край река или затворена котлована...Има села или
градове където падат доста ниско температурите на пролет ! Това води да измръзване и съотвено до разочарования...Аз например край река Марица кайсия и бадем съм вземал на 10 г. веднъж! Една пролет натрупа даже сняг
върху цъфналия бадем.... Ориентирай се към някой престижен овощен разсадник и ВНИМАНИЕ ! ЗАДЪЛЖИТЕЛНО СЕ ИНФОРМИРАЙ ЗА ПОДЛОЖКАТА!
Това е изключително важно за дългия живот на дървото. При мен прасковите
тъкмо почнат да дават и изсъхне :evil: Успех от сърце!
И питай смело!
vlax - майстор
swot написа:
Първо и основно правило е да изследваш дали почвата е подходяща за тези дръвчета. Започни с това! Успех в начинанието!!! =D>


Дадоха ми едно място в централна северна България,около 500 кв.м-грубо,не съм го мерил ,на баир,почвата не е хубава,камениста -проветриво място е и не задържа влагата,/така ми казаха комшиите/.
Трябва да го почистя/изрежа всички стари дървета-които не раждат отдавна/ и засадя нови около 10-15 дръвчета.
За разсадник не знам дали има значение да бъде най-близкият или може да се вземе материал от цяла България.
Интересува ме повече техниката на засаждане,тънкостите на засаждане,дълбочина на дупките,растояние между дърветата и редовете,как да се подредат овошките,понеже са малко дървета видовете дали да са разпръснати или обединени по групи и др.
atanasov2004 - специалист
На баир викаш :-D В централна Северна България, вода има ли нещо ? Бих заложил на
сини сливи, джанки и някоя зимна круша....По леко се гледат :) Ще ги пръснеш през
годинта 3-4 пъти и т`ва е ....имаш материал на ракия :-D
Elinka - специалист
Разсадникът от който да купиш овошки има голямо значение. Писах някъде, че купена овошка за ябълка се оказа слива. Една приятелка пък ми се оплака,че при нея е обратното - вместо слива излязла ябълка. Ако искаш качествени овошки отговарящи на сорта си потърси разсадник , който има някакъв авторитет за предлаганите сортове. Запази си бележката от покупката в случай, че вместо ябълка са ти продали слива. Не пазарувай от магазини като Мосю Бриколаж, Практикер, Баумакс и т.н. овошки. И подложката, както е писал atanasov2004 е от голямо значение.
vlax - майстор
Elinka написа:
И подложката, както е писал atanasov2004 е от голямо значение.

Какви видове подложки има и коя трябва да избера?
iivanov - майстор
Съществува и свръхгъсто засяване на дръвчета, но трябва здрава поддръжка. Ябълковата градина, за която се грижех доскоро е направена по този начин.Има доста неудобства, но местото се запълва на 100/.Видовото разнообразие трябва да е такова, че да можеш да съвместяваш пръскането.Виждал съм наредени праскови зреещи по различно време.Имаш плодове през целия "прасковен" сезон,обаче трябва ли да се пръска става стой та гледай.Подбор на препарати, издигане на заслони, дебнене на абсолютно безветрие... :rolleyes:
  • 1
  • 2

Тема "Нова овощна градина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: