• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
iivanov - майстор
radius написа:

Някой да препоръча откъде да си купя качествени плодни дръвчета, и като посадя ябълка, да не излезе дюля. Може и да са по-скъпички и без това ще са 5-6 най-много.
За семкови , добри отзиви съм чувал за провадийския разсадник.
radius - майстор
lecki, от Керия ги взех, смарагда около 30см, фастиагатите се оказаха 40-50см - по-ниски от "декларираните". Цена 3,50лв. и за двата вида.
Иванов, това ли е http://ovrazsadnikood.alle.bg/ ?

Вчера засадихме 90 бр. туи с един приятел. Днес не мога да мръдна.
По препоръка от разсадника ( след като им обясних че ми е глинеста почвата), сложих по 1 лопата пясък в дупката и засипвах с пръст, примесена с пясък.
Прикачен файл:
IMG4636.jpg
Прикачен файл:
tui.jpg
С дърветата ще имам лек проблем, на 3 места пробвах за дупки, едната стана, но на другите 2 след 20см удрям на плоча. А мястото е малко и имах идея в северната част да са тези 5-6 овошки. Не че не си знам терена, но се надявах на пролуки в плочите, тъй като има една голяма липа и явно си е намерила място.
Другия уикенд ще отделя един ден в сондажи, че може и нищо да не стане.
radius - майстор
Вчера за 6 часа - 6 дупки с диаметър 60см. И кирката, и лома ми бяха пръв помощник. От 8 дупки 3 са с плочи отдолу на 35-45см дълбочина -там ще сложа по-непридирчиви дървета.

Сега се пита кои са по-невзискателни - напр. кайсия, праскова, круша, слива. А пък ябълка, череша искат по-хубава почва, нали?

Имам и друг въпрос : Дървото долу на снимката е липа. Пада се в средата на бъдещата ми овощна градина и ми се иска някой ден да го махна ( всъщност не ми се иска, но място няма). Но не скоро, а когато поотраснат другите дръвчета. Най-близкото дръвче ще е на 1.20 от липата, другите на 3.5-4м. Дали ще стане или липата няма да им позволи да отраснат. Ако е само за поливка, ще им я осигуря, ще и поорежа короната, но да не ги задушава по някакъв начин?
Прикачен файл:
photo.JPG
keymaker - специалист
Това на 1.2м. от липата няма да върви много добре,като се разлисти липата и като го ''захлупи'' отгоре не очаквай чудеса ,най напред дръвчето ще се опитва да си намери нужната светлина и ще направи една корона дето ще те е срам да я гледаш. По добре махни липата докато е време. И сложи и крушата при ябълката и черешата , сливата е идиотоустойчива ще и е малко зор ама като няма накъде ще вирее и върху плочата ,кайсията и прасковата са от същото семейство и би трябвало да се приспособят и те . Не очаквай кайсията и прасковата да изкарат много , опита ми показва ,че над 90% от тях не доживяват 7г. особено купените от разсадници, тези видове са си предразположени към ''ракови'' заболявания и доста често това е причина за краткия им живот.
Krass - майстор
Махай я. Отрежи я на 40-50см височина, за да я използваш за столче за почивка. Ако обаче си решил да я вадиш с корена, остави я 2м. за да клатиш дънера.
radius - майстор
Мерси за съветите. Ще ги обмисля сериозно.
kuger - майстор
Липата като я махаш, на всяка цена се отърви и от корените. Ако оставиш пън, такъв липак ще имаш, че....
radius - майстор
Това включва ли вадене на корените, или само прекъсване към дънера стига?
keymaker - специалист
Режеш липата и намазваш обилно мястото на среза с тотален хрбицид(глифоган,глифозат,раундъп или друг с активна съставка глифозат) разреден 1:1 с вода ,гарантирано няма да тръгне наново.
radius - майстор
Купих вчера 8 дръвчета от провадийския разсадник. Би трябвало да са ябълки ( Флорина, старкримсон и златна резистентна), слива Стенлей, череша бигаро бюрла, круша попска, праскови глоухейвън и редхейвън.
Сливата с много пършив корен-единичен и с много малко мустаци, дали ще расте... а черешата си е доста разклонена долу.
Имам въпрос за попската круша - ще ражда ли като е сама, че нещо тоя момент с опрашването не ми е ясен?

Относно запълването, дали е добра идея да купя торф (примерно 30% от обема на дупката) и да го омеся с пръстта, да я обогатя малко от малко, че както писах не е плодородна? Иначе може да сложа в сместа и 2-3 лопати оборска тор, щом не трябва да се прекалява.

П.С. Липата още ми е жал да я режа, ще взема да я пострига като пудел за изложба, да имат светлина съседните дръвчета. Само да не ги убие по някакъв начин с корените си.

Фиданките са 1.2-1.5м високи. Има ли смисъл да ги връзвам за колчета или ще се самоносят зимата. Има доста силни ветрове
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Засаждане на туи и плодни дръвчета - кога и как?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: