Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
pgplamen - специалист
Здравейте,
след ремонта на къщата реших да си направя и автоматична поливна система. Прочетох доста неща във форума за поливните системи и реших да си опитам късмета. Поръчах 4 бр. Разпръсквач Rain Bird 5004, 6 бр. Дефлекторни разпръсквач Rain Bird 1804. 3 броя от разпръсквачите 1804 са със дюза тип спрей и три броя са със Ротиращи дюзи R-VAN 17-24. Към разпръсквачите си взех и програматор на Hunter X-Core за вътрешен монтаж + датчик за дъжд Rain. Click. Взех и 4 броя електромагнитни клапана Rain Bird 100-DV - 1". Идеята на всичко закупено до тук е да мога да поливам тревата с площ от около 200 квадратни метра. Също така и да изградя един кръг за какпково напояване но то ще бъде на малко по късен етап. Цялата система ще е разделена на 4 кръга един за капковото напояване и другите три кръга за напояване на тревата. Цялата система ще се захранва от водопровода защото нямам друга алтернатива за момента. Налягането на водопровода в момента е 7 атмосфери при затворени кранове. След като отворя и започна да пълня кофи с вода пада до около 3+ атмосфери. Предполагам че лятото ще е по ниско налягането но идеята е да поливам през нощта. Прилага и една схема на разположението на самите разпръсквачи. Като първи кръг ще бъде от 1-4 със Rain Bird 5004. Втори кръг от 5-7 с разпръсквачи Rain Bird 1804 със дюзи тип спрей. Трети кръг 8-10 със Rain Bird 1804 със ротиращи дюзи. Четвърти кръг ще изкарам само маркуч за капковото напояване. Цялата система ще се захранва от тръба ф25 HDPE. Днес изкопах основната част от трасето и започнах с монтажа на клапаните. Ще се радвам да споделите на прав път ли съм до момента или изпускам нещо.

Изображение
Изкопаване на каналите.
Изображение
Изображение
Маркуча ме чака.
Изображение
Докато пуша една цигара да свърша и малко работа.
Изображение
Първоначално имах идея клапаните да са отвън но след това реших да ги сложа в мазето.
Изображение
Малка част от това което трябва да се напоява. Тук ще бъдат монтирани Rain Bird 1804 със ротиращи дюзи. Защото мястото излезе не 5 метра а 6 и малко.
Изображение
Снимките са правени с телефон за което се извинявам :)
Последна промяна от pgplamen на нед фев 28, 2016 2:48 pm, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
Дано да нямаш водомер или да е развален.
:partyman:
pgplamen - специалист
Водомер имам нооооо трябва да се полива. :partyman:
hidrazin - майстор
Да ноооо... ще трябва и да се плаща по едни 50-тина лева на месец, средно.
И то това без цената за консумацията на помпата.
Иначе да, забравил си нещо. За капковото ще ти трябва регулатор на налягане.
Другото (чертеж, схеми, сметки ...) не съм го гледал подробно,
:partyman:
pgplamen - специалист
Регулатора за налягане не съм го забравил. За капковото само ще положа маркуча за момента. Надявам се да мина без помпа но времето ще покаже. Колко вода ще се плаща на месец не съм го смятал за сега. Лошото при нас е че подпочвена вода трудно се намира.
шоп - майстор
pgplamen написа:
Водомер имам нооооо трябва да се полива. :partyman:
Трябва да се полива, но е незаконно!
чл. 17 т.6 гласи забраната относно:
Ползването на питейна вода за поливане и напояване на овощни, зеленчукови и цветни градини, включително и в дворовете на гражданите;

Това е: НАРЕДБА № 1
за обществения ред и опазването на общинските имоти на територията на Столична община, но е в сила на територията на Р. България. Един твой съсед недоволен от налягането във водопроводната мрежа, може да сезира институциите и си изгорял. Системата ти може да е перфектна, но е в противоречие със закона.

По добре се ориентирай към инвестиция в подземен сондаж или в система за утилизация и използване на дъждовната вода:-)
Успехи!
Като е не законно, в зависимост от мястото къде се намирате. Можете да инсталирате Резервоар за вкопаване за дъждовна вода, но това решава само част от проблема.
pgplamen - специалист
Поливната работи супер. Имам си вече и капково напояване.
И аз съм решил сам да се справям с направата на поливна система. Откъде купихте частите. Поливната схема сам ли я направихте ?

Тема "Поливна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: