Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
vlax - майстор
Здравейте колеги
Искам да попитам трябва ли да се варосат стеблата и пръскат ново засадените тази есен овошки?
Мисля да сложа угнил оборски тор около стеблата, за да не се втърдява почвата от дъждовете и снеговете.
Трябва ли да се увиват стеблата и ако трябва с какво и как?
teon - специалист
...варосването на пролет...увиването го направи за да ги предпазиш от нагризване(зайци)...ако са няколко дръвчета може с парче найлон привързано на няколко места...против нагризване още съм виждал обвити с найлонова мрежа, а също обмазани със специални химикали...
Stefan_62 - майстор
Варосване на стволовете на дърветата

В районите, където има опастност от измръзване през зимата, преди настъпване на студовете стеблата и дебелите скелетни клони на дърветата се варосват със смес от 2,5 кг гасена вар и 0,5 кг син камък. По този начин се избягва неравномерното нагряване през денонощието и напукването на дървесината.

- Предпазване от гризачи

За предпазване на младите дръвчета от зайци, полски мишки и др. гризачи, стеблата трябва да се обвият с велпапе, полиетилен или други подръчни материали. Може да се използва и репелентът арбинол Б в доза 2 л/дка от 1-6 л за 1000 дръвчета.

Извадка от "Фермер.бг"

Етоти още малко материал за четене:
http://agronet.bg/agro/ovostarstvo/4418 ... rveta.html
http://www.gradinar.net/1132-Varosvaneto-na-darvetata-
http://forum.agrobiotrading.com/index.php?topic=43.0
:drinkers:
forski - специалист
Вече четвърта година сея овошки в градината зад къщата, никога не съм ги варосвал или увивал с найлон, до сега не съм имал проблеми с гризачи или измръзване зимата :)
Не казвам че е грешно, но аз никога не съм го правил!
Stefan_62 - майстор
Винаги има първи път :lol:, не казвам, че е грешно или задължително да се варосват или увиват младите дръвчета против гризачи, но е препоръчително поне да се варосват. В горните материали които постнах на колегата да прочете е описано защо е препоръчително да се варасват дръвчетата /пролет и есен/. Аз също когато съдя дръвчетата предпочитам да е есента /по-добре се прихващат/, но никога не съм ги увивал, но задължително ги варасвам. Имам над 70 дървета на село в двора и винаги ги варосвам пролетта и есента, но всичко е въпрос на вкус :lol:
nikolson - майстор
Ами при вас зимата си е зима. При нас е по-мека и гадините се въдят яко. Ако поне не се вароса, на пролет кората я хрупат като солети. Преди две години направих тая грешка, после що пръскане падна...И пак имаше поражения. Както се казва, "покритото мляко котката не го лочи".
Stefan_62 - майстор
Ами то варосването си е полезно не само заради гадинките, но и заради температурните разлики зимата и неравномерното нагряване когато се съчетава слънчево и студено време от което се напуква кората на дръвчето и от там идват после проблемите с разни гадини и болести.
iivanov - майстор
Неваросаното дръвче се развива по-рано напролет и се увеличава шанса за поражения от слана.
Stefan_62 - майстор
iivanov написа:
Неваросаното дръвче се развива по-рано напролет и се увеличава шанса за поражения от слана.
Абе не съм много съгласен с теб ама хайде. Ако е ново засято дръвче наистина когато е варосано есента на пролет листните пъпки се развиват малко по-бавно, но това не е фатално. Колкото до сланата при този случай какво ще му порази след като дръвче засадено есента не се е развило до толкова, че да цъфти първата пролет / а и зависи какво плодно дръвче е/, и ако случайно и да се появят няколко цветни пъпки и без слана то пак няма да задържи плода.
iivanov - майстор
Измръзналото е входна врата за болести.

Тема "Новозосадени овошки - подготовка за зимата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: