Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
plamen6703 - майстор
Принципно твоята череша е млада и е по-добре да не я пипаш... Кастрене е едно, а резитба е друго :)
Зависи как и от кого се прави, ако минат от "енергото" да ти окастрят дърво може повече и плод да не откъснеш от него, ако го вършиш ти е друга работа :-D Но такава млада череша по-добре да не я закачаш поне 4-5 години и после да прецените какво и как да режете :)
nautilus33 - майстор
Ясно. Та да и режа ли връхчетата на клончетата(не знам дали е резитба или кастрене, не съм запознат :) )или да оставя? Днес резнахме само 3-4 колкото човека да ми покаже какво да режа.
Чираче - майстор
plamen6703 написа:
Принципно твоята череша е млада и е по-добре да не я пипаш... Кастрене е едно, а резитба е друго :)
Зависи как и от кого се прави, ако минат от "енергото" да ти окастрят дърво може повече и плод да не откъснеш от него, ако го вършиш ти е друга работа :-D Но такава млада череша по-добре да не я закачаш поне 4-5 години и после да прецените какво и как да режете :)
Единствено съм съгласен, че резитба е едно, а кастрене друго.

Всеки разбира различно нещата. Ако дървото не е нападнато от болести, резитбата не пречи. Лично аз правя резитба на всички видове дървета, които познавам. На младото дърво се оформя короната още със засаждането му. Даже е и по-лесно, стига да знаеш каква корона искаш да постигнеш. Още от началото премахвам излишните листни пъпки. Ако изпусна някоя, която пречи на развитието на короната, която аз искам, действам с ножицата. И така продължавам.
plamen6703 - майстор
nautilus33 написа:
Ясно. Та да и режа ли връхчетата на клончетата(не знам дали е резитба или кастрене, не съм запознат :) )или да оставя? Днес резнахме само 3-4 колкото човека да ми покаже какво да режа.
Не си закачай черешата с никакво рязане, освен ако нещо нещо не ти пречи и си решил на всяка цена да режеш от нея :) Това е мое мнение за череша на 2-3 години,а черешата е твоя и ти решаваш какво да я правиш :)
Чираче - майстор
plamen6703 написа:


Не си закачай черешата с никакво рязане, :)
Интересно какви са ти аргументите? Ако въпроса е към мен. Но, ако не е към мен, не заблуждавай аудиторията. :? Ако не се извършва резитба, лакомниците ще достигнат небето. И няма да има как да се обере плода.

Там, където съм рязал, винаги е зарастнало. Обвито е с кора, и нищо не личи. Режа близо и косо до листно клонче или пъпка.

Утре ще направя снимка на моята череша и една от кайсиите.
nautilus33 - майстор
plamen6703 написа:
nautilus33 написа:
Ясно. Та да и режа ли връхчетата на клончетата(не знам дали е резитба или кастрене, не съм запознат :) )или да оставя? Днес резнахме само 3-4 колкото човека да ми покаже какво да режа.
Не си закачай черешата с никакво рязане, освен ако нещо нещо не ти пречи и си решил на всяка цена да режеш от нея :) Това е мое мнение за череша на 2-3 години,а черешата е твоя и ти решаваш какво да я правиш :)
Добре. А сега един друг въпрос- на няколко метра от нея има стара череша, на повече от 30 години. Най-ниския клон е изсъхнал, като и още един. И двата са сравнително големи, като обиколката им в основата е около 40-50см(измерено на око). Мога ли да ги отрежа и ако да кога?
Чираче написа:
Там, където съм рязал, винаги е зарастнало. Обвито е с кора, и нищо не личи. Режа близо и косо до листно клонче или пъпка.

Утре ще направя снимка на моята череша и една от кайсиите.
Ще чакам да видя и снимките. Междувременно има две ябълки за кастрене, но се чудя сега или на есен.
plamen6703 - майстор
Със снимка ще е по-добре да се види, защото така някак не се получава да се каже със сигурност. Принципно при такава млада череша като твоята колкото по-малко дърво махаш от нея, толкова по-добре за плодните пъпки... след 3-та -4 та година вече оформяш короната като може да прецениш да махнеш най-силно изправените и растящи клони. Така правя аз и така обработвам моите овощни дървета, по книга не знам как се прави, правя го както ми е показал дядо ми да го правя... нямам оплаквания от плододаване нито на черешите, нито при другите ми овощни дървета. Имал съм лоши години, но е било не заради рязането, а заради лошата година...
Определено опитай да потърсиш човек с опит на място да погледне и да ти даде някои насоки, които не си длъжен да изпълняваш, защото дървото е твое и волята е твоя :)
Желая ти дърветата ти да са отрупани с плодове и да се радваш на реколтата, защото виждам, че си мераклия и каквото правиш го правиш с желание :)
nautilus33 - майстор
Благодаря ти :) По принцип, комшията, който днес ми показа е възрастен, и има няколко овощни дръвчета в двора си, включително и череша, която е взел от тази голямата, още преди години. Та, той ми показа как да я подрязвам, но все пак реших да попитам и тук. Ще помисля тогава. И може и другата година да я поизрежа.
Относно голямата череше, за която попитах в предния пост- може ли да помогнеш?
keymaker - специалист
Принципно сухия клон когато и да го отрежеш винаги е късно. Режи го така ,че среза да не гледа нагоре(като вали да не се задържа вода там) след това намажи обилно отрязаното място с боя за запечатване. Най добре да отрежеш до здраво ама много е условно ,като резнеш до здраво дървото залива раната и в даден момент се покрива с кора и/или избива друго клонче до среза. Без снимка е доста трудно да се каже кое как тая работа е като оная според ситуацията ;).
nautilus33 - майстор
Ще се опитам да кача снимки утре, за да стане по-ясно. Проблемът е, че не знам кога е изсъхнал.

Тема "Кастрене на череша" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: