Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
ivouz - специалист
Здравейте!
Искам да споделя един проблем в тая тема ако позволите.
Миналата есен купих и засадих няколко лозички за асма ,лятото тръгнаха и стигнаха около 1,20см. височина пръсках за мана но,след това листата им опадаха и пръчките изсъхнаха до долу.
Та въпроса ми е, да ги чакам ли да прокарат наново или да ги заменям с нови ?Защото ако не прокарат докато ги чакам ще стане късно за нови.И как да разбера дали ще се възстановят.
Извинявайте за лаишкия ми въпрос и че, се намесвам така в темата но, се надявам на отговор.
dadko - майстор
hidrazin написа:
Аз си взех и Кашмиш - червено, безсеменно и устойчиво на студ и одиум. Ама не знам дали тази година ще даде поне един грозд за да го опитам. :?
Хидра, откъде си взе "Кашмиш"?
Че тази зима ми измръзнаха няколко новонасадени лозички и щр трябва на тяхно място да бодна. А и имам няколко възрастни асми за унищожаване...Имам един "Отел", на който отдавна му се каня с кирката...
Иначе- пожелавам ти тая година да го опиташ и да кажеш. Дано не е като миналогодишната реколта, че тая есен- вино не правих. Ама-имам още от поланско- в къщи сме едни пиячи...
teon - специалист
ivouz написа:
Та въпроса ми е, да ги чакам ли да прокарат наново или да ги заменям с нови ?Защото ако не прокарат докато ги чакам ще стане късно за нови.И как да разбера дали ще се възстановят.
...отрежи ги, като над ашламата оставиш 1-2 пъпки(ако са живи от там ще избият)...виж СРЯЗА- ако е зелен, свеж,значи ще покарат...ако е кафяв-грабвай търнокопа и нови...консултирай се и с някой комшия дето е по в час...
Последна промяна от teon на чет мар 05, 2015 1:46 pm, променено общо 1 път.
ivouz - специалист
teon благодаря за съвета !
Stefan_62 - майстор
hidrazin написа:
От директните сортове е забранено производството на вино.
Забранено, но не и отменено :lol:, всичко е мижай да те лажим.Тук на село от време оно лозята са само от директно сортове, повечето пренесени от Румъния при преселването по ония времена. Толкова години хората си правят вино и ракия от тях и още никой не умрял от това че е консумирал вино или ракия от директни сортове / проблемът е, че винпромите не ги изкупуват/. Друг е въпроса ако някой предпочита по-качествени и реномирани сортове, но и там вече е мижай да те лажим, купуваш лозички уж Мерло, пък то половината се оказват друг сорт. Всичко е въпрос на вкус. :partyman:
stonesour - специалист
dadko написа:
hidrazin написа:
Аз си взех и Кашмиш - червено, безсеменно и устойчиво на студ и одиум. Ама не знам дали тази година ще даде поне един грозд за да го опитам. :?
Хидра, откъде си взе "Кашмиш"?
Че тази зима ми измръзнаха няколко новонасадени лозички и щр трябва на тяхно място да бодна. А и имам няколко възрастни асми за унищожаване...Имам един "Отел", на който отдавна му се каня с кирката...
Иначе- пожелавам ти тая година да го опиташ и да кажеш. Дано не е като миналогодишната реколта, че тая есен- вино не правих. Ама-имам още от поланско- в къщи сме едни пиячи...
севастиянов продава кАшмиш :-D има линк към сайта му по-горе по-горе.
всъщност кишмишите са десетки сортове http://vinograd.info/sorta/sorta-vinograda/k.html
пълното име на това, което продава севастиянов на сайта си е Кишмиш лучистый, хрупкав, едър, безсеменен, десертен розов сорт.
есента си взех четири лози от него. парафинирани са и съм ги затрупал с пръст. ще ги чакам да покарат над пръстта преди да ги откопая. дано да си отговарят на сорта, защото отдавна искам лучистий.
това един от най-популярните сортове в бившия ссср.
Последна промяна от stonesour на чет мар 05, 2015 11:53 am, променено общо 1 път.
stonesour - специалист
ivouz написа:
Здравейте!
Искам да споделя един проблем в тая тема ако позволите.
Миналата есен купих и засадих няколко лозички за асма ,лятото тръгнаха и стигнаха около 1,20см. височина пръсках за мана но,след това листата им опадаха и пръчките изсъхнаха до долу.
Та въпроса ми е, да ги чакам ли да прокарат наново или да ги заменям с нови ?Защото ако не прокарат докато ги чакам ще стане късно за нови.И как да разбера дали ще се възстановят.
Извинявайте за лаишкия ми въпрос и че, се намесвам така в темата но, се надявам на отговор.
както казаха, режеш пръчките до зелено. ако няма такова, остава да се надяваш да избият от чукана над присадката.
това ще го разбереш до месец. дали ще стане, сега само врачка може да ти каже.
forski - специалист
Поръчах си лозичките от института в Плевен, сега остава само да ми ги изпратят, това щяло да стане когато времето трайно се затопли. Предполагам че от там няма да тръгнат да лъжат хората и ще изпратят каквото съм поръчал, Рубин, Памид и Каберне, цената е 3,50лв/за брой :)
hidrazin - майстор
Никъде не съм казал че директните сортове са отровни, че не може да си ги отглеждаш в двора, че не можеш да си пиеш калпавото вино от тях ...
Лично на мен ми е все едно щото вино почти не пия. Общо взето пия само неща дето са минали през лула и казан като изключим ракията. :lol:
Кашмиша го взех от Агрията в Пловдив. Когато купувах лозички Севастиянов беше продал всичкия Кашмиш на някакъв сърбин и нямаш нито една останала.
А това че купуваш Мерло пък се оказва друг сорт - ми не купувайте от пазара и от никому неизвестни търговци.
Отиваш направо в разсадник или си поръчваш от такъв.
Как си я представяте тая работа да си правя козе и да поръчам примерно 10 000 лозички и половината да не са това което съм поръчал?
Ми нали ще съм си направил договор с производителя и после ще му се стъжни?
:partyman:
P.S. В плевенския институт са сериозни хора. Института е на изхода за София, в ляво на баира.
През 2011-та щях да си купувам от там и ходих до института но в момента не продаваха.
dadko - майстор
Благодаря, Хидра. Вече се свързах със Севастиянов и поръчах, чакам да ми ги изпрати по Еконт.
При мен асмите са само с винен сорт, с изключение на две лозички, дето става за ядене...

Тема "Винен сорт грозде-подходящ за качване на асма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: