Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
iliev84_ - помощник
Здравейте приятели!

Не съм сигурен, че тук е правилното място да задам въпроса си, но ако не е, се надявам да ме насочите къде да го направя. :)

Проблемът ми е следния - имам бор в градината на над 30 години. Висок е над 10 метра. От известно време по едната му страна тръгна някаква гадост, подобна на лишей, но не е и от тази страна клоните изсъхват, а кората придобива различен цвят и се олюпва. Някой има ли идея какво е и как трябва да го третирам, за да се излекува, ако е болест? Търсих в нета и нищо не се припокрива със състоянието...

По-долу прилагам няколко снимки.
Възможно ли е да е корояд типограф или е някаква болест? Как бих могъл да спася растението или няма начин?

Изображение

Изображение

Изображение
Aneta K. - помощник
Здравейте, и аз не съм сигурна, че пускам питане в правилния раздел, но видях, че тук се обсъждат иглолистни. Наскоро със сестра ми засадихме една туя, която купихме вкоренена от практикер. Възникна спор, обаче - дали трябва да я наторяваме с органичен тор през първата година, понеже почвата е бедна и глинеста? Четох на места, че растението се нуждае от наторяване, но сестра ми твърди, че ще убием растението. Тук: http://californiagrow.bg/ намирам доста добри био минерални торове, които със сигурност ще ползвам, но преди това ми се иска да знам, дали да торим и ако да - кога, колко, през какъв период? Дърветата са ми тъмна Индия, така че всяко мнение ще бъде полезно. Поздрави!
nikolson - майстор
Прикачен файл:
туя.PNG
туя.PNG (41.63 KиБ) Видяна 1502 пъти
keymaker - специалист
Надежда за излекуване поне от снимките почти няма ,а дори и да успееш представи си каква карикатура ще е. Мои познати се опитаха да спасят 2 бр. ама освен ,че пръснаха доста пари и удължиха надеждите си с 2 г. друго не постигнаха ,като капак едната половина беше почти изгнила ,та и за бичене не ставаше ,и излезе през комина като подпалки. Жалко е да дървото ,но се случват и такива неща , и те са живи и на тях им се случва да боледуват и умират.
iliev84_ - помощник
Ясно, май ще трябва да се реже. И сега започва мъката с общината за рязането ...
keymaker - специалист
Окастряш го яко тая година и другата тихомълком го дооправяш. А ако е близо до постройка много бързо ще вземеш разрешително срещу 20-30лв.
stonesour - специалист
за бора, питай тук:

http://forum.hobbykafe.com/viewforum.ph ... d448c0d151

потребителят mugofrodo8 има доста опит с иглолистните.

за туята, прегорял оборски тор няма да и навреди, изкуствен не. но може и без тор. аз никога не съм торил.

Тема "Проблем с бор (смърч) :(" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: