• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
themask - специалист
Здравейте,

Ще започвам поливна система, и както бях обещал в една друга тема (и за да не я спамя) мисля да задавам въпросите си тук, а от процеса на изграждането й може и някой друг съфорумец да си отговори на тоз' и онзи въпрос :partyman:

Ето, започвам с първия въпрос:

В момента имам сондаж, който се използва за термопомпа - отопление през зимата и топла вода през лятото. Идеята ми е водата, която дърпам да не отива в канала, а да се събира в резервоари, от които да поливам в последствие. Сега сте вие - на прикачената схема съм оградил с червено една тетка, която не ми е ясно с какъв механизъм да я направя. Това е изходящата вода от термопомпата, която искам да отива в резервоарите, докато се напълнят, а след това да спира пълненето и да продължи да тече в канализацията.
Мислех за клапани и поплавъци, но предпочитам някой по-запознат да даде акъл. :roll:

Прикачен файл

Shema01.jpg
Shema01.jpg (34.48 KиБ) Видяна 3465 пъти
vlad0 - специалист
Привет,
Няма ли да е по-лесно водата директно да отива в резервоарите и да се оттича пак от тях, през нещо като преливник. Тоест те да са пълни постоянно а и водата в тях да циркулира за да не зеленясва.
themask - специалист
vlad0 написа:
Привет,
Няма ли да е по-лесно водата директно да отива в резервоарите и да се оттича пак от тях, през нещо като преливник. Тоест те да са пълни постоянно а и водата в тях да циркулира за да не зеленясва.
Може би трябваше да спомена и тези подробности - резервоарите са в мазе без прозорци и там е тъмно (ако не броим запалена лампа от време на време), така че надали ще зеленясват. Термопомпата и канализацията се намират в съседно помещение - мислил съм и за варианта, който предлагаш, но ще трябва да прекарвам и тръба за канализация някак (пробиване на бетонна стена и т.н.), което усложнява задачата.
kaishew - специалист
Прикачен файл:
Picture 5309-1.jpg
Здравей themask,щом имаш сонда и искаш да поливаш ,предполагам,че имаш и градина в която да направиш езерце,около 40 -50 кубика.Тогава водата от термопомпата в езерото и от там с помпа поливане.Аз съм го направил подобно,без термопомпа и сонда,а с допълване от кладенец под езерото.А отделно кефа от това да си имаш езеро.

Прикачен файл

Picture 5629-1.jpg
themask - специалист
Дворът е малък за подобно съоръжение :) А и честно казано не ми се занимава с езера... Може би ще има някакъв воден ефект, но с доста по-малки размери.
Duke_BG - специалист
какъв е цолажа на изходящите тръби от термоппомпата ?
какви ще са резервоарите ?
два отделни или скачени съдове ?
themask - специалист
Duke_BG написа:
какъв е цолажа на изходящите тръби от термоппомпата ?
какви ще са резервоарите ?
два отделни или скачени съдове ?
Изходящата тръба от термопомпата е ППР 1".
За резервоарите засега замислям 2 бр. от еднокубиковите. Ако се наложи впоследствие може да станат и 3. Мислех да са отделни съдове, но тръбата да ги пълни едновременно и двата през горните отвори, а да свържа изходите (които се намират в долната част на разервоарите), така че помпата да черпи и от двата едновременно.

Никой ли няма идеи как да контролирам посоката на водата? :roll:
Тани - модератор
Тетката си остава тетка, а на резервоарите слагаш клапан с поплавък. Когато се напълнят, водата ще си продължи да се излива в канализацията, както е било до сега. Необходимо е само, тръбата която отива към канализацията да има поне един участък, който да е по-високо от клапана с поплавъка. Ако можеш да затвориш абсолютно плътно резезваорите, може да минеш и без клапан.
themask - специалист
Тани написа:
Тетката си остава тетка, а на резервоарите слагаш клапан с поплавък. Когато се напълнят, водата ще си продължи да се излива в канализацията, както е било до сега. Необходимо е само, тръбата която отива към канализацията да има поне един участък, който да е по-високо от клапана с поплавъка. Ако можеш да затвориш абсолютно плътно резезваорите, може да минеш и без клапан.
Тани, не приемай схемата буквално - това беше просто илюстрация на положението и всъщност тръбата, която пълни резервоарите, ще е по-високо от тази която отива към канализацията. Ако оставя отворена тръбата към канализацията, докато се пълнят, водата ще изтича в канализацията :)
Тани - модератор
Няма да изтича, ако вдигнеш поне в един участък тръбата, а после нека пак си слезе, където ти е удобно на височина, както съм ти писал по-горе. Мястото на което се качва/слиза тръбата не е от значение, стига да се намира СЛЕД тетката.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12

Тема "Поливна система от А до Я (и много въпроси)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: