Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
stiv1961 - майстор
nikolson написа:
Чувал съм от стари хора, че когато се разсажда фиданка от орех, човекът, който я разсажда, като стане ореха колкото врата му, умира. Затова стари хора с готовност искат да я засадят те.
Той и Алцек по- горе е писал за тази легенда ама човека умрял по- раничко :sad:
forski - специалист
А стига глупости... :-D
Stefan_62 - майстор
Здравейте момци, имам една питанка и затова използвам темата на колегата, че да не отварям нова. По улицата на село има един орех на който плодовете му са доста едри, а и ядките си ги бива.
Изображение
Изображение
И понеже намерих няколко паднали ореха на земята, та питането ми е, ако засадя някой от тези плодове сега в земята, дали ще има вероятност да избие фиданка и дали ще се запази големината и качествата на орехите /плода/ :? . Пробвал съм с костилки от праскова и реално се получава 1 към 1, но с орех не съм пробвал, а гледам че тук таме из градината избивт понякога издънки от орехи дето гаргите са ги разнасяли и пускали. Благодаря ви предварително
nikolson - майстор
Мисля че ще е точно така. Не съм чувал да се ашладисва орех. Сигурно знаеш, но да си кажа. Далеч от основи!. Ако можех и аз бих взел от тези орехи.
EDI - майстор
Ще стане, моя орех на вилата е 8 годишен и всичко започна от 10 см стръкче, пораснало от орех, изръсен от някоя гарга.Сега е близо 8-10 метрово дърво.Миналата година започна да дава стабилно орехи.Не само далеч, ами много далеч, ако има чалъм.Моя орех е поне на 10-ина метра от сградата.
Stefan_62 - майстор
Благодаря за отговорите, не съм мислил още къде да го засея, но ще се сее далеч от къщата и да не пречи на другите дървета, поне дворът е голям :lol:
veribela - специалист
Не ги засявай директно в почвата.Може да изгният. Може и да покълнат, но не е сигурно. Сложи ги в кофичка със влажен пясък - в мазето за през зимата и напролет ги закопай на двора.
Stefan_62 - майстор
veribela написа:
Не ги засявай директно в почвата.Може да изгният. Може и да покълнат, но не е сигурно. Сложи ги в кофичка със влажен пясък - в мазето за през зимата и напролет ги закопай на двора.
Благодаря за съвета, ще пробвам и двата вариянта, пък да се надявам че все някой ще избие.
veribela - специалист
Прочети и ако спазиш технологията напролетще имаш покълнали орехи Изображение
http://ekooreh.com/proizvodstvo-i-otgle ... asazhdane/
viewtopic.php?t=36255
http://www.bgfermer.bg/Article/3511041
Stefan_62 - майстор
Благодарско за саитовете :partyman: , ще се съобразя с технологиите, че ми е мерак да завъдя този сорт. :drinkers:

Тема "Засаждане на орех." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: