Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
simoda - напреднал
Здравейте,

От няколко години отглеждам около 200 овощни дръвчета, основно сини сливи и всяка година по това време си гриза ноктите от безсилие понеже една гадна твар ми унищожава цветовете. Става дума за Мъхнатия бръмбар. Природата е създала това създание с единствената цел да излезе от земята в разгара на цъфтежа и да направи сума пакости. Навсякъде препоръчват този вредител да се остранява механично, т.е. на ръка или с раздрусване на стъблото. В крайна сметка и това ще направя, но първо искам да се допитам до Вас дали случайно не сте препатили с тази гадина. Пръскането "Нуреле Д" точно в този момент не е вариант заради пчелички, но гледам, че и това се препоръчва като крайна мярка. Имам два въпроса:

1. Ако напръскам овошките сутрин рано или късно вечер (както се препоръчва) има ли опастност да отровя пчелите, които идват през деня?

2. Мога ли да увредя цвета на овошките ако ги напръскам с инсектицид в разгара на цъфтежа (малко вероятно, но да питам)?

Ето и снимки на споменатото насекомо.

http://87.121.78.69/mb2.jpg
http://87.121.78.69/mb1.jpg

Помагайте със съвети!
Дичо
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
"А...Карантинния срок на препарата инсектицид Нуреле Д, който е със системно действие, т.е.действа в соковете на растението и унищожава повечето вредители, като листна въшка, плодов червей/ябълков, сливов и источен/, сливова и черешова оса и др. е 24 дни. Никое овощно растение не цъфти толкова дълго. Така, че ако пръскаш преди цъфтежа, следващото пръскане е след прецъфтяването. Преди това е безпредметно /препарата си действа в соковете/..." Това е от форума на pchelari.com. Надявам се, да ти решава проблема
Можеше да ползваш тукашната търсачка, писано е по темата
simoda - напреднал
Предцъфтежно (на бял бутон), преди три седмици пръсках със Скор + Нуреле и мислех да повторя същата комбинация след прецъфтяването, но това не ми решава проблема с Мъхнатия бръмбър. Той чака затоплянето и излиза от земята, яде и се връща там до следващата година. През почивните дни ще мобилизирам близките ми и започваме да ги махаме на ръка - абсурдно, но пък според всички най-ефективно.

Между другото аз първо питаха в търсачката тук, но ми изведе резултати за майски и колорадски бръмбар, сега пак ще опитам...

Благодаря
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Аз търсих на "Нуреле Д", не на бръмбара
Така или иначе, всички това пишат за бръмбара - пръскане преди и след цъфтеж и механично почистване
Цъфнаха ли?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
simoda написа:
...

1. Ако напръскам овошките сутрин рано или късно вечер (както се препоръчва) има ли опастност да отровя пчелите, които идват през деня?

...
Забравих да ти пиша, че
Напръсканата пчела или пчелата вряла се в пръскан цвят замирисва на препарата. Като се прибере в кошера, пазачките я намирисват като нещо чуждо и я убиват. Затова се пръска вечер
simoda - напреднал
Отварянето на цветовете при мен започна преди 3 дни (26-27 март), но аз съм на леко балкански терен. Гледайки си записките от предната година констатирам, че закъснението на цъфтежа спрямо предходната е близо 2 седмици, което в случая е много добре, понеже при нас имаше една серия от силни слани (кайсиите и прасковите заминаха). Дали застудяването или пръскането с бордолезов разтвор в последната седмица на февруари забавиха нещата... Градината ми е млада - 5-та година и се радвам колко много цвят е народила :), а като ги гледам тия смотани бубулечки ми се реве. Абе в крайна сметка Господ си знае работата - ще има и за тях и за мен, ама поне да опитам нещо, щото догодина пак ще е същото. Консултирах се с приятели от по-равнинни региони които казват, че при тях не се среща този вредител или е изключително рядък. Между другото започвам да имам сериозни съмнения към качеството на препаратите които купувам и в частност Нореле Д. Ще видим...
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
По какъв начин действат препаратите?
Може ли да се направи нещо на почвата преди и по време на изпълзяването на гадините?
Ако четеш руски, виж в техните сайтове
Помня несметното количество колорадски бръмбар, който събирахме от двата реда картофи. Уф
Преди месец говорих с човек който има 100 дка овошки и 30 кошера. Каза, че пръска вечер. Та така

Ето, руснакът знае и действа :-)
http://dacha-vprok.ru/metody-borby-s-al ... -voloxatoj
simoda - напреднал
n_a написа:
По какъв начин действат препаратите?
Миналата година събрах на ръка около 30 броя и в една кутия ги напръсках с Нореле Д (спазил съм дозировката), десетина пукнаха за около 4-5 мин, останалите обаче отказаха. Така че този препарат конкретно не успява да ги мори. Абсолютното същото е и с миризливия бръмбар. Майския обаче мре геройски на 100% при същата доза, ама той е по-нежен като структура, а ония първите са като броненосци...

"Однако стоит признать тот факт, что «волшебной таблетки» в борьбе с Аленкой мохнатой все же НЕТ, вредителя можно сравнить с татаро-монгольским иго (налетели-съели-улетели)." Хаха :)
n_a написа:
Може ли да се направи нещо на почвата преди и по време на изпълзяването на гадините?
Мисля, че точно в това е разковничето. Терена ми е затревен и се коси 4-5 пъти в годината, а обработвам само около дърветата, а този вредител прекарва по-голяма част от съществуването си под земята необезпокояван от нищо. Явно окопаването само около стъблата не трогва ни най-малко популацията му. Това е мое съждение, може въобще да не е така :) Всъщност се окава точно така... Докато пишех този пост намерих една статия.

http://gradinata.bg/index.php?page=arti ... le_id=1258

Там пък се казва да се пръска рано сутрин. Ето за това пиша тук с надеждата да попадна на мнения и опит на препатили хора, а не да хвърлям боб коя "статия" да приема за вярна. Имам книги, не съм пестил от литература. Обикалям като идиот с книгата из градината и виждам, че няма никакво покритие между написаното и реалността. Айде някой да се научи да подрязва и оформя етажи по една нескопосана двумерна рисунка или да пръска с вече несъществуващи отрови... Препаратите си ги набавям от земеделски аптеки собственост на двама агрономи, които са взели дипломата още през соц-а и дълги години са били стопански ръководители. Каквото и да ги питам все овъртат, а не става дума за пари... просто на тях им стига да си продават химиите и гледат да не се ангажират с мнение, а може и да не знаят... знам ли.

В крайна сметка ще обещая на дъщерята и жената по един подарък и в почивните дни лепваме бубите на ръка, насажденията са ниски и се достигат лесно от всяка страна. Пак добре, че не сме гнусливи :)... Ако попадна на свястна информация относно този проблем ще я пусна тук, белким спестя грижите на някой друг. Много ми е интересно дали синята (!) кофа с вода ще ги привлича...
Последна промяна от simoda на ср мар 30, 2016 11:25 pm, променено общо 1 път.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
simoda написа:
....:)... Ако попадна на свястна информация относно този проблем ще я пусна тук, белким спестя грижите на някой друг.
Ще съм благодарна.

Видях една градина бадем и орех, цялата бе посипана със слама. Против плевели и изсъхване е ОК, но ще питам как се отнася към бръмбъзъците тази грижа
simoda - напреднал
n_a написа:
Видях една градина бадем и орех, цялата бе посипана със слама. Против плевели и изсъхване е ОК, но ще питам как се отнася към бръмбъзъците тази грижа
Сламата ( то пак зависи колко е дебел слоя) е опасна през зимата. Преди няколко години мой познат си беше "зазимил" 10-на млади овощни дръвчета по този начин и при пролетното "разкриване" установил, че няколко от дръвчетата са оголени стъбла в основата - кората никаква я няма. Мишки или плъхове са се наместили на топло и гризали до насита цяла зима. Поразените насаждения не оцеляха.

Експериментално съм пробвам да мулчирам със стърготина (талаш) един декоративен участък за да видя колко време ще спре плевелите. До два месеца е красиво и няма никакви плевели, после плевелите се появяват и става една грозотия. Викаш си "То ще изгние и ще стане на тор". Ами не - ей го втора година все си е такова. Между другото ако се мулчира с талаш от иглолистна дървесина (а той е най-чест) има вероятност да се увредят някой растения заради високото Ph.

Други хора пък посипват основата дърветата с окосената декоративна трева от кошовете на косачките. Влагата се запазва дори в най-големите жеги, но лично аз съм повдигал през лятото подобна смрадлива "кора" и съм виждал разни странни насекоми. Нямам представа дали са неприятели, но се събират, снасят яйца. Става някакъв развъдник.

За напред съм решил да инвестирам в една дробилка за клони и смления материал да използвам за декоративната ни градина, докато овошките предпочитам да са свежо обърнати в основата, а това ще рече поне 2 пъти в месеца :)

Тема "Мъхнат бръмбар - напаст" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: