Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
v_tan - специалист
така. Първо за нормата. А тя е 5л./кв.м., за нова трева 10л/кв.м.. Тези норми са обаче могат да се разпределят на две поливки в денонощието. Ако полеете с 25 л./кв.м. какво ще стане? - блато (ама затревено). Виж друго е ако си насипал 10см. пясък и искаш да имаш трева.... Тия 25л. са слой с дебелина 2.5см. на всеки квадратен метър. Представете си го това нещо всеки ден, всяка седмица и така 4-5 месеца... Ще повишим нивото на световния океан ;)
А Choch, ако искаш пусни и няколко снимки на двора и ще получиш поливна схема. Прав е hidrazin, че без да си виждал мястото е малко неточно. Изключително важно е и какъв е водоизточника, с какъв дебит и налягане.
Поздрави.
hidrazin - майстор
Ееее... Никъде не съм казал че водата трябва да се изсипе наведнъж. :-D Може би защото при мен поливането е 4 пъти нощем за по 15 минути. Пък и не винаги е необходимо ежедневно поливане но все пак си е доста вода.
Пък за водоизточника той се е написал:
...подвръзването към водопроводната мрежа,осъществено с тръба 1/2" ...
:partyman:
v_tan - специалист
извинявам се, не съм видял. Но все пак е важен и дебит/налягане. Защото има случаи в които на 1/2 тръба има 8-9bar налягане и минават по2.5куб. вода
dimitkovec - напреднал
Здравейте. След дълго блъскане да построя къща, дойде време и аз да обърна внимание на зеленината. Бях готов да сея трева и да я пръскам с маркуча, но един по-мъдър от мен човек, ме посъветва да поставя поливна система, иначе вбъдеще ще трябва всичко наново. А аз съм от хората, дето ненавиждат да правят нещо два пъти. Та след строежа, останах с 300м2 двор, и бая заеми. Тези двете предпоставки ме принуждават да инсталирам поливна система, и то да я направя сам.
Дотук с локумите :-D
След четене във форуми, реших сам да си проектирам системата. След 2 седмици мъдрене, и множество травми с пергела #-o , резултатът е: За 200м2 райграс- 19 дефлекторни разпръсквача, от които 14бр са с радиус на действие 4m<R<4,8m, 4бр - 2,7м<R<3,5м, и един R=1.8m. 10 от големите разпръсквачи ще пръскат на 180 градуса. Според спецификациите на разпръсквачите, сметнах, че ще ми е нужна помпа с дебит минимум 2м3/h, и налягане 4 бара. Намерението ми е да управлявам директно помпата. Без автоматики. За да стане по- пълна картината: Водоизточникът е кладенец с Hmax=9m, Начало на водния стълб- от 6-я метър. Дебитът на кладенеца, целогодишно е >650l/h.А при пълен кладенец, мога да източа 4-5 кубика наведнъж. :cool: Помпата ще я вземам според нуждата. Така че в уравнението , я слагам каквато трябва да бъде.
Въпросът: :?:
Как да сметна, дали мога да свържа всички разпръсквачи в един кръг? Предполагам, че това зависи от тръбите. В такъв случай: Как да сметна какви тръби са ми нужни?
Писах и в един друг форум , ама там вместо да отговорят като хора, взеха да си пишат номерата на банковите сметки... :finga:
dimitkovec - напреднал
Първо да спомена, че съм приятно изненадан от факта, че толкова бързо се включи в тази позастояла тема :partyman:
Рисувал съм върху dvg файл от проектантката, така, че би трябвало да е точно представянето на терена. Сините цифри са коти, а зелените- разстояния. По принцип, нарисувано с пергел, при опоменатите радиуси на действие, доста повечко се припокриваха разпръсквачите, все пак да кажа- няма място , което да не се полива от поне два разпръсквача. Така и не се научих как се рисува сектор от окръжност на MS Paint :-D . Опитах се да опиша всички особености на терена...а, сега се сетих за една пропусната- само североизточната част от оградата е зидана. Останалото е мрежа с ниска бетонна основа. Гледам да не губя ничие време, но ако все пак съм пропуснал важна информация, само кажете, и ще допълня. :roll:

Прикачен файл

poliwna s-ma.png
nv952 - майстор
hidrazin написа:
Пето - първо прочети тук примерно:
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... 29&t=41602
Вече ми дават темата за пример :-D :partyman: :prayer: (Нищо,че който я чете за пръв път няма да разбере нищо)
dimitkovec - напреднал
952, ти имаш ли идея как се смята нужния диаметър на магистралната тръба? Знам, че твоят проект е малко по-малък, но ако имаш тази информация от някъде... А, зазимяването при теб как се получава? от къде източваш системата?
nv952 - майстор
dimitkovec написа:
952, ти имаш ли идея как се смята нужния диаметър на магистралната тръба? Знам, че твоят проект е малко по-малък, но ако имаш тази информация от някъде... А, зазимяването при теб как се получава? от къде източваш системата?
Точно аз да ти помагам съм най,най грешния избор.
За диаметъра нямам идея просто.Но аз не бих сложил повече от Ф32 (моята система е с ф25 и мога да захраня още около 5-6 пръскачки но тук идва и въпроса с налягането.Ако при теб е слабо може и 3 да не можеш да включиш.

Тва за зазимяването-при мен такъв филм няма :-D защо аз октомври спирам водата от централния кран и махам соненоида на клапана и водата която изтече отива в шахтата а тази която остава в тръбите е много малко.Друг въпрос е че на мен мястото което поливам е малко на нагорнище и клапана е най на ниското което помага лекичко при изтичането на водата :)

Дано съм ти помогнал.
dimitkovec - напреднал
Както писах по- горе, системата ще е захранена с помпа, която дърпа от кладенеца. Помпата ще я избера според нуждата, така че дебитът и налягането няма да са проблем- ще бъдат такива, каквито са нужни. Формулка ми е нужна тук, но не могад а си я изведа сам. А, и предполагам, че има опростен начин за смятане. А, най- добре ще е , ако някой каже от опит! Но, благодаря за включването. :wink:

Тема "Изграждане на поливна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: