• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
  lub40
Здравейте колеги,
Благодарение на този форум успях да се ориентирам и с малко помощ от приятели успях да спретна една поливна система от 4 кръга с големите разпръсквачи Хънтър. Наясно съм, че препоръчителната помпа за кладенеца е потопяемата, но аз имам една на гардена 4000/4 и при пробите на системата успя да подкара разпръсквачите :). Сега стигнах до връзване на управлението. Закупих програматор 6 кръга Хънтър, контактор 18А/24Э и прекъсвач 16А /с изключителна благодарност на напояване.ком за отзивчивостта и безпристрастните съвети/
Изображение

Изображение

До тук добре, но нещо изпитвам съмнения как да вържа контактора и за помпата. Трябва да прекъсна ел. веригата на помпата, когато е включена в мрежата и копчето й е на ON. Тази прекъсната верига трябва да се затвори при команда от програматора. За съжаление съм много бос в по-сериозната електротехника и не съм сигурен къде трябва да включа кабелите на променливия ток в контактора.
Много ще съм благодарен, ако някой ми подскаже. :supz: :supz: :supz:
Krass - майстор
Защо не сложиш един пресостат, и при включване на кой да е от кръговете, помпата да включва. Друга възможност е, ако програматорът има отделен NO контакт, който затваря винаги при включване на на някой от кръговете, да управляваш помпата от него.
hidrazin - майстор
Тези програматори нямат никакви контакти - нито NO, нито NC. Просто подават на дадения изход 24 волта.
Освен изходите за клапаните на отделните кръгове имат и един общ изход за "мастър" клапан.
На него има 24 волта винаги когато на някой от изходите за другите клапани има 24 волта.
Съвсем този изход успешно може да се използва за управление на реле 24 волта което да пуска помпата.
Просто на болтчета С и Р се свързва намотката на релето.
Помпата се пуска от някой от NO контакти на релето.

Изображение
:partyman:
Djack - специалист
Някой използвал ли е такива разпръсквачи?

Изображение

https://www.e-gardena.com/bg/upravlenie ... -2-1973-20

Имате ли представа, какво им е работното налягане и какъв разход (дебит) искат?
Благодаря предварително!
Krass - майстор
hidrazin написа:
Тези програматори нямат никакви контакти - нито NO, нито NC. Просто подават на дадения изход 24 волта.
Освен изходите за клапаните на отделните кръгове имат и един общ изход за "мастър" клапан.
На него има 24 волта винаги когато на някой от изходите за другите клапани има 24 волта.
Съвсем този изход успешно може да се използва за управление на реле 24 волта което да пуска помпата.
Просто на болтчета С и Р се свързва намотката на релето.
Помпата се пуска от някой от NO контакти на релето.

Изображение
:partyman:
E как да няма NO. Има точно 5. Едната клема на 24VAC излиза на "С", а другата през 5 NO, на "Р,1,2,3 и 4".
hidrazin - майстор
Krass написа:
E как да няма NO. Има точно 5. Едната клема на 24VAC излиза на "С", а другата през 5 NO, на "Р,1,2,3 и 4".
Теоретически е така. Практически вътре не са контакти на релета. Транзистори са. :-D
:partyman:
Krass - майстор
Мчи то детето де да знай :? . А това 24V, Вход от външен траф ли е? Или изход от вграден?
hidrazin - майстор
Krass написа:
Мчи то детето де да знай :? . А това 24V, Вход от външен траф ли е? Или изход от вграден?
От външен. Мога да ти подаря един такъв - взривен от мълния барабар с програматора.
И двете неща бяха на две седмици... :lol:
Djack написа:
Някой използвал ли е такива разпръсквачи?
Да. Аз. Китайски таш...ци на рояци.
След като използваш такъв ти идва акъла и си слагаш истински...
:partyman:
Krass - майстор
Практически вътре не са контакти на релета. Транзистори са.
Добре де, на изхода не е ли променливо 24V 50Hz синусоида. Или са симистори.
Христос Воскресе,

Благодаря за включването. Междувременно включих контактора/релето на клемите на "мастър" винтила и се получи. Всвки път като се задейства някой кръг се подава и 24 волта до релето и то включва помпата. Проблем се получи след 3-4 опита. Започна да щраква релето и да връща обратно като изключва веригата и не мога да си пусна помпата. Проверих връзването, вс е ок. Съмнявам се контактора да не е дал фира, но все си мисля за прероварване или късо, но предпазителя не пада, загадка за мен!!!
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Тема "Съвети Автоматична Поливна Система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: