Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
forski - специалист
Колеги, трябва да облагородя малко асмалъка с някой друга нова лозичка но ми се иска да е някой винен сорт грозде!
Всичките ми лози са с десертни сортове, проблема е че каквото и да засадя трябва да се качва на асмалък, и тук е въпроса кои винени сортове са подходящи да се катерят на висока конструкция?
Набелязал съм си Рубин, Каберне и Памид като устойчиви на студ и заболявания сортове, които зреят около средата на Септември но мога ли да ги кача на високо?
Като цяло, има ли значение каква ще е формировката на лозата, дали ще я оставиш на ниско или ще я качиш на конструкция?
stiv1961 - майстор
Днес в продавалника мернах някакъв винен сорт, но не му обърнах много внимание, даже и името му забравих- нещо руско..... Пишеше, че не се пръска и е студоустойчиво.
А , намерих го:
http://olx.bg/prodavam-rusko-chudo-i67740936
Stefan_62 - майстор
Аз единият асмалък /той е като беседка, с маса от долу/ съм го засял с този сорт "Руско чудо" и съм много доволен. Развива хубави пръчки и листна маса, както каза Стоян не се пръска и е студоустойчив, гроздето е с висока захарност, но става тежко вино от него. Хубаво е ако се прави на вино да се смеси с други сортове иначе за ракия става идеялен материал. По принцип всички сортове стават за асми зависи твоите предпочитания какви са, какъвто и сорт да избереш няма да сгрешиш. Успех. :drinkers:
Чираче - майстор
Аз предпочитам Мерло
hidrazin - майстор
Ами харесай си някой сорт:
http://vino-bg.eu/vineni-sortove/
Относно това руско чудо. То е директен сорт. От директните сортове е забранено производството на вино.
Става дума за промишлено производство на вино де.
За ракия няма проблем пък и е като троскота. Лесно се хваща, буен растеж и голям добив.
:partyman:
stiv1961 - майстор
Хидра, и аз май се меракландисах да подновя един асмалък, най ми харесва, че не се пръска. Тоя Казанлъчанин дето го продава дали е надежден :? , да не се окаже ментак :?
stonesour - специалист
чудеса и прочие радости без гърбене (пръскане) нема.
другото (липи, отели, алжирки и пр. чудеса) са сортове, които стават за сянка, но не и за вино спред регламентите на ЕС. :roll:
някои твърдят, че са и вредни. дали е така един господ знае.

аз имам каберне совиньон на асма. няма проблеми.
hidrazin - майстор
stiv1961 написа:
...Тоя Казанлъчанин дето го продава дали е надежден :? , да не се окаже ментак :?
Ами сам прецени - аз си взех преди две години от тук, а не от продавалника. Несериозно е.
http://www.sevastianov-vines.com/
От 18 броя само една не тръгна. А преди няколко години взех от пазара бяло без семки.
Излезе дребно, черно и освен семки и люспа друго нямаше. :lol:
Човека ми ги прати по Еконт - опаковани и надписани. После се запознах с него на Агрията.
От такива обяви какво правиш ако след 2-3-4 години като роди и не е такова?
Тоя дето ти го е продал не можеш го намери а разсадника все още ще съществува.
И що ти е този директен сорт? Даже някои казват че и ракията от него придобивала някакъв "сапунен" вкус.
Имам и такива сортове но ги меша с истински сортове. Пък и ракия пия изключително рядко.
Ако искаш устойчиви сортове си вземи Молдова - червено или Наслада, Поморийски бисер, Кайлъшки мискет - бяло.
Аз си взех и Кашмиш - червено, безсеменно и устойчиво на студ и одиум. Ама не знам дали тази година ще даде поне един грозд за да го опитам. :?
:partyman:
forski - специалист
Аз мисля да ги купувам от института в Плевен, въпроса беше дали са пригодни за катерене на високо, защото повечето винени сортове в описанията ги дават да се отглеждат на ниска конструкция!
Която определено е много по-удобна във всяко едно отношение, но при мен асмалъка е заварено положение и трябва да ги катеря по-него :) инъче предпочитам да са ми на ниско ама...
Моите сортове са все десертни с ниска захарност, за ракия стават но искам да си облагородя малко матеряла с няколко винени сорта и те така :)
hidrazin - майстор
Ами той Stefan_62 вече каза - всички стават за асма.
А за това че ги давали на ниска конструкция - става дума за по-промишлено приложение.
Така по-лесно се режат, берат, пръскат, обработват ... И е по-евтино.
Пък и цената на асмалъка е много по-висока отколкото редове с тел и колове. :)
Евентуално един и същ сорт грозде може би да даде малко по-малка захарност когато е на асма. :?
:partyman:

Тема "Винен сорт грозде-подходящ за качване на асма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: