• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
infomar
Имам въпрос към разбиращите, дали може да се направи предпазване на млади лозички от премръзване по този начин, или е за предпочитане класическият.... заравяне с пръст директно.....
Дали е удачно да се връзва полиетиленът от горната страна или да се остави отворен - няма ли да стане "задушаване" на влагата вътре?

Изпълнението е елементарно - полиетилен от чували за боклук и... една кофа без дъно....

Изображение

Изображение

А това е градината....

Изображение
nikolson - майстор
Ще изразя моето виждане. Целта е най-напред да запазиш корена и след това стеблото. Показаният начин е много добър за стеблото, даже ми се струва прекалено. Но коренът трябва да се загърли.
Ще обясня притесненията си за прекаленото. Рано напролет може отначало да се затопли и да излъже дръвчето да качи сокове нагоре и, ако падне студ, да направиш беля. Младите насаждения затова се загърлят, защото още не са пуснали дълбоки корени, да черпят топло от земята.
itev - специалист
Без да искам да обидя колегата - направено е хубаво и умно, но за мен е малко прекалено :?
Едно хубаво загърляне с гниеща шума и трева смесени с пръст, биха свършили също добра работа.
infomar
Дайте мнение дали е време да загърляме асмите. Очакват се около нулеви температури в края на месеца :?
EDI - майстор
Отвори найлона, отдолу ще стане гнилоч през зимата.Аз асмите хич не ги закачам, оставям ги да си живеят на воля.Ако е прекалено млада, скоро качена горе, може да я позагърлиш, ама още има много време.Асмата е жилаво животно, рядко ще замръзне корен.
Stefan_62 - майстор
Не казваш кога си ги засял тези лозички /пролета или сега/ и какви сортове са. Както знаеш различните сортове понасят различно студовете, по принцип е достатъчно само загърляне с пръст. Аз преди две години засях 10 лозички пролетта и до есента израснаха около 1м. не съм ги рязал и единствено заринах основата с пръст омесена с пилки и пролета си тръгнаха нормално. По принцип казват, че лозата мръзне под -18 градуса, но най-големият проблем е обледеняването на пръчките. Ето ти една извадка от " нива бг."
"В районите с рисково ниски зимни температури, през месеца /Ноември/трябва да се извърши загребването на лозите. То е задължителна мярка срещу повреди от ниски зимни температури и във всички останали райони на страната при младите лозя. Загребването се предшества от резитба, която може да е цялостна или частична, а при едногодишните изобщо не се налага резитба.". Хубаво си си поиграл с кофите и полиетиленът /поне красиво изглежда/, но ми се струва че ако не сложиш отвътре поне слама около лозичките ефектът за предпазване от измръзване ще е нулев /полиетиленът не е изолатор на температурата/, а и както казва "EDI" ако не се получава някъкво проветрение отвътре ще стане гнилоч. Според мен само ги загърли с пръст. Успех. :drinkers:
infomar
Асмите са вече трета година и тази брах за първи път десертно грозде. Сортовете са различни - Велика, Дунав, Брестовица, Кардинал, Молдова, Катя, Болгар.
Заравянето им е задължително при мен, въпреки, че е близо до Дунав - плевенско. Стъблата са им по около 2-2.50 метра и мисля да ги обвия с подложка за ламинат 5мм.
Изображение
Режа ленти по 20 см и с тях обвивам стъблото и с връв задържам. Горната част заравям. Миналата година по този начин нямах проблем.
Относно найлона - не се получи "гнилоч" когато го правих.
Чудя се само кога да почна и дали сега не е още рано. Асмите имат много листа, не е паднала още слана.... :? Ще изчакам явно края на месеца и дано нулевите температури, които се очакват не им се отразят зле.
nikolson - майстор
Според мене е рано. Листопадът настъпва след 5-10 ноември. Земята е топла и да падне слана, нищо няма да им стане.
Stefan_62 - майстор
infomar написа:
Асмите са вече трета година Ще изчакам явно края на месеца и дано нулевите температури, които се очакват не им се отразят зле.
Спокойно, не се очакват кой знае какви нулеви температури, както ти писах лозата мръзне при доста по-ниски температури, а и на 3г. вече са оформили и коренова система и здраво стебло. Изчакай да окапят листата и тогава ги заривай още е топло, а и соковете още се движат. Но пък ако чак толкова си претиснен заривай ги от сега за твое успокоение.
tangarov - специалист
Аз ги защитавам по този начин (само младите лози - 1-вата и 2-рата зима) - със стари тухли ограждам около лозичките квадрат или кръг и го пълня с полу-угнил оборски тор и пръст. Торът ги топли цяла зима. Отгоре покривам с турски керемиди - да не се преовлажнява пръстта и да стои суха и да топли, а с тухлите и керемидите си диша. Напролет, в началото на март месец, махам тухлите без да разравям купчинките, а към средата на март обръщам около лозите и с това заравнявам ...

Прикачен файл

IMG00049-20111113-1539.jpg
  • 1
  • 2

Тема "Лозички - подготовка за зимата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: