Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
themask - специалист
пет окт 05, 2018 7:43 amDjack написа:
NPK -то си е 1/3 фосфор!
И 2/3 NK :lol:
Явно математици сме се събрали тука... А пък балъците взели че направили само фосфорен тор. Явно не знаят, че има NPK с 1/3 фосфор.

Листата може да окапят, да. Въпросът е дали са изсъхнали преди това.
nautilus33 - майстор
МИсля да купя 20-тина бройки лигуструм на гол корен, за направата на една декоративна ограда 3-4 метра. Дали времето за заждане е подходящо или вече е твърде късно поради ниските температури? Засаждане ще е чак другата седмица, защото мястото в момента е с малини, които трябва да извадя и да обработя мястото.
muhala - майстор
Здравейте,

Преди месец набодох резници лигуструм в тарелки за расад и ги сложих в парник. За сега всички оцеляха, като повечето пуснаха корени, а някои вече имат нови листа.
Страх ме е да ги засадя в земята на есен, защото са много малки и някой може да ги прегази (засаждам ги в двора на блока, който е разграден).
За това ми се иска да ги отгледам до пролетта в контейнери. Въпроса ми е при какви условия трябва да ги отглеждам през зимата ?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср сеп 04, 2019 10:57 ammuhala написа:
Здравейте,

Преди месец набодох резници лигуструм в тарелки за расад и ги сложих в парник. За сега всички оцеляха, като повечето пуснаха корени, а някои вече имат нови листа.
Страх ме е да ги засадя в земята на есен, защото са много малки и някой може да ги прегази (засаждам ги в двора на блока, който е разграден).
За това ми се иска да ги отгледам до пролетта в контейнери. Въпроса ми е при какви условия трябва да ги отглеждам през зимата ?
Моите "клечки" са в индивидуални парници. Сиреч в пластмасови бутилки. Така си преживяват и зиме и лете, докато ги засадя на място. Та, мисля, че можеш да има направиш, според контейнерите... клечки, фолио.... ако по някакви причини не може да ги оставиш в парника... А може просто да ги заринеш с листа и съвсем естествено да си зимуват
muhala - майстор
ср сеп 04, 2019 11:13 amn_a написа:
ср сеп 04, 2019 10:57 ammuhala написа:
Здравейте,

Преди месец набодох резници лигуструм в тарелки за расад и ги сложих в парник. За сега всички оцеляха, като повечето пуснаха корени, а някои вече имат нови листа.
Страх ме е да ги засадя в земята на есен, защото са много малки и някой може да ги прегази (засаждам ги в двора на блока, който е разграден).
За това ми се иска да ги отгледам до пролетта в контейнери. Въпроса ми е при какви условия трябва да ги отглеждам през зимата ?
Моите "клечки" са в индивидуални парници. Сиреч в пластмасови бутилки. Така си преживяват и зиме и лете, докато ги засадя на място. Та, мисля, че можеш да има направиш, според контейнерите... клечки, фолио.... ако по някакви причини не може да ги оставиш в парника... А може просто да ги заринеш с листа и съвсем естествено да си зимуват
Много са им малки кутийките за разсад. Няма как да се развият там. Ето няколко снимки за по-добра представа какво съм направил.
Между другото... миналата година направих същото упражнение ми изгниха резниците. Тази година взех една пудва за вкореняване и май свърши работа :)
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Те зимата не растат. Или ги местиш едно по едно в самостоятелни "парници", или пълниш догоре зеленото с пръст (може притъпкан торф) и като захладнее затваряш. Без поливане. Те си въртят там една вода... Опасността е от замръзване на коренчетата и затова аз ги заривам в пясък/пръст/листа...каквото има
keymaker - специалист
Лигуструма не го е страх изобщо от студа . В моя разсадник зимува на открито в плати . Освен от неполиване до сега не съм губил растение. Вкоренявал ми се е сам в компостера от парченца минали през дробилката. Това е дебил като троскота.
muhala - майстор
Преди малко минах през Бриколаж и отпред бяха изкарали лигуструми в контейнери.
Загледах ги и изобщо не ми се струва, че са разсаждани както аз си мислeх - от млади клонки.

Значи в основата си бяха около 8-10мм дебели. Това да доста стари пръчки. Как подяволите ги прихващат ? :?:

ИзображениеИзображение
nautilus33 - майстор
Да питам и аз. Имам Лигуструм на една година, т.е. засадих едногодишни растения миналата есен, като след засаждане ги подрязх на височина 20см. Сега са над 1м високи. колко ниско трябва да ги подрежа сега, за да се сгъстят още отдолу, и резниците мога ли да ги събера и сложа в под бутилки, че трябва да го сгъстя малко плета. Или е късно вече?
muhala - майстор
Да споделя напредъка си за тазгодишния разсад.
38 от 39 резници се вкорениха. Може би и последната е имала корен, но съм го скъсал.
Използвах вкоренител на прах и мини парник.
Половината бяха сложени в перлит, другата половина в пръст.
Наблюденията ми са, че тези в перлита изкараха нови листа много по-бързо от тези в пръста.
Тези в пръста бяха пред загниване, защото винаги имаше около 5мм вода в дъното на парника.
Тук корените са на 28 дни:
Изображение
Точно след 50 дни ги преместих в по-големи контейнери, които няма да са в парник.
ИзображениеИзображение
Също така отрязах около 30 твърди пръчки, махнах им листата, натопих ги във вкоренител и ги боцнах в една саксия. Сложих им един найлонов плик. Ще видим дали някое от тях ще избие.
Изображение

По зъщия начин боцнах и един трънак, който ми хареса в един парк.
Изображение

Оказа се, че термометъра, който съм ползвал миналата година показва най-малко 8 градуса Целзий. Тоест температурата на тавана може и да е била по-ниска.
Мисля си дали е удачно да сложа разсада в мазето, където зимата е около 22-24 градуса, но няма достатъчно светлина. Ако им осугуря светлина дали ще напреднат доста през зимата ?

Тема "Как се разсажда Лигуструм?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: