Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
kalin7 - специалист
Здравейте,

Тази година рано (края на март, все пак беше много топло тогава) засадихме в градината няколко лехи с картофи и те вече са прокарали прилично. Обаче такова нападение от дива мента не бях виждал до сега :( Пробвах вчера да я чистя на ръка, но тва е непосилен труд. А гледам, че не само при картофите е изкарала. И в другата част от градината където нищо не е садено за момента също е избуяла. Явно тези дъждове напоследък и идват добре на тази мента :(
Та въпроса е как да се боря с нея?
Пробвах на ръка да вадя всяко едно с коренчето ... но 1 кв.м. ми отне около 30 мин и продължавах да виждам тук там листенца. Засаденото не е голямо около 150-180 кв.м. но ако трябва да го боря на ръка, ще трябва да изкарам там неопределено време :(
Мога ли да ползвам някой хербицид? Като си мислех, да покривам примерно картофа и да пръскам около него за да го опазя. Четох за тези със съдържаие на Глифозат, които действат при растеж, но все пак исках да попитам и тук.

Предварително Благодаря.
imegogo - специалист
картофите поне с хербициди не пръскам няма смисъл ако ще ги ядеш за какво да се тровиш вземаш мотика и ги минаваш
пръсканите с хербициди картофи миришат веднага ги усещам и вкус може да усетиш не ти ги препоръчвам
п.п познавам производители които пръскат са 3 вида хербициди,ама картофите са им основно за продаване
iivanov - майстор
Глифозат, но с насочена струя и ниско налягане.Има специални ризпръсквачи за това.
kalin7 - специалист
Благодаря за отговорите.

Относно пръскането и на мен не ми се иска, но това с мотиката си е чиста загуба на време... Първия път така се справих с ментата, но като и накълцах корените ... сега е 2 и 3 пъти повече. Ако искам да се отърва, трябва да и изровя корените или да я уморя.
В питането ми още писах, че ако пръскам, ще покривам картофа всеки корен поотделно, за да ги опазя от тази гадост :(
Покривам ги ... пръскам около тях след това се места и така докато го изкарам цялото.
Наистина не виждам друг вариант :(
nikolson - майстор
Ако не са много разлистени, можеш да ползваш отрязани туби от 10л минерална вода за покриване. И да, дивата мента, джоджен/гьозум се разпространяват чрез насичане на корени. Дядо ми е казвал, че навремето градинари така си отмъщавали на други градинари.
kalin7 - специалист
nikolson написа:
Ако не са много разлистени, можеш да ползваш отрязани туби от 10л минерална вода за покриване. И да, дивата мента, джоджен/гьозум се разпространяват чрез насичане на корени. Дядо ми е казвал, че навремето градинари така си отмъщавали на други градинари.
Именно, че в момента мога да мина с нарязани туби от 5 и 10л. Все още картофа е малък и ще се събере.
Илчо Илиев - майстор
nikolson написа:
Ако не са много разлистени, можеш да ползваш отрязани туби от 10л минерална вода за покриване. И да, дивата мента, джоджен/гьозум се разпространяват чрез насичане на корени. Дядо ми е казвал, че навремето градинари така си отмъщавали на други градинари.
Абе то и тросъка и балура са още по-голяма гадост,но ако се окопава плитко, колкото да не се позволява да прави листна маса, за 2-3 г изчезва....
От друга страна ,често се засява люцерна на силно затревени площи и в следствие на това, гюрлюка изчезва,но ние чакаме да се разреди напълно посева и тогава разораваме и.....всичко се повтаря...
Според мен е добре да си копаш картофите,а след като ги извадиш, да не оставяш да поникне тая гадост,а с препарати става ,но ефекта е доста временен и...скъп...

Тема "Борба с дива мента.." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: