• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
kr1100 - майстор
Тази чашка съм я разкарал почти веднага.
При мен вместо чашка съм сложил месингов щутцер, маркуч и кран. Наливам вода през маркуча закачен на изхода на помпата и отварям кранчето за обезвъздушаване. Чрез маркуча кранчето е вдигнато на нивото на капака на шахтата и не се налага залягане.
Затварям кранчето и пускам помпата. За сезона без минусови температури не пипам нищо друго. Само пуск/ стоп или таймера си знае зададените часове.
MamaMy - майстор
Нашите помпи на село бяха всичките преправени с тръбичка между изходящата тръба и мястото на фунията. Така като не искат да засмучат ги "черпехме". През изходящата тръба наливаме с вода докато се напълни и тогава включваме. Това не се случваше често, а само когато дълго време не са ползвани или смукателя се заклини и не затвори. Понеже кладенците ни бяха по 22-24 метра, помпите висяха спуснати на синджири вътре.

Прикачен файл

Клипборд01.jpg
Клипборд01.jpg (47.61 KиБ) Видяна 1090 пъти
fedoracore - напреднал
пон яну 17, 2022 2:00 pmfbr написа:
На чашката трябва да има налягане, а не подналягане, че да дърпа от там въздух. При работа на помпата, при неуплътнение, от там трябва да пръска вода, а не да смуче. Принципно там съм виждал кран, тапа, дървен чеп.
проблема при мен е че резбата е заминала --заголена е резбата и не мога нито кран нито чашка да навия ....
а за по голяма резба незнам ...дали ще стане
fbr - майстор
Ами остава последния вариант-дървен чеп.
kr1100 - майстор
пон яну 17, 2022 7:25 pmfedoracore написа:
...проблема при мен е че резбата е заминала --заголена е резбата и не мога нито кран нито чашка да навия ....
а за по голяма резба незнам ...дали ще стане
Изкарай помпата навън на подходяща маса. 4 болта за закрепване към плочата на шахтата. Развих смукателната част
Разглоби самата помпа смукателната част от холендъра /вероятно тръбата надолу е с холендър/
Развий 4 -те болта на предния капак и го свали /почукай го отстрани да отлепи/. Навий месингова/медна/алуминиева ламаринка около ф то на турбината и с клещи 3 ръка или подобни развий турбината. Ако не е гресирана резбата на турбината - ядец помощника горелка.
Измери каква е резбата. Има месо за пренарязване на резбата и на стругар за щутцер.
Смени и набивката 3 парчета завъртяни на по 120 градуса.
Съдейки от писаното ит автора по-нататъка да не разглобява, че ще счупи центробежния.
fedoracore - напреднал
вт яну 18, 2022 12:47 pmkr1100 написа:
пон яну 17, 2022 7:25 pmfedoracore написа:
...проблема при мен е че резбата е заминала --заголена е резбата и не мога нито кран нито чашка да навия ....
а за по голяма резба незнам ...дали ще стане
Изкарай помпата навън на подходяща маса. 4 болта за закрепване към плочата на шахтата. Развих смукателната част
Разглоби самата помпа смукателната част от холендъра /вероятно тръбата надолу е с холендър/
Развий 4 -те болта на предния капак и го свали /почукай го отстрани да отлепи/. Навий месингова/медна/алуминиева ламаринка около ф то на турбината и с клещи 3 ръка или подобни развий турбината. Ако не е гресирана резбата на турбината - ядец помощника горелка.
Измери каква е резбата. Има месо за пренарязване на резбата и на стругар за щутцер.
Смени и набивката 3 парчета завъртяни на по 120 градуса.
Съдейки от писаното ит автора по-нататъка да не разглобява, че ще счупи центробежния.
набивката си я сменям переодично .в друга тема чета че се късат тея 4 болта ...и после се разпробива и за тях ...къв щутцер ...може ли снимка ...
kr1100 - майстор
вт яну 18, 2022 6:16 pmfedoracore написа:
....в друга тема чета че се късат тея 4 болта ...и после се разпробива и за тях ...къв щутцер ...може ли снимка ...
Абе от гората ли излизаш ? Чак и снимка., да не искаш и чертеж ??
Газова горелка върши чудеса.. После слагай неръждаем крепеж, на резбите малко грес.
Прави се с резба по резбата на помпата/ може да не е от месинг - имах в наличност тогава/ и нагоре оребрен за маркуч. Всеки стругар знае.
fedoracore - напреднал
вт яну 18, 2022 8:13 pmkr1100 написа:
вт яну 18, 2022 6:16 pmfedoracore написа:
....в друга тема чета че се късат тея 4 болта ...и после се разпробива и за тях ...къв щутцер ...може ли снимка ...
Абе от гората ли излизаш ? Чак и снимка., да не искаш и чертеж ??
Газова горелка върши чудеса.. После слагай неръждаем крепеж, на резбите малко грес.
Прави се с резба по резбата на помпата/ може да не е от месинг - имах в наличност тогава/ и нагоре оребрен за маркуч. Всеки стругар знае.
горски помпата е ревизирана ...ти ме караш да я отварям...проблема ми е резбата ....на щутцера как ще сложиш чашката ...или викаш маркуч ...от делно да прекарвам до нея за обезвъздушаване :yawinkle: при условие че до миналата година с как се вика едно канче с вода и тръгваше
MamaMy - майстор
fedoracore, тя тази работа не е като онази. Това е хардуер за който няма юзър мануал. Ако не го разбираш от две думи, значи не е за теб. Тук се иска опит, но не пред клавиатурата. :)
kr1100 - майстор
вт яну 18, 2022 9:52 pmfedoracore написа:
....горски помпата е ревизирана ...ти ме караш да я отварям...проблема ми е резбата ....на щутцера как ще сложиш чашката ..
Като пренарежеш резбата в помпата ще попаднат стружки. Нататъка ясно ли ти е защо трябва да се разглоби помпата?

Развалената резба трудно ще я уплътниш - или дървен чеп или някакъв болт с подходяща резба и калчища за по-евтино, обаче , ако уплътни или чепа не изхвърча от налягането на водата.
Докато пишеше да си разглбил помпата и пренарязал резбата. За да е разбита резбата е изядена от ръжда / корпуса на помпата е чугун/
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Отваряне на водна помпа Вида" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: