Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
nikolson - майстор
И от мене голямо благодаря!
Krass - майстор
Толкова едър орех, със сигурно е присад. Ако е така, не чакай нищо добро. Във всички орехови градини (изкуствено създадени) дръвчетата са присадени на подложка от див, дребен и костелив орех.
Stefan_62 - майстор
Krass написа:
Толкова едър орех, със сигурно е присад. Ако е така, не чакай нищо добро.дребен
Ами не знам :? , орехът е един и расте на ъгъла на един двор. Ако случайно изникне фиданка, живот и здраве след 5-6г. ще разбера :lol: :drinkers:
veribela - специалист
При орехите не се отнася това- каквато е ядката- такова и дърво ще израсте. Присадките се правят с цел облагородяване на вече пораснала фиданка- на няколко години. Използва се растежа и устойчивостта на дивачката и не се губят няколко години до плододаването.
Krass - майстор
При орехите не се отнася това- каквато е ядката- такова и дърво ще израсте.
Това не е вярно. Личен опит. Преди двайсетина години бивш вече колега зася няколко огромни ореха. Сега има две дървета с дребен и костелив плод.
veribela - специалист
ОК. Съгласявам се, щом имате този опит. Значи в случая ореха е бил от присадено дръвче. Ако дървото е поникнало от орехова ядка, а не ашладисвана фиданка с друг сорт- от неговите плодове покарват дръвчета, даващи същия плод.
hidrazin - майстор
И аз така знам. От ашладисам орех засятия плод дава дърво раждащо костеливи и дребни орехи.
Ако обаче си намериш "дивак" с хубави орехи и насееш, от тях ще израсте дърво даващо същите.
Пък и моя опит е такъв. Преди доста години до елхата в двора намерих поникнал орех.
Вероятно поникнал от изпуснат орех - катеричка, гарга... Първо се подвоумих какво да го правя.
После го преместих на друго място. Сега дава прилични плодове - средно едри и лесно се делят от черупката.
А колегата Krass като минава покрай нас може да види ореха - до вратата за колата.
Предполагам и отвън все още има накапали орехи в тревата. Не съм го събирал още.
Е, ако вземеш от ореховата градина (Krass знае коя) нищо няма да излезе. Там всичко е хибриди.
:partyman:
Krass - майстор
От ашладисан орех засятия плод дава дърво раждащо костеливи и дребни орехи.
Ако обаче си намериш "дивак" с хубави орехи и насееш, от тях ще израсте дърво даващо същите.
Точно така, само че едър и хубав дивак... [-(
hidrazin - майстор
Е намират се и хубави диваци. Лошото е че ако дървото е на много години, едва ли ще се намери някой да знае дали е дивак или присаден.
Но пък щом е в гората е почти 100%сигурно че е дивак. Та не е много вярно че от плод на орех не може да порасте свястно дърво.
Има и нещо друго - присадения орех започва да плододава доста по-рано от дивака.
Чувал съм че примерно хибридните сортове имат определен "живот" за промишлено плододаване - под 50 години.
Поне така ми казаха но не съм много сигурен.
:partyman:
Kokar - специалист
Лошото е, че вече не може да се вярва на правилото - каквато семката, такова и дървото.
Естествено, ако трябва да засаждам едно дърво, ще избера сигурното - тоест ашладисана фиданка.

Засега имам няколко засадени и прораснали от семки малки орехови фиданки. След десетина години ще разбера доколко приличат на родителя.
Лошия вариант ще е, ако не се случат нещата и трябва да избирам между недобри, но вече плододаващи орехи и стартиране от нулата.

Тема "Засаждане на орех." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: